Gipsówka pacyficzna

Gypsophila pacifica Kom.

Pokrój:
Wysokość:
60 cm-1 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,3-6,7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:

Gdzie występuje łyszczec pacyficzny?

Łyszczec pacyficzny, popularnie nazywany gipsówką pacyficzną, jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny goździkowatych. Jak wskazuje nazwa rodzajowa, roślina zdecydowanie preferuje gleby zasadowe. W warunkach naturalnych występuje we wschodniej Syberii, Mandżurii, północno-wschodnich Chinach i na Półwyspie Koreańskim. W Obwodzie Amurskim znaleziono roślinę w Rejonie Szymanowskim, Burejskim oraz Archaryńskim.

Jak wygląda gipsówka pacyficzna?

Bylina tworzy prawie kuliste kępy o wysokości 60 do 100 cm. Łodygi są wzniesione, mocne, zdrewniałe u podstawy, gęsto rozgałęzione od dołu, nagie i mocno ulistnione. Liście są szerokolancetowate albo podłużne odwrotniejajowate, krótko zaostrzone. Mają długość 3 do 5 cm. Siedzące, obejmujące łodygę liście gipsówki pacyficznej są mniej lub bardziej mięsiste, sinawe.

Kwiaty

W sierpniu i wrześniu rozwijają się kwiaty o średnicy 1 do 1,5 cm, zebrane w dużej liczbie na cienkich szypułkach w lekkie, rozłożyste, luźne wiechy. Płatki kwiatowe mają długość 0,5-0,8 cm, są odwrotniejajowate, z wierzchu pofałdowane, delikatnie różowego koloru. Gipsówka pacyficzna jest mało wymagająca i mrozoodporna; znosi temperatury do -40°C.

Komentarze