Jaśminowiec wonny

Philadelphus coronarius

Pokrój:
krzaczasty wyprostowany
Wysokość:
2-4 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
'Aureus' 'Duplex' 'Snowbelle' ‘Innocence’ 'Variegatus'

Jaśminowiec wonny jest jednym z około 70 gatunków rodzaju Philadephus należącego do rodziny hortensjowatych; łączy go więc pokrewieństwo m.in. z hortensją ogrodową i bukietową oraz żylistkiem. W naturalnym, środowisku występuje na południu Europy i we Włoszech. Nie powinien być nazywany jaśminem, ponieważ roślina o takiej nazwie nie jest w żaden sposób spokrewniona z jaśminowcem i należy do rodziny oliwkowatych.

Piękny jaśminowiec - jak wygląda?

Jaśminowiec wonny jest krzewem zrzucającym jesienią liście. W młodości jego pędy rosną wyprostowane, natomiast z wiekiem wyginają się łukowato. W krótkim czasie krzew dorasta do 3-4 m wysokości i 1,5 do 2 m średnicy. Liście są matowe, jasnozielone, eliptyczne albo jajowate o długości 6 do 12 cm i do 5 cm szerokości. Są zaostrzone i ząbkowane i ustawione naprzeciwlegle. Gałęzie mają jasnobrązową, szorstką korę.

Kwiaty jaśminowca

Pod koniec maja na krótkopędach pojawiają się groniaste kwiatostany złożone z pięciu do dziesięciu kwiatów. Mocno i przyjemnie pachnące, białokremowe kwiaty mają średnicę 2,5 do 3,5 cm. Cztery płatki mają długość 12 do 18 mm. Liczne pręciki są żółte.

Zastosowanie jaśminowca w ogrodzie - kompozycje

Poczynając od XVI wieku ogrodnicy-selekcjonerzy wyhodowali wiele odmian jaśminowca wonnego specjalnie przeznaczonych do ozdoby ogrodów i parków. Istnieje dzisiaj szeroki wybór odmian i hybryd o kwiatach pełnych albo pojedynczych. Jaśminowiec wonny doskonale sprawdza się w ogrodzie w roli solitera. Pięknie wygląda też w naturalnych żywopłotach razem z berberysem, bzem lilakiem, tawułą wczesną i różą rdzawą.

Komentarze