Kalina wonna

Viburnum farreri

Pokrój:
krzaczasty wyprostowany
Wysokość:
2-3 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
luty marzec kwiecień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Nanum' 'Dawn' 'December Dwarf' 'Candidissimum'

Kalina wonna, krew z rodziny piżmaczkowatych, pochodzi z północnych Chin. Nazwę gatunkową otrzymała na cześć angielskiego podróżnika i kolekcjonera roślin Reginalda Johna Farrera (nawiasem mówiąc, epitet gatunkowy „farreri” nosi 10 roślin).

Kalina wonna - jak wygląda?

Krzew kaliny wonnej dorasta do 3 m wysokości, osiągając około 2,5 m szerokości korony. Ma wzniesiony pokrój, pędy sztywne i wyprostowane. Starsze krzewy mają zaokrągloną sylwetkę. Liście są ciemnozielone, młode brązowe, eliptyczne albo lancetowate. Blaszki liściowe mają charakterystyczny dla rodzaju równoległy układ żyłek. Krawędzie liści są ząbkowane. Jesienią zmieniają barwę na jaskrawe odcienie czerwonofioletowe.

Kiedy roślina kwitnie?

Przyjemnie i mocno pachnące kwiaty, różowawe w pąkach i białe po rozwinięciu, są małe, zebrane w niewielkie kwiatostany. Kalina wonna kwitnie przed rozwojem liści, w stanie całkiem bez zieleni. Kwiaty rozwijają się bardzo wcześnie, w sprzyjających warunkach w marcu-kwietniu, a czasem nawet w styczniu-lutym albo wcześniej. Owoce są mało liczne, czerwone.

Zastosowanie kaliny wonnej w ogrodzie

Kalina wonna nadaje się zarówno do nasadzeń pojedynczych, jak i grupowych. Dobrze wygląda w ogrodach orientalnych. Dodatkową zaletą tych krzewów, oprócz dekoracyjnych liści kwiatów, jest zimowe kwitnienie.

Komentarze