Porady

Domek ogrodowy dla dzieci: przestrzeń do zabawy i nauki na świeżym powietrzu

0 (0 opinii)

Chyba każdy maluch marzy o tajnej „bazie”, w której mógłby się beztrosko bawić i spędzać czas z przyjaciółmi. To wspaniała kryjówka, która dostarcza niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Nic więc dziwnego, że ogrodowe domki dla dzieci od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Co warto wziąć pod uwagę przed zakupem takiej konstrukcji i na który model się zdecydować? Podpowiadamy!

Twórcza zabawa

Domek dla dzieci to ciekawe miejsce do zabawy dla młodszych i starszych pociech. Umożliwia kreatywne spędzanie czasu, rozwija wyobraźnię, sprzyja integracji, a także zachęca do twórczego wykorzystania przestrzeni. Taka atrakcja sprawia, że chętniej wychodzi się na świeże powietrze, co w dobie wszechobecnej cyfryzacji wcale nie jest takie oczywiste.

Wolnostojąca konstrukcja doskonale wpisuje się w przestrzeń każdego ogrodu. Można ją także ustawić na tarasie czy większym balkonie. Do wyboru jest wiele produktów w różnych rozmiarach, kolorach i stylach. Niektóre domki są wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak np. drabinka, zjeżdżalnia, weranda czy huśtawka. Warto rozważyć zakup tych akcesoriów, bo im lepsze wyposażenie, tym lepsza zabawa!

Tata budujący domek ogrodowy

Do wyboru, do koloru

Przed wyborem odpowiedniego domku warto sprawdzić i porównać różne oferty. Najpopularniejsze opcje to domki drewniane i plastikowe oraz materiałowe namioty. Czym się różnią i jakie są ich zalety oraz wady?

 

  • Drewniane domki ogrodowe są bardzo stabilne i wytrzymałe, a co za tym idzie – bezpieczne w użytkowaniu. Wyglądem przypominają prawdziwe domy, dzięki czemu są atrakcyjne wizualnie zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Naturalny materiał pozwala na różnorakie modyfikacje, między innymi na własnoręczne malowanie konstrukcji. Wadą takiego domku jest niestety konieczność impregnacji drewna. Z drugiej jednak strony, powyższy zabieg przedłuży żywotność produktu, który będzie służył przez długie lata. Ten wariant jest droższy od swojego plastikowego odpowiednika – ceny najtańszych modeli zaczynają się od ok. 1300 zł.

 

  • Plastikowe domki ogrodowe są lekkie, łatwe w czyszczeniu i nie wymagają impregnacji. Dużą zaletą produktu jest również możliwość złożenia konstrukcji i schowania do piwnicy np. na czas zimy. Pracę ułatwia także łatwy montaż. Co ważne, zabawa w takim domku jest bezpieczna. Produkt z tworzywa sztucznego nie ma drzazg i ostrych kantów, a plastik dodatkowo amortyzuje ewentualne uderzenia. Ponadto plastikowa konstrukcja wyróżnia się atrakcyjną ceną i ciekawym wyglądem. Najtańsze warianty można kupić już za ok. 500 zł. Do wyboru jest wiele modeli w fantazyjnych kształtach i bajkowych kolorach. Niestety trzeba pamiętać, że plastikowy domek nigdy nie będzie wyglądać tak naturalnie, jak produkt z drewna. Oprócz tego materiał nagrzewa się na słońcu, jest podatny na uszkodzenia i trudny do naprawy.

 

  • Namioty dla dzieci to kolejna propozycja do zabaw na świeżym powietrzu. Szczególnie modne są modele tipi, które stanowią doskonałe miejsce do spędzania czasu nie tylko na zewnątrz, ale również w domu. Jeżeli produkt będzie wykorzystywany na podwórku, należy go rozłożyć na kocu lub innym podkładzie, aby zabezpieczyć materiał przed zabrudzeniem. Dużą zaletą namiotów jest szybkie i łatwe rozkładanie oraz składanie. Konstrukcje są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Decydując się na namiot, trzeba pamiętać, że nie jest on odporny na działanie warunków atmosferycznych. Deszcz, mróz czy silne słońce mogą negatywnie wpłynąć na wytrzymałość materiału i w efekcie uszkodzić go.
null

Wygląd to nie wszystko!

Świetna zabawa jest ważna, ale jeszcze ważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Dlatego przed zakupem domku ogrodowego trzeba sprawdzić, czy dany model jest zgodny z normą europejską. Istotne jest również oznakowanie CE, które mówi o tym, że produkt nie posiada ostrych krawędzi i wystających części.

Oprócz tego kluczowe jest odpowiednie umiejscowienie domku. Powinien on stać na równej i gładkiej powierzchni. Tak postawiona konstrukcja będzie stabilna, a zabawa w niej pozbawiona ryzyka.

Istotne jest też dopasowanie zabawki do wieku i potrzeb dziecka. Maluchy bardziej zwracają uwagę na wygląd, natomiast starszaki – na funkcjonalność konstrukcji. Dlatego młodszym dzieciom najczęściej podobają się kolorowe modele domków, do których łatwo wejść. Radość sprawia im też możliwość otwierania okien i drzwi oraz korzystanie z różnych ruchomych akcesoriów. Starsze pociechy doceniają głównie przestrzeń, która umożliwi im zabawę w większym gronie. Z pewnością będą zadowolone, jeżeli w ich królestwie stanie stół, krzesła czy mała kanapa.

Drewniany domek ogrodowy dla dzieci

Podsumowanie

Domek ogrodowy to fantastyczne połączenie kryjówki, placu zabaw oraz miejsca na przechowywanie zabawek i skarbów. Można w nim kreatywnie spędzać czas, ucząc się lub bawiąc z rówieśnikami.

Jaki model warto wziąć pod uwagę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim wiekiem, potrzebami dziecka, finansami i możliwościami aranżacyjnymi. Jednak najważniejszym czynnikiem powinno być zawsze bezpieczeństwo. Odpowiednio dopasowany domek na pewno stanie się ulubioną zabawką dziecka przez długi czas!

 

Materiał zewnętrzny

0 (0 opinii)