Kalarepa

Brassica oleracea var. gongylodes

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
40-60 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Dvorsky'ego' 'Delikates biała' 'Titan'

Podobnie jak jarmuż, tak i kalarepa nie jest botanicznym gatunkiem, a jedynie botaniczną odmianą kapusty warzywnej. Nazwa wywodzi się z łacińskich słów caulis = kapusta i rapum = burak, bulwa korzeniowa. Pierwsze wzmianki o kalarepie pochodzą z połowy XVI wieku.

Jak wygląda kalarepa?

Kalarepa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza bulwę pędową, a w drugim łodygę z rozgałęzionym kwiatostanem. Poprzez zgrubienie szyi korzeniowej i łodygi powstaje nadziemna bulwa okrągła, spłaszczona albo owalna. Z niej wyrastają coraz grubsze liście na długich ogonkach z lekko postrzępioną krawędzią. Są podłużnie jajowate i mniej lub więcej ząbkowane. Mają niebieskawobiałą warstwę woskową. W przeciwieństwie do innych odmian kapusty, w których jadalne są liście albo kwiaty, z kalarepy wykorzystuje się do celów spożywczych tylko zgrubiałą dolną część łodygi. Bulwa ma smak lekko słodkawy albo łagodnie orzechowy. Delikatne liście też mogą być spożywane.

Przeczytaj o uprawie kalarepy i jej właściwościach - TUTAJ.

Odmiany o właściwości kalarepy

Obok białej kalarepy z jasnozielonymi liśćmi i ogonkami istnieją też niebieskie odmiany, które mają niebieskofioletowe bulwy oraz czerwononiebieskie ogonki liściowe i żyłki na blaszkach. Niebieskie odmiany rosną zwykle nieco wolniej niż białe, pozostają jednak dłużej delikatne. Można wybierać spośród około 30 białych i kilkunastu niebieskich odmian. Kalarepa ze swym swoistym smakiem i delikatnym miąższem smakuje zarówno w stanie surowym, jak i gotowana albo parowana.Średnica bulwy kalarepy wynosi, w zależności od odmiany, od 5 do 20 cm, rzadko więcej. Masa pojedynczej kalarepy waha się od 100 g do 8 kg.

Komentarze