Skrzydłokwiat kwiecisty

Spathiphyllum floribundum

Pokrój:
gęsty
Wysokość:
30-50 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Chopin' 'Gemini' 'Petite' 'Sensation' 'Jumbo' 'Cissy 'Sweet Paco'

Skrzydłokwiat kwiecisty - wiecznie zielony

Skrzydłokwiat kwiecisty jest wiecznie zieloną wieloletnią rośliną zielną, jednym z ponad 50 gatunków tego rodzaju botanicznego w rodzinie obrazkowatych. Jego ojczyzną są północno-zachodnie rejony Ameryki Południowej od Panamy na wschód do Wenezueli i na południe do Peru. Występuje w wilgotnych lasach równikowych do wysokości 1500 m n.p.m. Nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckiego słowa spáthē względnie łacińskiego spatha. Pierwotnie oznaczało ono narzędzie z płaską powierzchnią, jak pióro steru, łopata albo miecz. Druga część, również starogreckie phýllon oznacza liść.

Elegancki kwiat domowy

Skrzydłokwiat kwiecisty ma bardzo elegancki wygląd. Ciemnozielone, połyskujące liście są podłużnie eliptyczne do podłużnie lancetowatych. Długość blaszki liściowej wynosi do 20 cm, szerokość 5,5 do 6 cm, a ogonek liściowy ma 10 do 15 cm długości. Nasada liścia jest klinowata, a koniec zaostrzony. Łodyga rośliny jest wzniesiona i krótka.

Przeczytaj także: Skrzydłokwiat – warto mieć ten kwiat doniczkowy w domu. Zobacz dlaczego

Kwitnienie skrzydłokwiatu kwiecistego

Na pędach kwiatowych o długości 20 do 25 cm tworzy się kwiatostan w formie kolby. Zielonożółta albo biaława kolba ma cylindryczny kształt, długość 3 do 4 cm i średnicę do 0,8 cm. Tuż pod kolbą znajduje się charakterystyczny dla rodziny obrazkowatych bardzo efektowny liść okrywowy kwiatostanu. Ten pochwiasty liść przykwiatkowy, czyli spatha, jest śnieżnobiały, podłużno-lancetowaty, o długości ok. 6 cm i szerokości ok. 3 cm. Spatha pozostaje po przekwitnieniu i w okresie dojrzewania nasion przebarwia się na zielono.

Komentarze