Cytryniec chiński

Schisandra chinensis

Pokrój:
pnący
Wysokość:
10-15 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,6-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
lipiec sierpień wrzesień
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Sadova No1'

Cytryniec chiński - charakterystyka pnącza

Cytryniec chiński należy do rzadko spotykanych u nas roślin pnących z rodziny cytryńcowatych. Botaniczna nazwa rodzajowa Schisandra wywodzi się od greckich słów: schizein = rozszczepiać, rozłupywać i aner, andros = mężczyzna i dotyczy budowy pręcików (męskich organów rośliny) niektórych gatunków cytryńca. Naturalny obszar występowania obejmuje Chiny, Japonię i Koreę. Rośnie też w Rosji, m.in. w Kraju Nadmorskim, w obwodzie Amurskim, na Sachalinie i Kurylach.

Cytryniec chiński - mrozoodporne pnącze

Cytryniec chiński jest wieloletnią, zdrewniałą rośliną pnącą, zrzucającą liście na zimę. Pędy mogą osiągać długość 10 do 15 m, jednak w północnych rejonach rzadko przekraczają 4 m. Łodyga o średnicy do 2 cm, zawijająca się na podporze, jest pokryta pomarszczoną, ciemnobrązową kora. Młode pędy mają żółtawą, gładką korę. Liście mają formę eliptyczną albo odwrotnie jajowatą, o długości 5-10 cm i szerokości 3-5 cm. Ich podstawa jest klinowata, a końcówka zaostrzona. Lekko mięsiste, z wierzchu nagie liście są ciemnozielone, od dołu jaśniejsze, ze słabym owłosieniem na żyłkach i ząbkowanymi krawędziami. I liście, i pędy wydzielają cytrynowy zapach.

Piękne kwiaty i pyszne owoce - cytryniec chiński

Kwiaty cytryńca chińskiego są rozdzielnopłciowe, zwisają na długich szypułkach w kątach liści. szypułki męskich kwiatów mają długość 0,6 do 2,8 cm, a żeńskich – 0,7 do 3,5 cm. Składają się z pięciu do dziewięciu białych, kremowych albo żółtych płatków. Są pachnące i mają średnicę ok. 1,5 cm. Rozwijają się od maja do czerwca.

Na szypułkach o długości 2 do 7,5 cm wiszą kiście kulistych jagód. Mają kolor szkarłatnoczerwony i średnicę 6 do 8 mm. Zawierają jedno albo dwa nasiona. Owoce dojrzewają od lipca do września. Chińczycy nazywają owoce cytryńca „jagodami pięciu smaków”. I rzeczywiście tworzą one niezwykłe doznanie smakowe. Nasiona maja gorzki, ostry i lekko słony smak, podczas gdy miąższ jagody smakuje słodko-kwaśno. W ten sposób pięć kierunków smakowych spotyka się w jednym owocu.

Komentarze