Porady

Beton w ogrodzie – murki, nawierzchnie, dekoracje

0 (0 opinii)

Beton jest materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy różnych elementów ogrodowych - od ścieżek po meble. Posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Nie brudzi się i nie porasta glonami. Nie jest śliski po deszczu.

Kiedyś kojarzył się wyłącznie z szarą surowością i wykorzystywany był głównie do budowy prostych murków i ścieżek. Obecnie staje się coraz bardziej modny. Z betonu architektonicznego wykonuje się nawet meble. Elementy betonowe są produkowane w różnych kolorach i fakturach. Bywa, że imitują drewno. Dostępne są płyty betonowe imitujące różnego rodzaju skały (granity, wapienie, piaskowce czy łupki). W sprzedaży są również elementy sztucznie postarzane, które pozwalają zaaranżować ogród stylizowany na historyczny. Beton może być porowaty lub gładko wyszlifowany. Beton o gładkiej powierzchni wykorzystuje się głównie do produkcji mebli.

Z betonu wykonuje się również imitacje drewna (deski, bruk drewniany czy nawet podkłady kolejowe). Sęki, przebarwienia czy słoje do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Ich kolor i fakturę można dobrać do każdego stylu ogrodu. Wykorzystuje się w tym celu moduły, które można dowolnie łączyć, tworząc odpowiednie budowle - murki, nawierzchnie, schody, ścianki czy gazony kwiatowe. Naturalne kamienie trzeba dobierać kształtem lub obrabiać. Elementy modułowe z betonu można dobrać kształtem do budowanej powierzchni.

W ogrodach nowoczesnych ciekawie prezentują się betonowe kule lub imitacje naturalnych kamieni
W ogrodach nowoczesnych ciekawie prezentują się betonowe kule lub imitacje naturalnych kamieni

Meble 

Meble z betonu są bardzo trwałe, nie tracą ładnego wyglądu wskutek użytkowania. Wadą betonu jest jego ciężar. Dlatego do produkcji mebli stosuje się nowoczesne systemy modułowe, które są zbudowane z cienkich ścianek, aby ograniczyć ich ciężar.

Betonowe meble ogrodowe nie muszą być wnoszone do pomieszczenia na zimę. Z powodzeniem można je zostawić na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest budowa kącika rekreacyjnego z betonowym stołem i ławkami. Beton doskonale sprawdza się także jako materiał na ławeczki ogrodowe o różnych kształtach i stylach.

Z betonu są projektowane meble w rozmaitych kształtach, także zaokrąglonych. Obecna technologia umożliwia budowę mebli ze ścianek o grubości zaledwie 2 cm, co znacznie obniża ich wagę. Lekkość mebli nie zmniejsza przy tym ich wytrzymałości.

Meble z betonu są zimne i nie powinno się na nich siadać bez odpowiednich poduszek. Zarówno betonowe siedziska jak i stoły powinny być przykryte materiałem izolującym od chłodu. Stanowi to sporą niedogodność, gdyż tradycyjne tkaniny należy każdorazowo wnosić do domu, aby nie zmokły na deszczu i nie zabrudziły się. Odpowiedzią na ten problem są specjalne materiały odporne na warunki atmosferyczne, impregnowane na wodę.

Beton pozwala na projektowanie mebli o różnych kształtach, także zaokrąglonych. Obecna technologia umożliwia budowę mebli ze ścianek o grubości jedynie 2 cm, co znacznie obniża ich wagę. Smukłość mebli nie zmniejsza przy tym ich wytrzymałości. Doskonale sprawdzają się jako nowoczesne ławki, stoliki czy nawet leżaki.

Praktycznym i ekologicznym rozwiązaniem są ścieżki ułożone z okrągłych płytek betonowych ułożonych w odstępie kroku
Praktycznym i ekologicznym rozwiązaniem są ścieżki ułożone z okrągłych płytek betonowych ułożonych w odstępie kroku

Nawierzchnie 

Najbardziej tradycyjny sposób wykorzystania betonu polega na budowie nawierzchni, ścieżek, podjazdów. Elementy betonowe są bardzo trwałe, a nawierzchnie nie są śliskie. Elementy betonowe można ponadto dobrać do charakteru ogrodu i zbudować ścieżkę przypominającą polne kamienie, skały czy drewno. W sprzedaży są dostępne moduły (krawężniki, obrzeża, palisady, schody) pozwalające na obudowanie całego otoczenia domu i ogrodu w wybranym stylu.

