Grab pospolity

Carpinus betulus

Pokrój:
stożkowaty
Wysokość:
20-25 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
7-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
październik
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Fastigata' 'Pendula' 'Purpurea' 'Quercifolia' 'Monumentalis' 'Variegata'

Grab pospolity albo zwyczajny jest gatunkiem drzewa z rodziny brzozowatych. Dorasta do 20-25 m wysokości. Koronę ma miotlastą, nieregularną, gęstą. Kora jest ciemnoszara i gładka, u starych drzew słabo spękana. Podłużne wgłębienia na pniu ciągnące się od podstawy do wierzchołka sprawiają, że przekrój pnia, szczególnie w części odziomkowej, jest mocno pofalowany.

Liście, kwiaty i owoce grabu

Liście są jajowate albo podłużniejajowate, o długości do 12 cm, na wierzchołku zaostrzone. Mają 10-12 par nerwów i są wzdłuż nich pofałdowane. Na młodych drzewach suche liście utrzymują się przez całą zimę.

Grab jest gatunkiem jednopiennym, ale rozwija oddzielnie kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty męskie na szczycie gałązek są zebrane w zwisające kotki długości do 5 cm. Kwiaty żeńskie tworzą luźne, wzniesione kłosy. Orzeszki grabowe mają okrywę trójklapową, która pomaga im przemieszczać się z wiatrem. Owoce grabu tworzą luźne kiście, które dojrzewają w październiku.

Wzrost grabu

Na głębokich glebach grab tworzy mocno zagłębiony system korzeniowy. Na terenach wilgotnych koncentruje swoje korzenie na 35 cm górnej warstwy. Na takich stanowiskach drzewo jest podatne na wywrócenie przez wiatr. Grab pospolity tworzy ektomikoryzę z 25 gatunkami grzybów.

Drewno - zastosowanie

Drewno grabowe jest beztwardzielowe, białe do szarawobiałego. Ma jednorodną budową, trudno rozróżnić przyrosty roczne. Drewno jest bardzo twarde i ciężkie – jest twardsze od dębowego i bukowego. Ciężar właściwy wynosi przeciętnie 0,82 g/cm3.

Grab pospolity w ogrodzie

W uprawie ogrodowej znajdują zastosowanie zarówno odmiany botaniczne, jak i liczne odmiany hodowlane, różniące się formą korony oraz kształtem liści. Ze względu na łatwe znoszenie przycinania, grab doskonale nadaje się mocne żywopłoty.

Komentarze