Pelargonia wielkokwiatowa

Pelargonium grandiflorum

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
25-50 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,2-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
balkonowa doniczkowa
Odmiany:
'Burgi' 'Fabiola' 'Mandarin' 'Aristo Schoko' 'Mona Lisa Weis' 'Aristo Black Beauty' 'Aristo Schoko'

Pelargonie wielkokwiatowe - albo angielskie - są grupą odmian pelargonii z rodziny bodziszkowatych. Pochodzą z Afryki Południowej i zostały stamtąd sprowadzone do Europy w XVIII wieku. Łaciński epitet grandiflorum odpowiada polskiej nazwie „wielkokwiatowa”.

Pelargonia w ogrodzie - wygląd i kwitnienie

Pelargonia wielkokwiatowa jest wieloletnią rośliną zielną o wyprostowanym wzroście. Grube i rozgałęzione łodygo dorastają od 25 do 50 cm wysokości. Liście są zielone, duże, pięcioklapowe o pofalowanej albo ząbkowanej krawędzi, bogate w olejki eteryczne.

Kwiaty są trąbkowate, duże, do 5 cm średnicy, zebrane w gęste baldachy. Okres kwitnienia pelargonii angielskiej przypada na kwiecień do października. Kwiaty mają kolor biały, różowy, czerwony albo purpurowy, często z plamkami i smugami. Kwitnie długo i rozwija dużą ilość kwiatów. Może być uprawiana przez wiele sezonów. Do ponownego kwitnienia pobudza pelargonię pobyt przez kilka tygodni w niższej temperaturze.

Zastosowanie i odmiany pelargonii

Pelargonia wielkokwiatowa jest uprawiana głównie jako roślina ozdobna doniczkowa w mieszkaniach i na balkonach. Istnieje duża różnorodność odmian hodowlanych tej pelargonii. Między innymi odmiany o aksamitnie miękkich kwiatach. Dzięki mniejszym i delikatniejszym liściom oraz regularnie okrągłemu i zwartemu pokrojowi robią wrażenie bardziej subtelnych i eleganckich niż większość odmian standardowych. Poza tym dostępne są odmiany np. różowe z ciemniejszym oczkiem, w kolorze bzu z czerwoną obwódką, pomarańczowoczerwone z ciemnoczerwonym rysunkiem albo z małymi kwiatami w kolorze fuksji z białym środkiem.

Komentarze