Kalina japońska

Viburnum plicatum

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
2-3 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
'Watanabe' 'Grandiflorum' 'Pink Beauty'

Rodzaj botaniczny Viburnum liczy sobie prawie 200 gatunków występujących na półkuli północnej w strefie umiarkowanej i subtropikalnej. Odmiany wielu gatunków i hybryd kaliny są roślinami ozdobnymi w ogrodach i parkach. Jedna z kalin, kalina japońska, ma swoją ojczyznę w Chinach, Japonii, Korei i na Tajwanie.

Wygląd ozdobnego krzewu

Kalina japońska jest krzewem z rodziny piżmaczkowatych, a więc łączy ją pokrewieństwo m.in. z bzem czarnym i bzem koralowym. Dorasta do 3 m wysokości. Tworzy koronę o średnicy do 3 m. Ma ona formę zwartą, okrągłą z poziomo wysuniętymi gałęziami. Rośnie powoli. Od wiosny do jesieni zachowuje atrakcyjny wygląd.Kora na pędach jest szarobrązowa albo szara, młode gałęzie są owłosione. Liście opadające na zimę są ustawione przeciwlegle, są szerokojajowate albo eliptyczne. Mają długość 4 do 12 cm i szerokość 3 do 7 cm. Są krótko zaostrzone, u podstawy zaokrąglone albo szeroko klinowate, piłkowano-ząbkowane. Na blaszce liściowej widoczne są proste żyłki, wyraźne cechy tego rodzaju, w ilości 8-12. Liście na ogonkach długości 1-2 cm są z wierzchu prawie gładkie i ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, owłosione. Jesienią przebarwiają się na kolor ciemnoczerwony albo fioletowy. 

Kwiaty i owoce kaliny japońskiej

Okres kwitnienia przypada na maj-czerwiec. Kwiaty są zebrane w płaskie baldachogrona o średnicy 6-10 cm. W centrum znajdują się skupiska kwiatów płodnych, żółtawobiałego koloru, o średnicy ok. 5 mm, otoczone pierścieniem efektownych, płonnych kwiatów o średnicy 2-4 cm, których zadaniem jest wabienie owadów zapylających – można powiedzieć, że dla rośliny pełnią wyłącznie funkcję reklamową.

Owocem kaliny japońskiej jest pestkowiec elipsoidalny albo jajowaty o długości ok. 6 mm. W sierpniu owoce maja kolor jasnoczerwony, zaś dojrzałe – niebieskoczarny.

Kalina japońska w ogrodzie

Kalina japońska jest popularną rośliną ozdobną, uprawianą w wielu odmianach-kultywarach. Wiele z nich ma duże, kuliste kwiatostany przypominające śnieżne kule.

Komentarze