Warto jednak pamiętać, że beton nie przepuszcza wody i budowane z niego nawierzchnie nie są ekologiczne, gdyż nie pozwalają na wsiąkanie wody do gleby. Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, warto wybrać nawierzchnie przepuszczalne (na przykład kratkę ażurową lub pozostawić między płytkami szerokie odstępy ze żwirem lub piaskiem). Pięknie wyglądają ścieżki wyłożone betonowymi elementami imitującymi naturalne kamienie o nieregularnych kształtach, ułożone w dużych odstępach. Można również wybrać okrągły bruk imitujący plastry drewna. Dzięki temu woda swobodnie wsiąknie w grunt. Ciekawym rozwiązaniem są ścieżki ułożone z prostokątnych lub okrągłych płytek betonowych ułożonych w odstępie kroku. Powierzchnia pomiędzy płytkami może zostać porośnięta trawą.

Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, warto wybrać nawierzchnie przepuszczalne. Pięknie wyglądają ścieżki wyłożone betonowymi elementami imitującymi naturalne kamienie o nieregularnych kształtach, ułożone w dużych odstępach.

Dekoracje ogrodowe

Beton doskonale sprawdza się jako materiał na dekoracje do ogrodu. Mogą to być np. donice, rzeźby czy fontanny. W ogrodach w stylu nowoczesnym świetnie sprawdzają się dekoracje w kształcie sześcianów, które mogą służyć jako stoliki.

Donice lub skrzynki z kwiatami są charakterystyczne dla ogrodów w stylu śródziemnomorskim, romantycznym lub wiejskim. Odporny na warunki atmosferyczne beton doskonale nadaje się do ich wyrobu. Dostępne są donice i skrzynie w różnych stylach, kolorach i kształtach. Ciekawie wyglądają donice pojedyncze lub ustawione w rzędach. Z betonu budowane są również gazony, czyli duże pojemniki na kwiaty. Dobrze sprawdzają się jako elementy skalniaka. Z gazonów można również tworzyć murki lub ogrodzenia, łącząc je z innymi elementami, jak palisady lub kostka brukowa. Z gazonów można budować konstrukcje, na których rośliny rosną na różnych poziomach. Gazony sprawdzają się także jako obrzeża skarp czy grządek.

Betonowe donice z kwiatami są charakterystyczne dla ogrodów w stylu śródziemnomorskim, romantycznym lub wiejskim
Betonowe donice z kwiatami są charakterystyczne dla ogrodów w stylu śródziemnomorskim, romantycznym lub wiejskim

Ciekawym rozwiązaniem są tak zwane gabiony, czyli stalowe kosze wypełnione kamieniami. Zapewniają niemal nieskończone możliwości aranżacyjne. Szczególnie że można je wypełnić kamieniami lub elementami z betonu o różnych kolorach. Gabiony mogą służyć do budowy ławek ogrodowych, dekoracji czy innych elementów małej architektury.

Beton jest doskonałym materiałem do budowy rzeźb ogrodowych. W ogrodach w stylu śródziemnomorskim pięknie wyglądają imitacje rzeźb antycznych lub ruin. W ogrodach nowoczesnych ciekawie prezentują się betonowe kule lub imitacje naturalnych kamieni.

Elementy betonowe dobrze sprawdzają się jako murki ograniczające przestrzeń w ogrodzie. Beton pozwala na budowę elementów o różnych kształtach. Dzięki temu można realizować zarówno mury i obrzeża proste, jak i łukowe oraz okrągłe. Murek może również zabezpieczyć niskie wzniesienie terenu przed osuwaniem się i utworzyć wyższy taras porośnięty kwiatami.

Ciężar betonu sprawia, że elementy dekoracji i małej architektury powinny posiadać odpowiednie przygotowanie gruntu czy fundamentu zapobiegające zapadaniu się ziemi pod ich ciężarem.

0 (0 opinii)