Porady

Jak uprawiać lawendę?

0 (0 opinii)

Lawenda to pięknie wyglądająca i ładnie pachnąca krzewinka, którą z powodzeniem można uprawiać w swoim ogrodzie. Uprawiając lawendę można cieszyć się nie tylko pięknym ogrodem, ale też możliwością tworzenia bukietów z suszek, saszetek zapachowych chroniących przed molami oraz wykorzystywaniem lawendy w kuchni, jako dodatek do potraw lub składnik ziołowych herbatek. Jakich warunków potrzebuje lawenda?

Wybierz odpowiednie miejsce – lawenda potrzebuje słońca

Jak każda roślina, również lawenda potrzebuje konkretnych warunków, żeby móc rosnąć. W przypadku tej zimozielonej krzewinki, należy wybrać miejsce nasłonecznione, z dobrze zdrenowanym, przepuszczalnym podłożem. Najlepiej by było, żeby gleba, w której posadzona zostanie lawenda, zawierała dużą ilość wapnia. Lawenda nie potrzebuje dużej ilości wody, dlatego spokojnie możesz posadzić ją w stosunkowo suchym podłożu. Wybierając odmianę, którą zasadzisz w swoim ogrodzie pamiętaj, że w Polsce należy uprawiać odmiany mrozoodporne – w przeciwnym wypadku istnieje bardzo duże ryzyko, że roślinki nie przetrwają zimy. Wyjątek stanowi lawenda hodowana w donicach, które na zimę można wstawić do domu lub garażu.

Chcesz, żeby lawenda pięknie rosła? Pamiętaj o przycinaniu!

Kiedy już wybierzesz odpowiednie miejsce i posadzisz lawendę, pamiętaj, że jest to roślina, którą należy przycinać, żeby ładnie rosła. Nierozkrzewione krzewinki należy skrócić o połowę w pierwszym roku wzrostu, aby roślinka się zagęściła i rosła bujniejsza. Na wiosnę (może to być marzec lub kwiecień) należy przyciąć złamane, uszkodzone w inny sposób lub chore gałązki. Oprócz tego, możesz przyciąć swoje roślinki, żeby nadać im pożądany, krzaczasty kształt. Wiosenne przycinanie pobudza lawendę do wzrostu i skutkuje pojawieniem się nowych pędów. Podczas przycinania należy uważać na to, jak blisko ziemi tniemy. Przycinanie powinno obejmować jedynie części, które urosły w zeszłym roku. Jeżeli przytniesz lawendę zbyt blisko ziemi, istnieje ryzyko, że roślinka przestanie wypuszczać nowe pędy.

Podlewanie i zbieranie lawendy

Pielęgnacja lawendy. Lawenda lubi słońce i ciepło. Jeśli jednak panuje susza, nie należy zapominać o regularnym podlewaniu roślinek. Ponieważ lawenda nie lubi stać w mokrym podłożu, a narażona na nadmiar wilgoci łatwo zapada na choroby grzybiczne, należy dbać o to, żeby podlewać ją niewielkimi ilościami wody. Co więcej, lawendy nie powinno się zraszać, ani podlewać od góry. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne dostarczanie niewielkiej ilości wody, bezpośrednio do ziemi. Dotyczy to nie tylko roślin hodowanych w ziemi, ale również tych znajdujących się w donicach oraz skrzynkach balkonowych. Jeżeli chcesz zebrać i ususzyć lawendę, to najlepszą porą na zbiory jest lato. Roślinki należy ściąć (razem z łodygą) w momencie, w którym kolor kwiatów zacznie być widoczny, a same kwiaty nie będą jeszcze w pełni rozwinięte. Jeżeli chcesz rozsiać lawendę, to późnym latem, kiedy roślinki przekwitną, zetnij kwiatostany razem z około 7 centymetrami pędów, które później możesz wykorzystać do zasiania nowych krzewinek.

0 (0 opinii)