Porady

Pomysły na przydomowy plac zabaw

0 (0 opinii)

Gdy dzieci zaczynają dorastać do wieku, kiedy same mogą bawić się w ogrodzie, warto pomyśleć o stworzeniu w nim placu zabaw. Dobrze urządzony ogródek jordanowski sprawi, że dzieci będą spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu, co wpłynie korzystnie na ich zdrowie i kondycję fizyczną.

Urządzenie placu zabaw we własnym ogródku może stanowić niebagatelny koszt, szczególnie jeśli zamierzamy zakupić jego wyposażenie. Dlatego warto pomyśleć o zbudowaniu niektórych elementów samemu, szczególnie, że dzieci mogą zachwycić się nawet najprostszymi elementami. Budowa placu zabaw na własnej posesji nie wymaga zgłaszania tego faktu w starostwie ani konieczności uzyskania pozwolenia.

Miejsce na plac zabaw

Wybierając miejsce na plac zabaw, bierzemy pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci oraz możliwość ich obserwacji i kontroli. Miejsce na plac zabaw najlepiej zaplanować tak, aby było dobrze widoczne z okien pomieszczenia, gdzie najczęściej przebywamy.

Plac zabaw najlepiej zaplanować w miejscu, kore jest dobrze widoczne z okna. Teren powinien być przede wszystkim bezpieczny. Najlepiej aby znajdował się z dala od grządek z kwiatami i warzywami oraz ozdobnych krzewów. 

Plac zabaw powinien znajdować się z dala od grządek z kwiatami i warzywami oraz ozdobnych krzewów, aby bawiące się dzieci nie uszkodziły ich. Bardzo ważne jest także, aby w pobliżu nie rosły rośliny trujące (np. bieluń i naparstnica) lub rośliny kolczaste (np. berberys). Ważne jest również, aby unikać sąsiedztwa roślin o ładnych, kolorowych owocach, które mają właściwości toksyczne lub drażniące. Dzieci mogą użyć ich do zabawy i połknąć lub podrażnić skórę. Plac zabaw powinien znajdować się jak najdalej od oczka wodnego, które stanowi niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Najlepiej wybrać miejsce, które jest jednocześnie oddalone od ulicy. Najlepszy będzie teren, który nie jest zanadto nasłoneczniony.

Urządzenia i zabawki wybieramy w zależności od wieku dzieci. Im starsze pociechy, tym konstrukcje mogą być wyższe i bardziej skomplikowane. Na placu zabaw powinno znaleźć się najbardziej tradycyjne wyposażenie, jak piaskownica czy huśtawki. Warto także zaprojektować nowe rodzaje zabawek, a nawet wspólnie z dziećmi wymyślić ciekawe budowle i sprzęty.

Piaskownica nie musi być duża. Wystarczy pojemnik o powierzchni 2 m2
Piaskownica nie musi być duża. Wystarczy pojemnik o powierzchni 2 m2

Wyposażenie dla dzieci do 5 lat

Piaskownica szczególnie ucieszy najmniejsze dzieci. Jej wymiary zależą od wielkości ogrodu, ale dziecku wystarczy nawet pojemnik wielkości do 2 m². Aby piasek nie wysypywał się, piaskownica musi posiadać ścianki, najlepiej wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Dla bezpieczeństwa lepiej nie budować obrzeży z betonu czy kamienia. Aby uniknąć zabrudzenia przez zwierzęta, piaskownica powinna posiadać przykrywę lub być ogrodzona. Piaskownicę dobrze jest otoczyć nawierzchnią amortyzującą upadek. Nie powinna znajdować się w zagłębieniu, gdzie zbiera się woda, ani w miejscu wietrznym, w którym wiatr może rozsypywać piasek. Jeśli piaskownica będzie znajdować się w miejscu mocno nasłonecznionym, powinna zostać zaopatrzona w daszek lub parasol. Piaskownica może posiadać dno, piasek można też wsypać bezpośrednio na grunt. Mało prawdopodobne jest, aby dziecko dokopało się do gruntu przez grubą warstwę piasku. Jeśli jednak zdecydujemy się na piaskownicę z dnem, musi ono posiadać otwory drenażowe.

