Gipsówka rozesłana

Gypsophila repens L.

Pokrój:
Wysokość:
10-25 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,3-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Pratensis' 'Letchworth Rose' 'Rosa Schönheit' 'Monstrosa’ ‘Alba’ ‘Rosenschleier’ ‘Compacta Plena’

Łyszczec rozesłany - występowanie

Łyszczec rozesłany, znany raczej jako gipsówka rozesłana, jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny goździkowatych. Zasięg naturalnego występowania gatunku obejmuje Hiszpanię, Francję, Włochy, Austrię, Słowenię, Polskę i Słowację. W Alpach Wapiennych jest gipsówka rozesłana dosyć rozpowszechniona. W innych wysokich górach Europy (Tatry, Apeniny, Harz) występuje rzadko. Rośnie na wysokości 1300 do 3000 m, jednak nasiona spływające w doliny kiełkują tam bez problemu. Gipsówka rozesłana jest uprawiana w ogrodach od 1774 roku. Wytrzymuje spadki temperatury do -34°C. Rośnie na glebach bogatych w wapń.

Jak wygląda gipsówka rozesłana?

Łyszczec rozesłany rośnie w formie gęstych, rozłożystych kęp, a rozrastając się tworzy niski, równy dywan o wysokości 10 do 25 cm. Korzeń jest długi, palowy, sięgający głęboko w ziemię. Liczne pędy są łukowato wygięte, silnie rozgałęzione, cienkie, długie i gęsto ulistnione. Wąskolancetowate, całobrzegie, siedzące liście mają ok. 2 cm długości i wyraźnie poniżej 1 cm szerokości, są podobnie jak łodygi nagie i sinozielone. Mają ostre zakończenie, zwykle jeden widoczny nerw i są często sierpowato wygięte.

Kwiaty i owoce

Kwiaty gipsówki rozesłanej uprawianej w ogrodzie pojawiają się w maju/czerwcu, a potem w mniejszej liczbie aż do jesieni. W naturze roślina kwitnie od czerwca do września. Białe albo delikatnie różowe kwiaty mają średnicę do 1 cm. Są zebrane w liczbie 10-25 w luźne wierzchotki i wiechy. Pięć płatków kwiatowych ma długość 0,6-0,8 cm. Owocem jest torebka z drobnymi, licznymi nasionami.

Komentarze