Cyprysik Lawsona

Chamaecyparis lawsoniana

Pokrój:
smukły stożkowy
Wysokość:
10-25 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Golden Wonder‘ 'Alumii‘ 'Blue Gem‘ 'Green Globe' 'Croftway‘ 'Glauca‘ 'Argentea Compacta‘ 'Fletcheri‘

To drzewo z rodziny cyprysowatych zachwyca doskonale regularną, piramidalną koroną. Gałęzie boczne są absolutnie poziome i równomiernie rozłożone. Rosnąc na otwartej przestrzeni drzewo jest ugałęzione do samej ziemi. W swojej ojczyźnie na zachodnim wybrzeżu USA dorasta do 65 m wysokości. U nas osiąga zaledwie 25 m. Charakterystyczną cechą cyprysika Lawsona są zwieszone pędy wierzchołkowe. Nie tworzy mocnego korzenia palowego, jednak początkowo płasko przebiegające korzenie zagłębiają się mocno w ziemię, dzięki czemu drzewo jest odporne na wiatr. Z reguły tworzy prosty i gruby pień, czasem zdarzają się jednak egzemplarze o kilku pniach. Kora jest jasnobrązowa i bardzo łuszcząca się. Może osiągnąć grubość ponad 20 cm. Nazwa gatunkowa upamiętnia szkockiego botanika Petera Lawsona.

Liście i kwiaty - cyprysik Lawsona 

Bardzo małe łuskowate liście są gęsto ułożone na gałązkach. Na górnej stronie gałązki są ciemnozielone, a na dolnej – jasnozielone do szarozielonych. Od marca do kwietnia rozwijają się kwiaty cyprysika. Roślina jest jednopienna, więc kwiaty męskie i żeńskie znajdują się na tym samym drzewie. Szyszki męskie są karminowoczerwone i mają wymiary 2 x 3 mm. Żeńskie są niebieskawe do purpurowych i okrągłe. Mają średnicę ok. 5 mm. Do dojrzałości potrzebują 6-7 miesięcy, stają się wtedy czerwonobrązowe, a ich średnica wzrasta do 8-12 mm. Kasztanowobrązowe nasiona o długości 2-5 mm mają nieregularnego kształtu skrzydełko, co najmniej tak szerokie jak nasiono.  

Zastosowanie rośliny w ogrodzie

W dużym ogrodzie może być doskonałym soliterem. Do wyboru istnieje w handlu ponad 200 odmian cyprysików różniących się wzrostem, kolorem igieł oraz pokrojem. Opad igieł cyprysika Lawsona daje odczyn zasadowy i nie zakwasza gleby. Inne gatunki iglaste mocno podwyższają kwasowość. W swojej ojczyźnie rośnie razem z daglezją, sosną, jodłą, mamutowcem i choiną.

Komentarze