Wiciokrzew pomorski

Lonicera periclymenum L.

Pokrój:
Wysokość:
4-20 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec
Owocowanie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Belgica' 'Serotina’ 'Graham Thomas’ ‘Aurea’ ‘Harlequin’ ‘Sweet Sue’ ‘Cream Cloud’

Nazwa i pochodzenie

Wiciokrzew pomorski jest gatunkiem pnącza z rodziny przewiertniowatych. W warunkach naturalnych występuje w dużej części Europy. Najbardziej na północ wysunięty obszar tego wiciokrzewu to południowa Norwegia i południowo-zachodnia Szwecja. Wschodnia granica zasięgu przebiega przez zachodnią część Polski. Botaniczna nazwa rodzajowa Lonicera upamiętnia niemieckiego uczonego z XVI wieku Adama Lonitzer’a. Epitet gatunkowy natomiast wywodzi się od greckich słów perí = „wokół, dookoła” i klýmenon = „pnącze”.

Jak wygląda wiciokrzew pomorski?

Wiciokrzew pomorski owija się wokół drzew i podpór osiągając wysokość zwykle ok. 5 m, ale dorasta czasem do ponad 20 m. Podobnie jak inne rodzime gatunki wiciokrzewu zawija się prawoskrętnie, w przeciwieństwie do większości roślin pnących, które są lewoskrętne. Roślina dzieli się przy tym na wiele pętli, które mocno osnuwają drzewo. Na skalistym podłożu pędy pnącza rozpościerają się na gruncie. Pędy wiciokrzewu pomorskiego są gładkie, okrągłe, z długimi międzywęźlami. Młode są przebarwione na czerwono, starsze zaś pokryte popielatoszarą korą. Naprzeciwlegle ustawione liście są krótkoogonkowe (do 7 mm) z blaszką eliptyczną albo odwrotnie jajowatą o długości 4 do 6 mm. Z wierzchu są ciemnozielone, pod spodem jaśniejsze.

Kwiaty i owoce wiciokrzewu pomorskiego

Kwiaty wiciokrzewu pomorskiego są zebrane w kwiatostan podobny do główki. Wyrastają na końcach gałęzi na szypułkach o długości 4 do 9 cm. Podkwiatki mają długość 1 do 2 mm. Korona jest grzbiecista, o długości 4-5 cm, początkowo czerwonawo przebarwiona, potem kremowobiała. Pod koniec kwitnienia staje się żółtawa. Długie pręciki wystają poza rurkę korony. Owoce wiciokrzewu pomorskiego są kuliste i soczyste w kolorze ciemnoczerwonym. Zawarte w nich nasiona mają długość ok. 4 mm, są pomarańczowobrązowe o falistej powierzchni. Kwitnie od maja do czerwca (niektóre odmiany do jesieni).

Komentarze