Porady

Jak pobudzić begonie do kwitnienia?

0 (0 opinii)

Begonie to atrakcyjne rośliny ozdobne, które są chętne wybierane do uprawy w gruncie i pojemnikach. To doskonała dekoracja ogrodowych rabat, balkonów i tarasów. Długi okres intensywnego kwitnienia powoduje, że należą do jednych z najpopularniejszych roślin wybieranych nawet przez początkujących ogrodników. Co zrobić, żeby pobudzić begonie do obfitego kwitnienia? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Jak wyglądają begonie?

Begonie to niezwykle dekoracyjne rośliny ozdobne, które można uprawiać w gruncie i donicach. Pięknie prezentują się przez cały sezon na rabatach oraz balkonach i tarasach. Pochodzą z rodziny begoniowatych, która liczy ponad 1000 gatunków. W środowisku naturalnym występują na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, a najliczniejsza grupa na terenie Ameryki Południowej. W ogrodach najczęściej uprawiane są mieszańce begonii i specjalnie wyselekcjonowane odmiany, ponieważ są bardzie ozdobne od tych, występujących w naturze. Z uwagi na asymetrycznie ściętą blaszkę liściową bywają nazywane ukośnicami, jednak ta nazwa jest rzadko spotykana i nie przyjęła się w powszechnym użyciu.

Begonie należą do roślin długo kwitnących. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są bardzo dekoracyjne i różnią się od siebie w zależności od gatunku i odmiany. Niektóre z nich mogą osiągać średnicę około 10 cm i charakteryzować się przyjemnym zapachem. Najczęściej spotykane kolory to różowy, biały, pomarańczowy, łososiowy, czerwony i żółty. Kwiaty różnią się nie tylko wielkością, ale również wyglądem. Niektóre z nich są pełne, półpełne lub pojedyncze. Płatki mogą mieć ząbkowane brzegi. Begonie mają zróżnicowany pokrój, część z nich jest wzniosła, a inne mają zwisające pędy. Pędy wszystkich tych roślin są dość kruche i delikatne, dlatego podczas prac pielęgnacyjnych musimy uważać, by ich nie połamać i nie uszkodzić. Liście mogą mieć różne kolory i zróżnicowany kształt, jednak zawsze są niesymetryczne, a ich brzegi u nasady są ścięte pod różnym kątem. Do najczęściej uprawianych begonii należą:

  • begonia bulwiasta, która cieszy się największą popularnością. Ma atrakcyjne kwiaty w różnych kolorach i sercowate, ząbkowane liście,

  • begonia stale kwitnąca, nazywana jest również wiecznie kwitnącą lub trwałą. Ma zwarty, krzaczasty pokrój i osiąga wysokość do 50 cm. Liście mogą być zielone, brązowe i czerwone. Są błyszczące i grube,

  • begonia królewska o ozdobnych liściach, które mogą być zielone, srebrzyste, bordowe lub pokryte różnymi wzorami. Kwiaty są drobne i muszelkowate. To roślina najczęściej uprawiana w pomieszczeniach,

  • begonia zwisająca jest odmianą begonii bulwiastej. Ma kępiasty, zwieszający pokrój. Kwiaty pojawiają się na zwisających pędach i zazwyczaj mają intensywne kolory, chociaż są odmiany w kolorach delikatniejszych.

Wybór stanowiska – istotny czynnik wpływający na kwitnienie

Begonie do prawidłowego wzrostu i intensywnego kwitnienia potrzebują odpowiedniego stanowiska. To jeden z warunków, który ma wpływ na to, czy kwiatów będzie dużo. Najlepiej, jeżeli wybierzemy jasne stanowisko, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione, ponieważ mogłoby dojść do poparzenia liści. Światło powinno być rozproszone. Jedynie begonia drobnokwiatowa poradzi sobie na słonecznym miejscu. Niektóre z begonii najlepiej czują się w półcieniu lub cieniu i takie stanowisko nie wpływa negatywnie na intensywność kwitnięcia.

Ważne, abyśmy sadząc begonie zadbali o odpowiednie podłoże, które powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne i mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Przed posadzeniem w ogrodzie warto zasilić glebę kompostem. Jeżeli będziemy uprawiać te rośliny w pojemnikach, to pamiętajmy o warstwie drenażowej na dnie, dzięki czemu nadmiar wody będzie miał swobodny odpływ.

Jak pobudzić begonie do kwitnienia?

Begonie to rośliny dekoracyjne, które zachwycają ogromną ilością kwiatów przez cały sezon. Warto jednak wiedzieć, jak można je pobudzić do kwitnięcia i co w tym celu należy zrobić. Najważniejsze to:

  • odłamywanie pierwszych pączków i usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu rośliny nie tylko intensywniej kwitną, ale również ładnie się rozrastają. Takie działanie pobudza do zawiązywania nowych pąków,

  • jeżeli przezimowaliśmy begonie, to przed nadejściem pory na sadzenie w ogrodzie, powinniśmy pojemnik ustawić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 15-18°C. Dzięki temu rośliny podrosną i szybciej zakwitną. Rośliny, które przechowaliśmy przez zimę, kwitną intensywniej w kolejnym sezonie,

  • bardzo duży wpływ na kwitnienie begonii ma ich odpowiednie nawożenie. Wybrać możemy nawóz do roślin kwitnących lub specjalnie przeznaczony do begonii. W składzie takich preparatów znajdziemy fosfor, który stymuluje powstawanie nowych pąków kwiatowych oraz potas wpływający korzystnie na wielokrotne kwitnienie. Nawóz nie powinien zawierać zbyt dużo związków azotowych. Rośliny potrzebują dużych ilości składników odżywczych do zawiązywania dużej ilości kwiatów, dlatego należy je systematycznie odżywiać.

Zapoznaj się: Jak przezimować begonię?

0 (0 opinii)