Porady

Jeżówka a rudbekia – podobieństwa i różnice

0 (0 opinii)

Jeżówka i rudbekia są do siebie podobne, dlatego często bywają mylone. Przy odrobinie wiedzy, można je bez trudu odróżnić. Choć są odrębnymi rodzajami roślin, to jednak należą do jednej rodziny – astrowatych. Mogą rosnąć na jednej rabacie, efektownie się uzupełniając.

Jak wygląda jeżówka?

Jeżówka (Echinacea) to bylina, która kwitnie od lipca do nawet listopada i osiąga od 40 do 150 cm wysokości. Jej kwiaty, zwane koszyczkami, w zależności od odmiany mają średnicę od 15 do 20 cm. Złożone są z dużych języczkowatych kwiatów – płatków, które otaczają środek przypominający wypukły stożek. Ten wypełniają małe rurkowe kwiaty w kolorze ciemnobrązowym. W niektórych odmianach płatki są silnie zredukowane, a w innych przypominają wręcz puszysty pompon.

Jeżówkę kojarzymy zwykle z kolorem fioletowym, ale może ona być także różowa, purpurowa, kremowa, biała, żółta, czerwona lub pomarańczowa. Występuje jako jednolity kolor, ale czasem także mieszany.

Sadzenie jeżówki

Jeśli planujesz sadzenie jeżówki z gotowych sadzonek, kupuj je jesienią lub wczesną wiosną. Zwróć uwagę na ich wygląd. Nie mogą one być więdnące, wybujałe czy kwitnące. Najlepsze będą zdrowe rośliny, o ciemnozielonych liściach i zwartym pokroju. Zadbaj o przepuszczalną i zasobną ziemię, znajdź słoneczne stanowisko i rozpocznij sadzenie. Dla każdej sadzonki przygotuj dołek o głębokości około 30 cm w rozstawie 45 cm. Wymieszaj ziemię z kompostem, a następnie umieść sadzonkę bez doniczki w przygotowanym dołku. Zasyp dołek, dociśnij i obficie podlej nasadzenie.

Jak wygląda rudbekia?

W naturze rudbekia owłosiona rośnie w Ameryce Północnej. Ma intensywnie żółte płatki kwiatów otaczające ciemny środek. W Polsce z kolei dominuje rudbekia błyskotliwa. Swoją nazwę zawdzięcza połyskowi kwiatów. Najczęściej rudbekia ma jednolity odcień żółci, czasem bywa jednak wielokolorowa, z dodatkiem rudości lub brązów. Niektórzy twierdzą, że rudbekia wygląda jak słonecznik na cienkiej łodyżce. Rudbekia to roślina wyższa od jeżówki – potrafi dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Zwykle występuje jako bylina, ale może też być gatunkiem jednorocznym lub dwuletnim. To roślina, która do dobrego wzrostu potrzebuje pełnego słońca – wymaga co najmniej 6 godzin bezpośredniego nasłonecznienia w ciągu dnia. 

Rudbekia to roślina o pięknie żółtych kwiatach

Odmiany rudbekii

Rudbekia charakteryzuje się wielością odmian. Najczęściej w Polsce uprawia się:

  • rudbekię błyskotliwą
  • rudbekię nagą
  • rudbekię lśniącą.

Często stosuje się inne rozróżnienie. Dzieli się odmiany rudbekii na:

  • wysokie – idealne do posadzenia pod ogrodzeniem, murem lub przy altanie; prezentują się okazale dzięki wysokim kępom
  • niskie – polecane do mniejszych ogródków, a także na balkony, tarasy i do donic; najczęściej jest to odmiana ‘Goldsturm’.

Rudbekia może rosnąć samodzielnie, ale pięknie komponuje się także z innymi kwiatami i bylinami. Sprawdzi się więc w towarzystwie słoneczników lub nawłoci – roślin o żółtym odcieniu, ale również wśród kwiatów o kontrastowej barwie – np. przy astrach, floksach, szałwii czy żeniszku.

