Porady

Ogrodzenie działki − jak zaplanować i co wziąć pod uwagę?

0 (0 opinii)

Podstawowe funkcje ogrodzenia to ochrona prywatności i zapewnienie bezpieczeństwa. Dużą rolę odgrywa także estetyka, która podkreśla styl wykończenia domu lub piękno ogrodu. Sprawdź, co warto wiedzieć, aby zaplanować ogrodzenie działki.

Ogrodzenie domu − jakie wymagania należy spełnić?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego typu ogrodzenia, dowiedz się, co na ten temat mówią przepisy. Dopełnienie niezbędnych formalności przed budową pozwoli uniknąć groźby otrzymania decyzji administracyjnej nakazującej rozbiórkę płotu.

Poza ewentualnymi zapisami w planie zagospodarowania przestrzennego nie ma większych ograniczeń w zakresie wyboru rodzaju ogrodzenia, jego koloru czy materiału, z jakiego ma być zbudowane. Wyjątek stanowią te, które:

  • są wyższe niż 2,2 m,
  • mają formę muru oporowego (zapobiegającego osuwaniu się gruntu).

Zgodnie z art. 29 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zamiar budowy ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m należy zgłosić do starostwa powiatowego, na terenie którego znajduje się działka lub urzędu miasta, jeśli położona jest ona w mieście na prawach powiatu. Brak otrzymania sprzeciwu w drodze decyzji administracyjnej w terminie 21 dni oznacza, że możesz zabierać się do pracy.[1]

Budowa muru oporowego wymaga znacznie więcej formalności, ponieważ w jego przypadku należy zamówić projekt architektoniczny i zawnioskować o pozwolenie. Zakres dokumentów potrzebny do wniosku jest podobny, jak w przypadku budowy domu.

Miejscowy plan zagospodarowania (MPZ) przestrzennego może zawierać konkretne wykluczenia dotyczące wyglądu płotu, jego wymiarów oraz materiału. Zapoznasz się z nim w gminie lub urzędzie miasta. Niektóre gminy nie przyjęły jeszcze MPZ – jeśli tak okaże się w Twojej, zyskujesz pewną dowolność w wyborze płotu.

Obowiązuje zasada, że ogrodzenie nie może przekraczać granicy posesji. W przypadku działki niezabudowanej, która graniczy z drogą publiczną, płot należy odpowiednio wycofać, o czym stanowi art. 43 Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. [2] Odległości kształtują się następująco w przypadku sąsiadowania z:

  • autostradą – 30 m (w terenie zabudowy) lub 50 m (poza terenem zabudowy),
  • drogą ekspresową – 20 m (w terenie zabudowy) lub 40 m (poza terenem zabudowy),
  • drogą krajową – 10 m (w terenie zabudowy) lub 25 m (poza terenem zabudowy),
  • drogą wojewódzką lub powiatową – 8 m (w terenie zabudowy) lub 20 m (poza terenem zabudowy),
  • drogą gminną – 6 m (w terenie zabudowy) lub 15 m (poza terenem zabudowy).

W przypadku działki zabudowanej wystarczy, że ogrodzenie znajdzie się przed wytyczoną linią drogi, nawet jeśli przekracza ją granica działki. Wytyczone linie geodezyjne obowiązują także w przypadku odgradzania się od sąsiada. Tutaj warto zachować ostrożność i płot postawić zgodnie z mapą, aby uniknąć konfliktów międzysąsiedzkich.

Planując ogrodzenie, trzeba mieć jeszcze na uwadze minimalną wymaganą szerokość bramy wjazdowej, która zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynosi 2,4 m, oraz furtki – nie mniej niż 0,9 m. [3]

Ogrodzenie przed domem

Jak przygotować się do grodzenia działki?

Po tym, jak zapoznasz się z kwestiami natury formalnej, czas na nakreślenie budżetu i wybór rodzaju ogrodzenia. Rynek obfituje w oferty, więc jest w czym przebierać. Typy ogrodzeń dzielimy głównie ze względu na materiał, z którego są wykonane. Wyróżniamy ogrodzenia:

  • metalowe,
  • drewniane,
  • murowane,
  • betonowe.

W obrębie wszystkich wymienionych będą znajdować się modele różniące się stylem, kolorem, wymiarami przęseł i sposobem ich montażu. Ze względu na plastyczny charakter producenci ogrodzeń metalowych dają najszerszy wybór. Dostępne są metalowe przęsła kute, modułowe, palisadowe oraz panelowe. Popularne są także ogrodzenia ażurowe łączące drewno, mur i metal. Wybierz zgodnie ze swoimi upodobaniami, jeśli nie ograniczają Cię w tym przepisy lub zaplecze finansowe.

