Kabaczek

Cucurbita pepo subsp. pepo convar. Giromontiina

Pokrój:
wzniesiony płożący
Wysokość:
30 cm-2 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Acceste' 'Ambasador' 'Black Forest’ 'Greta' 'Nimba' 'Soraya' 'Storr's Green'

Nazwa gatunkowa tej rośliny brzmi „dynia zwyczajna”, ale – jak to często z użytkowymi roślinami bywa – wyselekcjonowano z gatunku i podgatunków odmiany o różnych cechach zewnętrznych. W ten sposób w uprawie znalazły się nie tylko kabaczki, ale też patisony, dynia makaronowa i odmiany ozdobne. Zamiennie używa się w języku polskim nazwy kabaczek albo cukinia. „Cukinia” pochodzi od włoskiego „zucchina” = mała dynia, zaś „kabaczek” znaczy dokładnie to samo, tylko od ukraińskiego „кабак” (kabak), zapożyczonego z języków tureckich.

Cukinia (kabaczek) - jak wygląda?

Cukinia jest warzywem jednorocznym. Z mocnego pędu głównego wyrastają krótkie pędy z liśćmi na długich ogonkach. Są one okrągłe albo sercowate, głęboko powcinane, często ze srebrnymi plamami na blaszkach.

Sprawdź, czym różni się patison od kabaczka - TUTAJ.

Kwiaty i owoce kabaczka

Cukinia jest rośliną jednopienną, na jednej roślinie pojawiają się więc zarówno żeńskie, jaki męskie kwiaty. Są bardzo duże, żółte i mają pięć płatków. Kwiaty męskie rozwijają się na roślinie przed żeńskimi. Można je też rozróżnić po długiej, cienkiej szypułce. Podczas chłodnego i deszczowego lata kwiaty męskie mogą występować w większej liczbie. Żeńskie kwiaty są osadzone na krótkich szypułkach i u wielu odmian widać je przez pewien czas na dojrzewających owocach.

Podobne do ogórków owoce, będące pod względem botanicznym jagodami, są zielone, żółte albo biało paskowane. Mają zielonkawy miąższ. Mogą mieć masę do 3 (5) kg. Zwykle są mocno wydłużone, o długości 10 do 40 cm. istnieją też odmiany o owocach kulistych.

Odmiany kabaczków do ogrodu warzywnego

Do dyspozycji ogrodnika-amatora istnieje wiele odmian, które różnią się między sobą kolorem, kształtem i smakiem. Można znaleźć też odmiany pnące z długimi pędami, osiągające na podporach nawet 2 m wysokości.

Komentarze