Porady

Groszek pachnący – sadzenie, uprawa, wymagania

0 (0 opinii)

Groszek pachnący to dekoracyjne pnącze, wspinające się po podporach, altanach, ogrodzeniach i wyższych kwiatach. Przy zapewnieniu groszkowi pachnącemu ciepłego, słonecznego stanowiska, żyznej, przepuszczalnej gleby oraz odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, możemy spodziewać się bujnego kwitnienia w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy to roślina wypuszcza liczne kwiaty, występujące m.in. w kolorze białym, niebieskim, różowym czy fioletowym.

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) to roślina z rodziny motylkowatych, charakteryzujący się efektownymi, grzbiecistymi, owadopylnymi kwiatami o przyjemnym zapachu i słabo rozgałęzionymi, oskrzydlonymi łodygami. Kwiaty zebrane są w luźne grona na sztywnych szypułkach. Lathyrus odoratus ma pokrój płożący – jego pędy są wiotkie i dość długie: osiągają ok. 100-200 centymetrów długości. Liście rośliny są delikatne, o eliptycznym kształcie i wykształcają wąsy czepne, które ułatwiają groszkowi pachnącemu pięcie się po podporach. 

Groszek pachnący dorasta średnio do 2 metrów wysokości i do prawidłowego rozwoju wymaga podwiązywania do podpór oraz regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Lathyrus odoratus uprawiany jest jako kwiat ogrodowy lub doniczkowy; ze względu na wyjątkowy wygląd i dużą trwałość, polecany jest na kwiat cięty, zarówno do wazonów, jak i kompozycji florystycznych. 

Uprawa groszku pachnącego

Sadzenie groszku pachnącego przeprowadzamy wiosną, na początku marca, wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu lub przez rozsadę, w styczniu – metoda ta pozwala na przyspieszenie kwitnienia rośliny. Lathyrus odoratus zaczyna zwykle kiełkować po upływie tygodnia lub dwóch. 

Wysiew nasion do gruntu

Wysiew nasion groszku pachnącego do gruntu rozpoczynamy, gdy gleba osiągnie odpowiednią do uprawy temperaturę, a więc po pierwszych przymrozkach, na przełomie marca i kwietnia. Nasionka wysiewamy w linii prostej, pozostawiając między nimi ok. 30-centymetrową przestrzeń, umieszczając po 2 sztuki w jednym miejscu, by po ich wzroście zachować jedną, silniejszą siewkę. 

Należy pamiętać, że nasiona Lathyrus odoratus często padają ofiarą szkodników, dlatego warto systematycznie kontrolować ich stan i w razie potrzeby zastosować naturalne lub chemiczne środki odstraszające gryzonie. 

Groszek pachnący możemy wysiewać do gruntu również w kwietniu, umieszczając w wykopanych wcześniej dołkach po 2-3 nasiona i regularnie je podlewając. Po wzejściu siewek należy pozostawić tylko te najsilniejsze, a resztę usunąć. 

Rośliny pozyskane z nasion sianych wprost do gruntu mają późniejszy okres kwitnienia, niż egzemplarze wysiane wewnątrz, np. w miniszklarni czy na domowym parapecie.

Wysiew groszku pachnącego z rozsady

Wysiew groszku pachnącego z rozsady polega na umieszczeniu nasion w wypełnionych ziemią pojemnikach i ustawieniu ich w ciepłym, dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu lub w szklarni. Sadzonki Lathyrus odoratus są gotowe do sadzenia na miejscu stałym w kwietniu, przy zachowaniu ok. 25-centymetrowej rozstawy. 

Zanim przejdziemy do sadzenia, warto przez ok. 7 dni hartować sadzonki na zewnątrz, dzięki czemu łatwiej przyjmą się na grządkach. Jeżeli nocą dochodzi do niskich temperatur lub obawiamy się opadów deszczu lub gradu, które mogłyby uszkodzić rośliny, możemy je zabezpieczyć, np. za pomocą okrycia z agrowłókniny. 

Przed wysadzeniem siewek należy wymieszać glebę ogrodową z kompostem lub obornikiem, a także odpowiednio wyściółkować, by groszek pachnący miał dostęp do dużej ilości wody w ziemi. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wysiew groszku pachnącego bezpośrednio do gruntu, czy też z rozsady, należy mieć na uwadze wymagania rośliny i zapewnić jej warunki niezbędne do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia.