Jak wykonać ogrodzenie domu?

Etapy montażu będą różnić się w zależności od wybranego typu ogrodzenia. Jakość w tym zakresie będzie miała wpływ na trwałość płotu. Zadbaj więc o zatrudnienie sprawdzonej ekipy montażowej lub podejmij się zadania samodzielnie z zachowaniem najwyższej staranności.

Pracę rozpocznij od dokładnego oczyszczenia gruntu. Następnie przejdź do wykonania podmurówki. Nie jest ona niezbędna przy ogrodzeniach siatkowych czy panelowych, jednak wygląda estetycznie i zapobiega podkopywaniu się zwierząt, co jest szczególnie istotne dla posiadaczy czworonogów.

Budowa murowanego ogrodzenia będzie wymagać wylania fundamentu wyniesionego ponad poziom gruntu przynajmniej na 10 cm. Na podmurówce można układać słupki z kostki klinkierowej lub innego, wybranego materiału.

Po przygotowaniu wylewki można przystąpić do stawiania lub budowy słupków i montażu przęseł. Producenci zazwyczaj zabezpieczają swoje wyroby przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, jeśli jednak Twoim wyborem był np. płot z surowego drewna, zadbaj na tym etapie o jego właściwą konserwację.

Ogrodzenie domu

Ile kosztuje ogrodzenie domu?

Koszty budowy ogrodzenia kształtują się różnie i zależą ściśle od wybranego typu przęseł, liczby słupków, rodzaju bramy wjazdowej i dodatkowego wyposażenia, tj. zabudowanej skrzynki na listy czy domofonu. Do oszacowania wydatków będzie więc niezbędne dokonanie pomiarów działki i wyznaczenia punktów montażu słupków, co pozwoli określić liczbę elementów potrzebnych do budowy. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, wybierz montaż estetycznych przęseł tylko od strony frontowej posesji.

Czytaj także: Ogrodzenie działki – koszty, na które musisz być przygotowany!

Najtaniej kształtują się koszty materiałów potrzebnych do budowy płotu drewnianego bez podmurówki. Przykładowy zakres cenowy dla ogrodzenia o wysokości 150 cm to 300−430 zł/m.b., do czego trzeba doliczyć opłaty za montaż: ok. 20−40 zł/m². Nieco więcej wyniesie Cię ten sam płot na podmurówce.[12]

Droższe od drewnianych ogrodzenia metalowe wymagają zakupu przęseł, słupków, dodatkowych akcesoriów i wykonania podmurówki. Przykładowy zakres cenowy kutego ogrodzenia uwzględniający robociznę to 425−485 zł/m.b.[12]

Znaczącą część budżetu zajmują koszty robocizny. Sporo można zaoszczędzić w przypadku samodzielnego wykonania prac. Miej jednak na uwadze, że niektóre typy ogrodzeń wymagają odpowiedniego sprzętu i doświadczenia, a ich wykonanie jest skomplikowane. Decyzję podejmij po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Dobrze wykonane ogrodzenie posłuży nawet kilkadziesiąt lat. Inwestycja w materiały i dobrej jakości montaż może się więc opłacić.

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414), [źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19940890414]
  2. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. 1985 nr 14 poz. 60),[źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19850140060]
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690), [źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20020750690]
  4. https://expert-ogrodzenia.pl/ogrodzenie-dzialki-przepisy-ktore-musisz-znac/
  5. https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/bramy-i-ogrodzenia/276492,zanim-ogrodzisz-dzialke
  6. https://www.homebook.pl/artykuly/6335/budowa-ogrodzenia-przepisy-ktore-musisz-znac
  7. https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/decyzja-o-pozwoleniu-na-budowe-nie-moze-byc-sprzeczna-z-miejscowym-planem/
  8. https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/ogrodzenie-zgodne-z-prawem-aa-xWAs-ZjtA-esx7.html
  9. https://jakbudowac.pl/Mur-oporowy-najczestsze-pytania-i-odpowiedzi
  10. https://ogrodosfera.pl/blog/ogrodzenie-odleglosc-od-granicy-dzialki-i-inne-aspekty-prawne-8
  11. https://polargos.pl/rodzaje-ogrodzen-dzialki-poznaj-najpopularniejsze-rozwiazania/
  12. https://zanimzbudujesz.pl/ile-kosztuje-wykonanie-ogrodzenia/

Artykuł sponsorowany przez Raiffeisen Digital Bank

0 (0 opinii)