Storczyk śródziemnomorski
Orchis spitzelii Saut. ex W.D.J.Koch
Nazwa i pochodzenie Orchis spitzelii
Naukowa nazwa gatunkowa, utworzona zgodnie z wprowadzoną przez Linneusza zasadą nazewnictwa dwuimiennego, jednoznacznie identyfikuje każdą roślinę. Bez względu na liczbę lokalnych i zwyczajowych nazw (a niektóre gatunki mają ich setki), obowiązująca nazwa łacińska pozwala porozumieć się botanikom na całym świecie. Niemniej jednak, trudno wyobrazić sobie naukową nomenklaturę w codziennym użyciu – nazwy potoczne, nawet nie zawsze poprawne, ocieplają i „oswajają” egzotyczne piękności świata roślin. Tak jest m.in. ze storczykiem Orchis spitzelii. Jest on przedstawicielem jedynego botanicznego rodzaju orchidei, który zarówno oficjalnie, jak i na co dzień nosi nazwę „storczyk”. Epitet gatunkowy spitzelii nosi na cześć swojego odkrywcy, wyższego urzędnika leśnego Antona von Spitzel, który znalazł roślinę w 1835 roku w rejonie Salzburga. Naturalną ojczyzną tego storczyka jest głównie górski obszar śródziemnomorski. Ponieważ dosłowne tłumaczenie nazwy brzmi po polsku nieco dziwnie, bardziej odpowiednia wydaje się być nazwa „storczyk śródziemnomorski”.
Jak wyglądają storczyki śródziemnomorskie?
Jako wieloletnia roślina zielna dorasta ten storczyk do wysokości 14 do 35 cm. Tworzy dwie stosunkowo niewielkie podłużne albo kuliste bulwy, jako organy przetrwania. Mocna, cylindryczna łodyga jest zielona, a w górnej części czerwonawo przebarwiona. Trzy do pięciu wzniesionych liści odziomkowych tworzy rozetę, a dwa do czterech mniejszych obejmuje pochwiasto łodygę. Połyskujące i gładkie blaszki liściowe jajowate do lancetowatych mają długość 1,4 do 3,6 cm i szerokość od 3,5 do 10 cm.
Kwiaty storczyków śródziemnomorskich
Orchis spitzelii tworzy cylindryczne kwiatostany złożone z 8 do 25 (35) kwiatów. Są one czerwonofioletowe, obupłciowe i zygomorficzne. Warżka jest trzyklapowa, różowa do purpurowej, u podstawy jaśniejsza, często z ciemnoliliowymi plamkami.
Odmiany i hybrydy storczyków śródziemnomorskich
Rozróżnia się dwa podgatunki tego storczyka, natomiast forma występująca na Gotlandii jest raczej traktowana jako odmiana botaniczna Orchis spitzelii var. gotlandica. Możliwe są też hybrydy storczyka śródziemnomorskiego z innymi gatunkami, jak storczyk męski, storczyk purpurowy, storczyk blady.
Komentarze