Dlaczego irga nie kwitnie i nie owocuje?
Irga (Cotoneaster) to popularny krzew występujący w naszych ogrodach w wielu gatunkach i odmianach. Irga przede wszystkim ceniona jest ze względu na małe wymagania pielęgnacyjne, a także ze względu na za ozdobny wygląd liści, delikatne kwiaty oraz wyróżniające się czerwone lub czarne owoce (w zależności od gatunku). Dlaczego irga nie kwitnie i nie owocuje? Podpowiedzi zawarliśmy w artykule.
Dlaczego irga nie kwitnie i nie owocuje? Przyczyny
Brak kwitnienia czy owocowania irgi zazwyczaj wynika z doboru niewłaściwego stanowiska lub ze złej pielęgnacji. Poniżej opisujemy siedem możliwych przyczyn.
1. Dobór złego stanowiska dla irgi
Irga preferuje przede wszystkim stanowiska słoneczne lub półcieniste. Krzew jednak najlepiej kwitnie i owocuje w pełnym słońcu. Przyczyną braku kwiatów i owoców może być więc posadzenie irgi na stanowisku zacienionych.
2. Niewłaściwa gleba
Prócz słonecznego stanowiska irga do wzrostu potrzebuje gleby dobrze przepuszczalnej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej o pH obojętnym (toleruje również pH zasadowe i kwaśne). Zbyt ciężka i gliniasta gleba przede wszystkim może prowadzić do problemów z korzeniami irgi, co z kolei wpływa na słabe kwitnienie i owocowanie lub na jego całkowity brak. W tej sytuacji warto poprawić drenaż gleby – możemy dodać piasek lub kompost.
3. Nieodpowiednie nawożenie irgi
Irga to roślina, która w zasadzie nie potrzebuje regularnego nawożenia – jeśli jednak jest jej podawany nawóz, to wczesną wiosną. Jeżeli dokarmiamy irgę, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nie została zastosowana zbyt duża dawka nawozu zawierającego azot. Owszem, ten składnik sprzyja rozrostowi irgi, jednak wzrost liści może odbyć się kosztem kwitnienia i owocowania.
Kolejną przyczyną braku kwiatów i owoców może być niedobór kluczowych składników odżywczych, czyli fosforu i potasu.
4. Nadmierne przycinanie
Większość gatunków irgi nie wymaga przeprowadzania cięć (oprócz cięcia pielęgnacyjnego – usuwanie uszkodzonych czy chorych pędów), jednak daje się je z łatwością formować – dlatego też irga wybierana jest na żywopłoty formowane. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt intensywne usuwanie pędów może prowadzić do braku kwitnienia. Irga kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc jeżeli będziemy przycinać je jesienią lub zimą, to możemy przypadkowo usunąć przyszłoroczne pąki kwiatowe. Irgę najlepiej przycinać więc zaraz po jej kwitnieniu.
Sprawdź: Irga szwedzka – odmiany, uprawa, pielęgnacja
5. Nadmiar wody lub niedobór wody u młodych roślin
Przyjmuje się, że irga to krzew odporny na okresowe susze. Regularnego podlewania wymagają dopiero zasadzone lub młode krzewy. Dorosłe rośliny należy podlewać jedynie w czasie długotrwałej suszy. Zbyt dużą ilość wody może być więc szkodliwa dla starszych krzewów, ponieważ prowadzi do gnicia korzeni – to z kolei osłabia irgę oraz skutecznie ogranicza jej kwitnienie. Warto zadbać o to, aby gleba była umiarkowanie wilgotna oraz dobrze zdrenowana.
6. Niewłaściwe zimowanie
Irga jest krzewem odpornym na niskie temperatury, dlatego tez odnajduje się w naszym klimacie. Jednak na przemarzanie pąków, skutkujące brakiem kwitnienia, narażone są szczególnie młode, dopiero posadzone krzewy. Przed nadejściem pierwszych przymrozków zaleca się, aby młode rośliny okryć agrowłókniną, a także ściółkować ich podstawę, aby uchronić korzenie przed przemarzaniem.
7. Atak szkodników owadzich
Irgę mogą osłabiać szkodniki owadzie, takie jak mszyce czy przędziorki, co również będzie wiązać się z małą zdolnością do produkcji kwiatów i owoców.
Na mszyce można zastosować naturalne środki takie jak:
- roztwór wody z mydłem lub z płynem do naczyń – kilka kropel płynnego mydła lub płynu do naczyń mieszamy z wodą; roztworem spryskujemy irgę w miejscach, gdzie gromadzą się mszyce; zabieg powtarzamy co kilka dni;
- olej neem – rozcieńczamy go zgodnie z instrukcją i spryskujemy roślinę;
- oprysk z czosnku – kilka zmiażdżonych ząbków czosnku dodajemy do wody i odstawiamy na kilka godzin; powstały wywar przecedzamy; opryskujemy irgę.
Natomiast do naturalnych środków walki z przędziorkami należą:
- roztwór z mydła ogrodniczego lub roztwór z mydła kastylijskiego (jedna łyżeczka mydła na litr wody) – powstałym roztworem spryskujemy irgę;
- olej neem – rozcieńczamy olej i spryskujemy nim roślinę;
- roztwór z czosnku i cebuli – kilka ząbków czosnku blendujemy z cebulą oraz z wodą; całość odcedzamy i używamy do spryskiwania irgi;
- oprysk naparem z pokrzywy.
Należy regularnie kontrolować zwłaszcza liście irgi pod kątem obecności objawów wskazujących na obecność szkodników. W pierwszej kolejności zaleca się, aby sięgać po naturalne środki ochrony ogrodu, a dopiero w sytuacji, gdy nie będą one skuteczne – zastosować chemiczne środki ochrony roślin takie jak insektycydy czy fungicydy. Co więcej, ważne jest również, aby usuwać resztki roślinne oraz opadłe już liście.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.