Różanecznik katawbijski

Rhododendron catawbiense

Pokrój:
zwarty
Wysokość:
2-4 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
4-5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Album Elegans' 'Calsap' 'Boursault' 'Duke of York 'Nova Zembla' 'Rasputin'

Różanecznik fioletowy - wiecznie zielony krzew

Różanecznik katawbijski albo fioletowy należy do rodziny wrzosowatych. Jest nie tylko spokrewniony z wrzosem, ale również z borówką, gruszyczką, żurawiną albo pozbawioną chlorofilu korzeniówką. W naturze występuje we wschodniej części Ameryki Północnej od Wirginii do Georgii, Tennessee i Alabamy. Spotyka się też różanecznik katawbijski w górnej strefie gór Allegheny na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Rośnie pod okapem drzew albo tworzy gęste zarośla na odkrytych powierzchniach.

Różanecznik katawbijski jest wiecznie zielonym, szeroko rozrastającym się krzewem. Dorasta do wysokości od 2 do 4 m, a szerokość krzewu przewyższa zwykle jego wysokość. W wieku 10 lat wysokość krzewu wynosi ok. 1,5 m. Rośnie dosyć szybko, w naszych warunkach przyrasta od 8 do 12 cm na rok. Młode pędy są początkowo filcowato owłosione, z czasem stają się nagie. Liście są eliptyczne do podłużnie eliptycznych, na końcu tępe albo zaostrzone, u podstawy zaokrąglone. Długość liści wynosi od 7 do 15 cm, szerokość od 3 do 5 cm. Z wierzchu są ciemnozielone, z połyskiem, nagie, z 16 parami dobrze widocznych żyłek. Pod spodem liście są bledsze, nagie. Ogonki liściowe mają długość 1,5 do 3 cm. Młode liście są lekko owłosione. Krzew jest bardzo długowieczny; może mieć do 100 lat.

Sprawdź poradę -> Uprawa rododendronów (różaneczników) - krok po kroku

Kiedy kwitnie różanecznik?

Okres kwitnienia różanecznika katawbijskiego trwa około miesiąca od końca maja do początku czerwca, rzadziej w lipcu. Kwiaty rozwijają się zebrane po 15-20 w kwiatostany na wierzchołkach pędów. Mają średnicę od 12 do 15 cm, szeroko lejkowate do dzwonkowatych. Szypułki kwiatowe mają długość 2,5-3,5 cm, pokryte są rdzawymi włoskami. Kwiaty z pięcioma płatkami koloru lilioworóżowego, fioletowego, białego albo fioletowoczerwonego z żółtawozielonymi cętkami. Nie wydzielają aromatu.

Komentarze