Porady

Orchidea (storczyk) - królowa domów i ogrodów [10 zdjęć]

0 (0 opinii)

Orchidea potrafi zaskoczyć każdego ogrodnika swoim pięknym wyglądem. Jednak osiągnięcie niesamowitego wyglądu tych kwiatów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nasi Czytelnicy podzielili się zdjęciami swoich najpiękniejszych storczyków, udowadniając, że żadne wyzwanie nie jest dla nich straszne!

Jak pielęgnować storczyki w domu?

Pielęgnacja storczyków to niewątpliwie praca na którą musi być gotowy każdy, kto chce cieszyć się widokiem tego pięknego kwiatu na co dzień. Pracę może ułatwić znajomość kilku czynności pielęgnacyjnych. 

Wszystko zależy też od tego jaką orchidee posiadamy. Te uprawiane w Polsce zazwyczaj pochodzą z klimatu tropikalnego, ale również między nimi pojawiają się różnice, które zmieniają zalecane podejście do rośliny.

Storczyki korzeniące się w ziemi lubią żyzną glebę oraz wilgotne i zacienione stanowisko. Epifity, czyli storczyki wyrastające w rozwidleniach konarów, wymagają więcej światła, a ich korzenie potrzebują dostępu do świeżego powietrza.

Od razu przy kupowaniu storczyka najlepiej dowiedzieć się jakie wymagania ma dany okaz lub zapytać o łacińską nazwę podgatunku. Z tą informacją można bez problemu wyszukać szczegóły uprawy w internecie lub książkach.

Umieszczając storczyk w domu, powinniśmy sprawić, by poczuł się jak w swoich rodzinnych stronach: w lasach tropikalnych panuje wilgoć, jest ciepło, nie ma wiatru, a promienie słońca zatrzymują liście drzew. 

Orchidee można postawić na parapecie, pod warunkiem, że nie będzie to okno od południowej strony. Storczyki nie lubią też przeciągów ani powiewów zimnego powietrza. Ku zdziwieniu, dobrym miejscem na jego umiejscowienie jest łazienka, o ile znajduje się w niej okno dające umiarkowaną ilość światła słonecznego. Duża wilgoć powietrza służy tej roślinie. Nie powinno się za to stawiać rośliny w kuchni, nagłe zmiany temperatury i opary to złe miejsce dla orchidei. Warto zwracać uwagę na liście, jeżeli przebarwią się na żółto to znaczy, że w pomieszczeniu jest za dużo światła. 

Więcej o pielęgnacji storczyków przeczytasz TUTAJ.

10 zdjęć storczyków od naszych Czytelników!

Nasi Czytelnicy wiedzą, że ogród to jednocześnie przyjemność, ale i wytrwałość w pielęgnacji swoich ulubieńców. Ich orchidee są piękne! Zobaczcie 10 zdjęć prosto z naszej Grupy! Jeżeli chcecie do niej dołączyć i również podzielić się swoimi fotografiami lub szukacie ogrodniczej rady, wystarczy, że klikniecie w zdjęcie poniżej:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null

 

 

0 (0 opinii)