Czego nie lubi zielistka? Poradnik Ogrodnika
Zielistka to piękna roślina doniczkowa, która jest łatwa w uprawie i wiele wybaczy, ale na pewne czynności jest szczególnie wrażliwa. Sprawdź, jak nie pielęgnować zielistki.
Jak wygląda zielistka? Charakterystyka
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) uprawiana w doniczce może dorastać do 50 cm wysokości. Należy do rodziny szparagowatych i charakteryzuje się długimi, ozdobnymi liśćmi (przypominającymi trawę) o ciemnozielonej barwie, często z jasnym paskiem biegnącym przez środek. Mogą one osiągać od 30 do 60 cm długości i sprawiają, że roślina ma dość gęsty pokrój. Zielistka wytwarza również liczne rozłogi, na których pojawiają się młode sadzonki przypominające miniaturowe wersje dorosłych egzemplarzy.
Kiedy warunki uprawy są odpowiednie, zielistka może kwitnąć – jej kwiaty są białe, drobne i wyrastają na długich, cienkich łodygach. Po przekwitnięciu na pędach wyrastają małe rozmnóżki – można je łatwo ukorzenić i tym samym rozmnażać roślinę. Nowe sadzonki umieszcza się w pojemniku z wodą lub w lekkim podłożu do ukorzenienia, a po kilku tygodniach, gdy wytworzą korzenie, można je posadzić w doniczce.
Uwaga: Zielistka nie jest rośliną trującą, jednak zawiera substancję podobną do tej, która występuje w kocimiętce. Jeśli masz w domu koty, to mogą one chętnie podgryzać jej liście.
Czego nie lubi zielistka Sternberga?
Ta popularna roślina doniczkowa wybierana jest nie tylko jako ozdoba domów czy mieszkań, ale również biur. Jest polecana dla osób początkujących, jak i dla doświadczonych miłośników roślin. Przede wszystkim zielistka wykazuje zdolności do oczyszczania powietrza, a także nie ma dużych wymagań uprawowych. Jednak jak każda roślina – ma swoje indywidualne upodobania. Jeśli zauważyłeś, że jej liście żółkną lub brązowieją na końcach, albo że jej wzrost jest zahamowany, to możesz popełniać jeden z kilku błędów pielęgnacyjnych. Jakich?
Nadmierne podlewanie
Jednym z największych zagrożeń dla zielistki jest m.in. nadmierne podlewanie. Ten kwiat doniczkowy magazynuje wodę w mięsistych korzeniach, co sprawia, że może znieść krótkotrwałą suszę. Natomiast zbyt częste i obfite podlewanie, skutkujące zastojami wody w glebie, prowadzi do gnicia korzeni – nadmiar wilgoci objawia się to przede wszystkim żółknięciem oraz więdnięciem liści. Co więcej, jeśli podłoże w doniczce z zielistką jest stale wilgotne (lub na podstawce znajduje się woda), to po czasie roślina traci swoją witalność. Zalecamy więc, aby podlewać ją dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie.
Uwaga: Latem zielistkę należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, natomiast zimą można robić to rzadziej. Możliwa jest także inna metoda podlewania – do miski z wodą na pół godziny stawiamy doniczkę z rośliną, aby korzenie same pobrały tyle wody, ile im potrzeba. Zabieg powtarzamy raz na dwa tygodnie.
Suche powietrze i niska wilgotność w pomieszczeniu
Mimo iż zielistka ma niewielkie wymagania uprawowe i potrafi się dostosować do różnych warunków, to źle znosi suche powietrze w pomieszczeniu – zwłaszcza zimą, gdy ustawiana jest na parapecie w pobliżu kaloryfera. To właśnie ogrzewanie centralne najbardziej obniża wówczas wilgotność. W efekcie możesz zauważyć suche końcówki liści, a także ich brązowienie oraz zasychanie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto więc regularnie zraszać liście miękką wodą – nada się deszczówka; wodę możemy również przegotować. Pomóc może także ustawienie doniczki na podstawce z wilgotnym keramzytem oraz zastosowanie nawilżacza powietrza.
Niewłaściwe stanowisko – zbyt intensywne promieniowanie słoneczne
Wszystkie odmiany zielistki Sternberga preferują jasne stanowiska, jednak nie tolerują ustawienia w pełnym słońcu. Gdy promienie słoneczne padają prosto na liście przez dłuższy czas, to może dojść do ich poparzenia. Zaobserwujemy wówczas na nich brązowe plamy oraz utratę koloru. Doniczkę najlepiej więc postawić w półcieniu, na parapecie okna wschodniego lub zachodniego, gdzie będzie docierać rozproszone światło, albo lekko zacienić aktualne stanowisko.
Niewłaściwe podłoże
Kolejnym błędem pielęgnacyjnym jest dobór złego podłoża. Zielistka nie lubi ziemi ciężkiej i zbitej, ponieważ zatrzymuje wodę i ogranicza dostęp powietrza do bryły korzeniowej. Najlepiej rośnie natomiast w lekkim i przepuszczalnym podłożu – z domieszką piasku lub perlitu na dnie doniczki – o pH lekko kwaśnym (5,5-6,5). W sytuacji, gdy ziemia jest zbyt gliniasta, to może skutkować to gniciem korzeni i osłabieniem zielistki.
Nagłe zmiany temperatur
Zielistka nie lubi przeciągów, niskich temperatur lub zbyt gwałtownych skoków ciepła. Jeśli ustawimy ją na parapecie lub w pobliżu okna, które jest często otwierane zimą, to może to skutkować utratą jej witalności. Przyjmuje się, że optymalna temperatura powietrza powinna wynosić od 18 do 25 stopni Celsjusza. Latem zadbajmy o to, aby nie stawiać doniczki blisko klimatyzacji.
Nadmierne nawożenie
Zielistka na ogół dobrze reaguje na jej dokarmianie, jednak podanie zbyt dużej ilości nawozu może jej zaszkodzić. Nadmiar składników odżywczych, a w szczególności azotu, będzie powodować szybki wzrost liści, ale kosztem rozwoju korzeni – to z kolei sprawi, że roślina stanie się bardziej podatna na choroby. Co więcej, nadmierne nawożenie może objawiać się brązowieniem końcówek liści zielistki.
W przypadku zielistki w okresie wegetacyjnym (wiosna-lato) należy zasilać ją raz na dwa lub trzy tygodnie nawozem o zrównoważonym składzie. Natomiast jesienią i zimą nawożenie należy stopniowo ograniczyć (możesz zastosować np. naturalne nawozy) lub całkowicie wstrzymać.
Brak przesadzania
Dla prawidłowego rozwoju zielistki Sternberga zaleca się, aby przesadzać ją co 3-4 lata. Brak przesadzania będzie skutkować zahamowaniem jej rozwoju z uwagi na to, że korzenie nie będą mieć wystarczającej przestrzeni.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.