Piwonia drzewiasta (krzewiasta)

Paeonia suffruticosa

Pokrój:
krzewiasty
Wysokość:
1-5 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Rock's Variety' 'Reine Elisabeth' 'Blanche de His' 'Er Qiao'

Piwonia drzewiasta - charakterystyka

Naturalną ojczyzną piwonii drzewiastej są Chiny. Głównym obszarem występowania dzikich form gatunku są wysokie góry, stąd jej wysoka odporność na trudne warunki życia. W Chinach piwonia drzewiasta była uprawiana już przed 2000 lat. Wyhodowano tam formy z pełnymi i większymi kwiatami. Do Europy trafiła po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku.

Piwonia drzewiasta rośnie jako krzew i z reguły osiąga wysokość około 1,5 m. Czasem zdarza się, że dorasta do trzech, a nawet pięciu metrów. Ponieważ pozostałe gatunki krzewiaste Paeonia delavayi i Paeonia decomposita są uważane za półkrzewy, Paeonia suffruticosa jest właściwie jedynym gatunkiem krzewiastym piwonii. Wraz z wiekiem pędy piwonii drewnieją, przez co są dobrze chronione zimą przed mrozem. Długowieczny krzew tej piwonii może dożyć do 60 lat. Kora jest brązowoszara. Młode pędy mają czerwonawe zabarwienie, które później przechodzi w różne odcienie zieleni. Naprzemianlegle ustawione liście mają ogonki i są podwójnie trójdzielne. Działki liści są jajowate i mają długość od 4,5 do 8 cm i szerokość 2,5 do 7 cm. Górna i dolna strona liścia jest naga. Wszystkie klapy liści mają ostro zakończony górny koniec.

Kwitnienie piwonii drzewiastej (krzewiastej)

W zależności od stanowiska i odmiany okres kwitnienia przypada na kwiecień do maja albo na czerwiec. Kwiaty stoją pojedynczo na końcach gałęzi. Obupłciowe kwiaty dzikiej formy piwonii drzewiastej osiągają średnicę 10 do 17 cm, a u wielu odmian hodowlanych nawet do 25 cm. Forma botaniczna ma pojedyncze kwiaty, niektóre odmiany rozwijają kwiaty pełne. Dzikie kwiaty są białe do różowych i czerwone do purpurowych. Odmiany mogą mieć kwiaty białe, różowe, czerwone, fioletowe albo żółte. Proste kwiaty składają się z pięciu do jedenastu płatków.

Więcej na temat systematyki (odmian i podgatunków) piwonii drzewiastej znajduje się na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piwonia_drzewiasta

Odmiany piwonii drzewiastej są efektownymi roślinami ozdobnymi. Dzięki wysokiemu wzrostowi i bardzo dużym kwiatom stanowią ważną część ogrodowej kompozycji. Roślina zawiera lekko trujące substancje.

Komentarze