Peperomia caperata (kędzierzawa) – wymagania i uprawa
Jakie są najważniejsze wymagania peperomii caperata? Jakie są odmiany peperomii kędzierzawej? Jak właściwie pielęgnować pieprzówkę? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w naszym artykule.
Peperomia kędzierzawa – charakterystyka i odmiany
Peperomia caperata, znana także jako peperomia kędzierzawa lub pieprzówka kędzierzawa, to popularna roślina doniczkowa. Ceniona jest przede wszystkim za swoje dekoracyjne liście i kompaktowy wzrost. Roślina pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej, co sprawia, że przede wszystkim preferuje ona podwyższoną wilgotność powietrza – o wymaganiach pieprzówki wspomnimy w dalszej części artykułu.
Peperomia caperata charakteryzuje się pomarszczonymi, karbowanymi liśćmi o sercowatym kształcie. Liście są zazwyczaj ciemnozielone, ale dostępne są również odmiany z liśćmi w odcieniach czerwieni czy purpury. Ta roślina doniczkowa dorasta do wysokości 20-30 centymetrów.
Peperomia caperata (kędzierzawa) zakwita najczęściej wiosną oraz latem. Choć podobnie jak w przypadku innych gatunków peperomii, kwiaty peperomii kędzierzawej nie są jej główną ozdobą, ponieważ nie są tak dekoracyjne jak liście. Kwiaty peperomii kędzierzawej pojawiają się na długich, cienkich łodyżkach w postaci małych, kolbowatych kwiatostanów. Kwiaty mogą mieć kolor biały lub kremowy.
Do najpopularniejszych odmian peperomii kędzierzawej należą:
- peperomia caperata 'Rosso' – odmiana o ciemnozielonych liściach z czerwonym spodem;
- peperomia caperata 'Lilian' – charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi z kremowymi żyłkami;
- peperomia caperata 'Emerald Ripple' – to odmiana o ciemnozielonych, błyszczących liściach z wyraźnym karbowaniem;
- peperomia caperata 'Abricos' – jej liście mają metaliczny, brązowo-zielony kolor;
- peperomia caperata 'Pink Lady' – to odmiana pieprzówki o różowych liściach z zielonymi krawędziami;
Peperomia caperata – wymagania i uprawa
Peperomia należy do grona roślin doniczkowych o małych wymaganiach, dlatego też nada się zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących ogrodników. Tak jak wspominaliśmy wyżej, pieprzówka uważana jest za roślinę tropikalną, dlatego też preferuje warunki zbliżone do tych, w których rośnie naturalnie.
W domowej uprawie peperomii kędzierzawej najważniejsze jest odpowiednie stanowisko. Roślina preferuje przede wszystkim stanowiska jasne, z pośrednim światłem – należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia z uwagi na to, że promieniowanie słoneczne może spowodować oparzenia liści. Optymalna temperatura dla peperomii wynosi od 18 do 24 stopni Celsjusza. Peperomia kędzierzawa nie toleruje temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza, dlatego też zimą warto ją chronić przed chłodem i przeciągami – nie ustawiać w pobliżu drzwi oraz często otwieranych okien.
Peperomia caperata lubi umiarkowaną wilgotność powietrza. W suchych warunkach domowych, czyli zwłaszcza zimą podczas sezonu grzewczego, warto zwiększyć wilgotność, stosując nawilżacz powietrza lub ustawiając roślinę na podstawce z kamykami i wodą. Nie należy jednak zwilżać liści pieprzówki, gdyż może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Uwaga: Doniczkę z peperomią kędzierzawą możemy ustawić w kuchni, gdzie panuje podwyższona wilgotność powietrza.
Peperomia caperata najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnym podłożu. Zastój wody w doniczce prowadzi między innymi do zgnilizny korzeni. Aby zapewnić roślinie odpowiedni drenaż, możemy zastosować mieszankę ziemi uniwersalnej do roślin doniczkowych z dodatkiem perlitu lub piasku.
Jak podlewać pieprzówkę kędzierzawą?
Kolejną ważną kwestią dotyczącą domowej uprawy peperomii jest jej odpowiednie nawadnianie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że peperomia to roślina, która nie toleruje przelewania – dlatego też jej podlewanie powinno być umiarkowane. Co więcej, należy również unikać zraszania liści pieprzówki – zalecą się, aby wodę wlewać na podstawkę doniczki, a kiedy gleba będzie wilgotna, to resztę wody wylać. Przed podlewaniem najlepiej sprawdzić również, czy podłoże jest suche na głębokości około 2-3 centymetrów.
Woda do podlewania peperomii powinna mieć temperaturę pokojową. Zaleca się również, aby była ona bezwapienna oraz przed wylaniem na podstawkę odstała przez jeden dzień.
Uwaga: Peperomię wiosną i latem wystarczy podlewać raz w tygodniu, natomiast zimą – raz na trzy tygodnie.
Nawożenie peperomii kędzierzawej
Przyjmuje się, że peperomię kędzierzawą warto nawozić co 4-6 tygodni w okresie wzrostu (czyli wiosną i latem) za pomocą nawozu do roślin doniczkowych. W okresie zimowym nawożenie można ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować.
Peperomia caperata – jak rozmnażać?
Peperomię kędzierzawą można łatwo rozmnażać przez sadzonki pędowe. Pęd powinien być zdrowy, niezdrewniały oraz mieć co najmniej jeden węzeł. Odcinając go, należy uważać, aby nie uszkodzić rośliny macierzystej. Pęd należy umieścić w wodzie lub w wilgotnym podłożu, a korzenie powinny pojawić się po kilku tygodniach. Po ukorzenieniu sadzonkę można przesadzić do nowej doniczki, najlepiej z przepuszczalnym podłożem oraz o odczynie lekko kwaśnym. Pamiętajmy o tym, aby na dnie doniczki zastosować drenaż z keramzytu lub z drobnych kamieni.
Choroby i szkodniki peperomii kędzierzawej
Peperomia najczęściej musi mierzyć się ze zgnilizną korzeni oraz z plamistością liści. Zagraża jej również misecznik cytrusowiec.
Zgnilizna korzeni to choroba grzybowa, która jest często spowodowana nadmiernym podlewaniem peperomii oraz złym drenażem. Objawy to: ogólne osłabienie rośliny, żółknięcie liści, gnicie korzeni i zmiana ich barwy, obumieranie rośliny. W przypadku rozpoznania zgnilizny korzeni, należy na początku wyciągnąć pieprzówkę z doniczki oraz usunąć chore korzenie, a następnie przesadzić roślinę do świeżego powietrza.
Plamistość liści to choroba grzybowa, która objawia się ciemnymi, wodnistymi plamami na liściach, które mogą się powiększać oraz w konsekwencji doprowadzić do opadania liści. Aby uniknąć plamistości liści, należy: zapewnić roślinie dobrą cyrkulację powietrza, zaprzestać zraszania liści, usuwać liście martwe i te, które mogą być zainfekowane.
Uwaga: W okresie jesienno-zimowym łodygi peperomii mogą być wiotkie a liście mało rozwinięte – wynika to z tego, że roślinie brakuje światła. Te same objawy mogą występować również wiosną i latem w sytuacji, gdy pieprzówka została ustawiona w zbyt zacienionym miejscu.
Misecznik cytrusowiec to szkodnik owadzi, którego larwy żerują na liściach peperomii – można je znaleźć zwłaszcza wzdłuż nerwów od spodu liści. Głównym objawem ataku misecznika są skorkowacenia blaszki liści.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.