Jeżówka a rudbekia – porównanie

Jeżówka i rudbekia często są mylone. To jednak nie jest ta sama roślina. Pochodzą z jednej rodziny, ale gatunkowo to odrębne byliny. Jak więc je rozpoznać? Jakie mają podobieństwa i różnice?

Podobieństwa jeżówki i rudbekii

To, co łączy jeżówkę i rudbekię, to z pewnością stanowisko, w jakim się lubują. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, ewentualnie pół słonecznym lub lekko zacienionym. Oprócz tego preferują to samo podłoże. Bujnie rosną i kwitną, kiedy mają do dyspozycji żyzną, przepuszczalną i próchniczą glebę, lekko kwaśną do zasadowej. Jeżówka preferuje glebę o kwasowości 5,5-7,5 pH, a rudbekia 5,8-6,8 pH.

Kolejnym podobieństwem jest sposób sadzenia i rozmnażania. Zarówno jeżówkę, jak i rudbekię uzyskasz wysiewając nasiona, dzieląc już rosnące byliny lub sadząc gotowe sadzonki.

Jeżówka i rudbekia wabi owady. Są to rośliny pyłkodajne i nektarodajne. Idealnie sprawdzają się zarówno na rabacie, jak i w pojemnikach lub jako kwiat cięty.

Identyczny jest również okres ich kwitnienia – rozpoczynają na przełomie lipca i sierpnia i w zależności od odmiany potrafią kwitnąć nawet do października lub listopada. Zwykle jednak kwitnienie rozpoczynają szybciej rudbekie, które pierwsze pąki wypuszczają już w lipcu, a dopiero w sierpniu rozwijają się także kwiaty jeżówki.

Na koniec warto wspomnieć, że obie te rośliny mają lecznicze właściwości. Pomagają na stan zapalny, infekcje gardła czy przeziębienia.

Jeżówka a rudbekia - różnice

Czym różni się jeżówka od rudbekii?

Między tymi bylinami z pewnością jest więcej podobieństw niż różnic. Niemniej jednak różnią się one np. kolorami. O ile jeżówki bywają najczęściej fioletowe, różowe i purpurowe, a niekiedy żółte, pomarańczowe, kremowe, białe lub czerwone, o tyle rudbekia jest przeważnie żółta, żółto-bordowa, żółto-brązowa lub rdzawa. Może się składać z kilku odcieni tego samego koloru. Kwiaty rurkowate na środku koszyczka są u rudbekii zielone, rdzawe, purpurowe, brązowe lub czarne, a u jeżówki – zielone, rdzawe, żółte, pomarańczowe, czerwone lub purpurowe.

Warto też zwrócić uwagę na pochodzenie ich nazw – rudbekia pochodzi od nazwiska Olafa Rudebcka, a jeżówka od greckiego słowa „echinos”, co oznacza „jeż”.

Rudbekia i jeżówka różnią się też liczbą gatunków. Jeżówka liczy 9 gatunków, z czego w Polsce uprawiane są najczęściej 3, a rudbekia to 15 gatunków, w Polsce uprawianych około 4-5.

Inną różnicą jest czas kwitnienia – rudbekie są roślinami jednorocznymi, dwuletnimi lub bylinami rosnącymi nawet kilkanaście lat, a jeżówki to krótkowieczne byliny, które prezentują się efektownie przez zaledwie 3-4 sezony.

Różnica jest również między maksymalnymi wysokościami tych roślin. Rudbekie osiągają do nawet 2 metrów wysokości. Jeżówki z kolei nie rosną wyżej niż na wysokość 1,5 metra.

Rudbekie odznaczają się wysoką mrozoodpornością. Jeżówki z kolei wymagają, by jesienią okryć je liśćmi lub gałązkami.

Rudbekia i jeżówka to rośliny popularne w polskich ogrodach. Nadają się do donic, na balkony i tarasy, a także do ogrodu sadzone pojedynczo lub w grupach. Sprawdzają się również idealnie jako kwiat cięty. Pięknie komponują się z innymi roślinami zarówno na rabacie, jak i w wazonie.

0 (0 opinii)