Groszek pachnący dorasta średnio do 2 metrów wysokości
Groszek pachnący dorasta średnio do 2 metrów wysokości

Groszek pachnący – wymagania

Groszek pachnący preferuje ciepłe, osłonięte przed wiatrem, słoneczne stanowiska oraz żyzną, próchniczą glebę wapienną, której odczyn pH wynosi 7-7,5. Stanowisko do uprawy Lathyrus odoratus warto przygotować już na początku jesieni, odżywiając glebę obornikiem. Ważne jest, by nie używać go podczas wegetacji roślin, ponieważ może przyczyniać się do rozwijania się chorób groszku. 

Pielęgnacja groszku pachnącego

Pielęgnację groszku pachnącego należy rozpocząć, kiedy siewki w gruncie osiągną ok. 15-20 centymetrów wysokości. Regularne zabiegi, których wymaga pnącze to:

  • odchwaszczanie – możemy usuwać chwasty ręcznie, lub stosować przeznaczone do tego środki odchwaszczające,
  • nawożenie – groszek pachnący odżywiamy co 2-3 tygodnie preparatami o niskiej zawartości azotu i nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących,
  • podlewanie – pnącze lubi wilgoć, dlatego musimy pamiętać o systematycznym kontrolowaniu stanu podłoża i intensywnym podlewaniu roślin w okresie upałów i suszy, 
  • podwiązywanie pędów – to zabieg konieczny, ponieważ wąsy rośliny nie są wystarczająco silne, by samodzielnie opleść podpórki,
  • ogławianie – czynność tę wykonujemy za pomocą sekatora lub nożyc ogrodowych – ma to na celu zahamowanie wytwarzania strąków z nasionami,
  • ściółkowanie – zapewnia roślinom dostęp do większej ilości wody, 
  • usuwanie przekwitłych kwiatostanów – umożliwia bujne, gęste kwitnienie.

Choć groszek pachnący ma dość duże wymagania, z pewnością warto podjąć się jego uprawy – roślina odwdzięczy się nam pięknymi, pachnącymi kwiatami.

Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne pozwolą na osiągnięcie szybszego i bardziej intensywnego kwitnienia. 

Groszek pachnący – ciekawe odmiany 

Groszek pachnący może, zależnie od odmiany, mieć różny wzrost i kolor kwiatów. Do najbardziej interesujących odmian tego dekoracyjnego pnącza należą m.in.:

  • 'America' – odmiana cechująca się dwubarwnymi kwiatami w kolorze białym i czerwonym, osiągająca ok. 130 centymetrów wysokości, 
  •  'Senator' – groszek pachnący o kremowych kwiatach ozdobionych charakterystycznym, fioletowo-bordowym wzorkiem. Odmiana ta dorasta do ok. 120 centymetrów wysokości, 
  • 'Beaujolais' – wysokość tej odmiany jest taka sama, jak w przypadku ‘Senatora’, a jej kwiaty występują w intensywnej, ciemnobordowej barwie, 
  • 'Pink Cupid' – odmiana karłowa o pięknych, biało-różowych kwiatach; osiąga wysokość ok. 20 centymetrów, 
  • ‘Pansy Lavender Flash’ – cechuje się bladoróżowym kolorem kwiatów; odmiana ta dorasta do 120 centymetrów wysokości,
  • 'Kenneth' – groszek pachnący charakteryzujący się jaskrawoczerwonym wybarwieniem kwiatów i średnią wysokością 250 centymetrów, 
  • 'Matucana' – kwiaty tej odmiany groszku pachnącego mają barwę bordowo-fioletową; roślina dorasta do 120 centymetrów wzrostu, 
  • 'Villa Roma White' – odmiana o śnieżnobiałych kwiatach, karłowata: osiąga średnio 20-30 centymetrów wysokości,
  • ‘Night & Day’ – groszek pachnący o dużych kwiatach w kolorze białym lub czerwonym; odmiana osiąga maksymalnie 40 centymetrów wysokości. 
Groszek pachnący może, zależnie od odmiany, mieć różny wzrost i kolor kwiatów
Groszek pachnący może, zależnie od odmiany, mieć różny wzrost i kolor kwiatów

Groszek pachnący doskonale prezentuje się w towarzystwie kosmosy, lawendy i liliowców, świetnie nadaje się również do uprawy przy pergoli. Pnącze stanowi nie tylko piękną ozdobę ogrodu, ale także wazonu – najlepiej sprawdzą się tu odmiany karłowe.

Lathyrus odoratus to idealna roślina dla miłośników intensywnie kwitnących kwiatów o słodkim zapachu.  

Groszek pachnący może być także uprawiany w pojemnikach lub donicach i służyć jako niebanalna ozdoba tarasów i balkonów.

0 (0 opinii)