Zamiokulkas zamiolistny

Zamioculcas zamiifolia

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
30 cm-1,2 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
liście/igły
Kwitnienie:
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Raven'

Zamiokulkas zamiolistny – piękna roślina doniczkowa

Zamiokulkas zamiolistny jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny obrazkowatych, z której wyodrębniono jednogatunkowy rodzaj botaniczny Zamioculcas. Nazwa rodzajowa jest zbitką nazw dwóch rodzajów roślin: Zamia oraz Colocasia, a gatunkowa nawiązuje do podobieństwa liści tej rośliny do liści roślin z rodzaju Zamia. Pierwotny obszar występowania zamiokulkasa zamiolistnego rozciąga się od Kenii do prowincji KwaZulu-Natal w RPA. Po raz pierwszy został opisany przez Conrada Loddiges’a w 1828 roku. Karierę rośliny doniczkowej rozpoczął z dużym powodzeniem pod koniec XX wieku.

Zamiolkulas to roślina o efektownych liściach

Z poziomo rosnących, bulwiastych kłączy rozwijają się pędy o wysokości od 30 do 120 cm. Każdy z nich tworzy tylko jeden liść nieparzyście pierzasty, złożony z pięciu do ośmiu par listków plus jeden. Ogonki liściowe są u podstawy mocno pogrubione. Długość ogonka liściowego wynosi 15 do 35 cm. Kiedy obumiera liść, najpierw brązowieją pojedyncze listki, a z łodygi odprowadzane są soki w ten sposób, że na wysokości 10-15 cm nad kłączem tworzy się miejsce, w którym liść się odłamuje. Gruba końcówka liścia utrzymuje się jeszcze przez długie lata.

Zamiokulkas – kwiaty i owoce

Kwiaty zamiokulkasa nie są szczególnie atrakcyjne. Tworzą się u podstawy rośliny na krótkich pędach kwiatowych. Typowy dla rodziny obrazkowatych kwiatostan składa się z drobnych kwiatów zebranych w kolbę oraz okrywającej kwiatostan spathy. Pochwiasty liść okrywowy (spatha) ma długość 5 do 8 cm, jest zielony z zewnątrz i białawy od środka. Pozostaje na roślinie aż do owocowania. Kolbiasty kwiatostan ma długość 5 do 7 cm. Kwiaty żeńskie znajdują się na cylindrycznym, dolnym odcinku, zaś kwiaty męskie rozwijają się na górze kolby. Owocami rośliny są kuliste białe jagody o średnicy ok. 1 cm.

Komentarze