Jeżówka purpurowa

Echinacea purpurea

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
50 cm-1,2 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Magnus' 'Pow Wow Wild Berry' 'Sensation Pink' 'White Swan'

Jeżówka purpurowa jest jednym z 10 gatunków botanicznego rodzaju jeżówka, należącego do bardzo licznej rodziny astrowatych (złożonych). Naukowa nazwa Echinacea pochodzi od starogreckiego słowa ἐχῖνος (echinos), co znaczy „jeż” i odnosi się do charakterystycznego, „kolczastego” wyglądu centrum kwiatostanu. Ojczyzną jeżówki purpurowej są prerie Ameryki Północnej. Indianie wykorzystywali antyseptyczne właściwości dziko rosnącej byliny. Roślina została po raz pierwszy opisana w 1696 roku przez angielskiego botanika Leonarda Plukenet’a jako "Chrysanthenum americanum", jako że odkrył on podobieństwo tej rośliny do chryzantemy ogrodowej. Linneusz dał jej nazwę Rudbeckia purpurea, zaliczając ją do rodzaju rudbekia. Dzisiejszą nazwę, po rozdzieleniu rodzajów, nadal jeżówce niemiecki botanik Conrad Moench w 1794 r.

Jeżówka purpurowa – cechy charakterystyczne byliny

Jeżówka purpurowa tworzy gęste kępy. Z mocnego korzenia palowego z licznymi, pionowo rosnącymi korzeniami bocznymi, wyrastają wzniesione, szorstko owłosione łodygi. Roślina osiąga wysokość 50 do 120 cm. Przed zimą nadziemna część rośliny obumiera, jednak wiosną jeżówka purpurowa ozywa na nowo. Liście odziomkowe są jajowate do wąskolancetowatych, ząbkowane, szorstko owłosione, ciemnozielone. Mają ogonki liściowe do 17 cm długości, rzadko do 25 cm. Blaszka liściowa ma długość 5 do 30 cm i szerokość najczęściej 5 do 12 cm. Liście ułożone na łodydze naprzemianlegle są mniejsze od przyziemnych.

Jeżówka – roślina o pięknych kwiatach

W swojej ojczyźnie kwitnie jeżówka purpurowa od późnej wiosny do lata, w Europie - w zależności od warunków – od maja do października. Na łodydze kwiatowej o długości 8 do 25 cm rozwija się pojedynczy, stosunkowo duży kwiatostan w formie koszyczka. Składa się z kwiatów języczkowatych i rurkowatych. Zewnętrzne kwiaty języczkowate są różowe do purpurowych, a u odmian hodowlanych także w innych kolorach – białym, żółtym i pomarańczowym. Wewnętrzne kwiaty rurkowate zielonawe albo różowe do fioletoworóżowych. Osadnik kwiatostanowy jest wypukły. Kwiaty jeżówki purpurowej przyciągają magicznie pszczoły i motyle.

Komentarze