Aby uniknąć zabrudzenia przez zwierzęta, piaskownica powinna posiadać przykrywę lub być ogrodzona. Jej obrzeży lepiej jednak nie budować z betonu czy kamienia.

Huśtawki mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, drewna lub metalu. Przede wszystkim powinny być bezpieczne. Sama huśtawka musi być ustawiona stabilnie i przymocowana do podłoża, aby się nie przewróciła. Huśtawki dla małych dzieci powinny posiadać zamykane siedziska. Warto zwrócić uwagę, aby poszczególne elementy, w tym uchwyty czy siedzisko, były wygodne. Dla starszych dzieci można wykonać huśtawki ze starych opon. Najtańsze rozwiązanie polega na zamocowaniu huśtawki na solidnym konarze drzewa.

Domki są świetnym miejscem do zabawy. W zależności od wieku dzieci możemy ustawić małe lub większe, piętrowe konstrukcje zaopatrzone w zjeżdżalnie, drabinki. Domek może także pełnić funkcję składziku na ogrodowe zabawki. W sprzedaży są dostępne gotowe konstrukcje, najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych lub drewna. Domki z tworzyw sztucznych są mniejsze i przeznaczone dla małych dzieci. Ich jaskrawe kolory z reguły bardziej podobają się dzieciom. Są lekkie i można je przenosić. Ponadto nie wymagają konserwacji. Wadą tworzyw sztucznych jest ich mniejsza trwałość. Popularnym materiałem do budowy domków jest drewno, które pięknie komponuje się z ogrodem i pozwala na stworzenie bardziej skomplikowanych konstrukcji dla starszych dzieci. Jest to rozwiązanie trwalsze, ale i droższe. W ogrodzie można też postawić namiot.

Podczas upalnych dni przyda się brodzik. W sprzedaży są dostępne nawet bardzo małe, nadmuchiwane brodziki.

Tworząc plac zabaw, można kupić gotowy zestaw lub poszczególne elementy wykonać we własnym zakresie
Tworząc plac zabaw, można kupić gotowy zestaw lub poszczególne elementy wykonać we własnym zakresie

Wyposażenie dla dzieci od 5 do 12 lat

Równoważnia to sprzęt, po którym dzieci chodzą, starając się nie stracić równowagi. Taki element można łatwo wykonać samemu, wykorzystując deski i pieńki. Może to być belka wsparta na niskich podpórkach lub rodzaj leżącej drabiny. Można również ułożyć na ziemi niskie pnie drzew. Równoważnia powinna być na tyle niska, aby upadek z niej nie był niebezpieczny. Warto ustawić ją na nawierzchni amortyzującej upadek.

Duży domek lub domek na drzewie oraz wszelkiego rodzaju konstrukcje do wspinania zapewniają wspaniałe warunki do zabawy dla starszych dzieci. Dzieci uwielbiają wspinać się, dlatego domek może być także wieżą do wspinania, ze zjeżdżalnią, schodkami lub drabinkami z lin i niską ściankę wspinaczkową.

Bramka do piłki nożnej będzie idealna, jeśli możemy wytyczyć w ogrodzie placyk do gry w piłkę.

Drabinki, liny, hamaki to nieodłączne elementy placu zabaw. Można zbudować drabinki linowe do wspinania się lub rodzaj mostu linowego rozpiętego na dwóch słupach.

Zanim wybierzemy poszczególne elementy placu zabaw, warto zapytać dziecko, gdzie najbardziej lubi się bawić. Można też zaobserwować, jakie zabawy wybiera, będąc na placu zabaw w parku czy przedszkolu.

Dodatkowe pomysły na wyposażenie placu zabaw

Zanim wybierzemy elementy do placu zabaw, warto zapytać dziecko, gdzie najbardziej lubi się bawić. Można też zaobserwować, jakie zabawy wybiera, będąc na placu zabaw w parku czy przedszkolu. Niezbędnym wyposażeniem powinny być ławki i stolik, gdzie będzie można dpocząć i zjeść posiłek.

