Piwonia chińska

Paeonia lactiflora

Pokrój:
wyprostowany
Wysokość:
50 cm-1 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,6-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Barbara' 'Ewelina' 'Ursynów' 'Lady Anna' 'Bowl of Beauty' 'Sarah Bernhardt'

Piwonia chińska - idealna do nowoczesnego ogrodu

Piwonia chińska jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny piwoniowatych. Naturalny obszar jej występowania obejmuje Mongolię, Chiny, Japonię i Koreę. Spotyka się ją też na dalekim wschodzie Rosji. Botaniczna nazwa rodzajowa rośliny pochodzi od greckiego słowa paionia, które nawiązuje do boskiego lekarza Paiona (Paiana). Miał on uleczyć tą rośliną boga Plutona, zranionego w walce przez Heraklesa. Dziki gatunek został przywieziony do Europy dopiero w XIX wieku. We wschodniej Azji natomiast piwonia chińska była uprawiana jako roślina ozdobna i użytkowa od tysięcy lat. Od tego właśnie gatunku pochodzi większość spotykanych dzisiaj w ogrodach nowoczesnych odmian piwonii.

Jak wygląda piwonia chińska?

Piwonia chińska dorasta do wysokości od 50 do 60 (100) cm. Łodyga jest naga, jasnozielona z czerwonym nalotem. Dolne liście są podwójnie trzydzielne. Mają długość 20 do 40 cm. Listki są eliptyczne do lancetowatych z klinowatą podstawą i zaostrzonym końcem, rzadziej zaokrąglonym. Krawędzie liści wykazują drobne piłkowanie. Górna strona liścia jest ciemnozielona i naga z wyjątkiem włosków na nerwach.

Sprawdź więcej gatunków kwiatów do ogrodu -> TUTAJ

Kwiaty i odmiany piwonii chińskiej

Na każdej łodydze pojawiają się dwa lub więcej kwiatów. Mają przyjemny słodki zapach, są obupłciowe, promieniście symetryczne (w kilku płaszczyznach) i mają średnicę od 6 do 7 cm, a niektóre odmiany znacznie większą. Kwiaty są białe, różowe, bordowe albo rzadziej – czerwone.

Setki kultywarów powstałych na bazie piwonii chińskiej różnią się wzajemnie formą kwiatów, ich kolorem oraz okresem kwitnienia. Wiele odmian ma pełne kwiaty. Od kilku dziesięcioleci hodowane są też hybrydy z innymi gatunkami. W porównaniu z odmianami Paeonia lactiflora zawsze wcześniej zakwitają, rzadko mają kwiaty pełne, są bez zapachu, a łodygi i liście często owłosione.

Komentarze