Pojazdy stojące. Świetną zabawę zapewnia rodzaj auta lub pociągu, w którym dzieci mogą udawać, że są kierowcami. Wystarczy kierownica i kilka siedzeń ustawionych rzędem. Taki pojazd może także pełnić funkcję ławeczki; miejsca odpoczynku dla dzieci. Ciekawym elementem może być także łódź, tratwa lub statek, a nawet duża konstrukcja przypominająca statek piracki. Najprostszą budowlą jest podest z przymocowaną flagą jako masztem. Na takiej tratwie dzieci mogłą udawać, że płyną, a otaczająca je trawa jest morzem.

Najprostsze pomysły mogą okazać się najlepsze
Najprostsze pomysły mogą okazać się najlepsze

Kuchnia do zabawy wymaga zbudowania czegoś w rodzaju stołu lub kredensu z miejscem na pojemnik, który będzie udawał zlew. W pobliżu dobrze jest doprowadzić wodę lub wąż ogrodowy, aby dzieci mogły nalewać wodę do naczyń i żeby kuchnię można było szbko umyć po zabawie. Warto zwrócić uwagę, aby w pobliżu nie było roślin o trujących owocach, których dzieci mogłyby użyć do zabawy.

Tablicę kredową można powiesić na ogrodzeniu lub na ścianie domu. Umieszczenie tablicy do rysowania w ogrodzie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ zabawa kredą brudzi otoczenie.

Wielka opona, do połowy wkopana w ziemię i solidnie zamocowana, świetnie nadaje się do wspinaczki.

Bezpieczeństwo

Z otoczenia placu zabaw należy usunąć większe kamienie. Kupując sprzęt, trzeba sprawdzić, czy spełnia on normy bezpieczeństwa. Wyposażenie placu zabaw i znajdujące się na nim urządzenia powinny mieć zaokrąglone rogi. Powierzchnie wszystkich sprzętów powinny być wypolerowane tak, aby elementy metalowe nie rdzewiały, zaś elementy drewniane nie miały drzazg. Łączenia - śruby czy wkręty - powinny mieć płaskie zakończenia i nie wystawać ponad powierzchnię. W łączeniach nie może być szczelin, otworów czy rozwidleń, gdzie mogłyby utkwić palce dziecka lub zaklinować się ubranie. Huśtawki powinny być zawieszone na miękkich sznurach lub łańcuchach, np. z tworzyw sztucznych, gdyż siedziska na sztywnych zawiesiach poruszają się ze zbyt dużą szybkością. Ciężkie elementy i akcesoria powinny być przymocowane do podłoża przy pomocy kotew. Elementy stojące powinny być stabilne, solidnie wykonane i nie wyższe niż 3 metry. Schody powinny mieć poręcze.

W pobliżu placu zabaw nie powinno zabraknąć miejsca, w którym dzieci mogłyby odpocząć i zjeść posiłek
W pobliżu placu zabaw nie powinno zabraknąć miejsca, w którym dzieci mogłyby odpocząć i zjeść posiłek

Warto również zastosować nawierzchnię amortyzującą upadek. Nawierzchnie z piasku lub trawy są dość trudne do utrzymania i nie zapewniają bezpieczeństwa w razie upadku. Dobrym materiałem jest gumowy granulat - miękki, elastyczny, antypoślizgowy i dobrze odprowadzający wodę. Nawierzchnie gumowe są dostępne w postaci płytek i puzzli. Można je łatwo zdemontować i ułożyć w innym miejscu. Są dostępne w różnych kolorach i wzorach, z obrazkami, które dodatkowo mogą zostać wykorzystane do zabawy.

Większość wyposażenia placu zabaw można wykonać samemu. Jako budulec przyda się drewno, które doskonale nadaje się do budowy domków, obrzeży piaskownic czy huśtawek. Elementy drewniane muszą być zaimpregnowane. Na plac zabaw należy wybierać impregnaty nietoksyczne i niewymagające okresu karencji. Drewno powinno być wygładzone. Zabawki mogą też być wykonane z tworzyw sztucznych. Należy jednak upewnić się, czy dany materiał jest dopuszczony do używania przez dzieci. Metal najczęsciej jest wykorzystywany do łączenia elementów z innych materiałów. Powinien zostać zabezpieczony przed korozją.

0 (0 opinii)