Niezapominajka błotna

Myosotis scorpioides

Pokrój:
krzaczkowaty wzniesiony
Wysokość:
15-80 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Pinkie' 'Variegata' 'Mermaid'

Niezapominajka błotna jest gatunkiem wieloletniej rośliny zielnej z rodziny ogórecznikowatych. Botaniczna nazwa rodzajowa Myostis pochodzi z języka greckiego i oznacza „ucho myszy”. Tak właśnie Pliniusz nazwał roślinę o liściach przypominających narząd słuchu małego gryzonia. Niezwykła zbieżność daje się jednak zauważyć w nazwie niezapominajki w różnych językach, nie tylko europejskich; wszędzie przewija się prośba o „niezapominanie”. Występuje w całej Europie i na znacznej części Azji. Lubi brzegi wolno płynących strumieni i wód stojących, a także bagniste łąki i inne tereny podmokłe.

Niezapominajkę można uprawiać w ogrodzie lub w doniczkach. Sprawdź PORADNIK.

Niezapominajka błotna w ogrodzie

Niezapominajka błotna przypomina formą liści i kwiatami swoje krewniaczki, a różni się przede wszystkim zamiłowaniem do innych niż one stanowisk. Dorasta zwykle do wysokości od 15 do 80 cm (czasem od 5 do 100 cm). Może rosnąć zarówno wyprostowana, jak też nieco wygięta. Łodyga niezapominajki błotnej jest okrągła do lekko kanciastej i przylegająco owłosiona. W dolnej części włoski są często stojące, rzadziej zwrócone do tyłu. Rozgałęzienia łodygi są zwykle pod kątem ostrym. Mogą tworzyć nadziemne, długie na 10 cm odrosty. Gęsto ułożone liście są owłosione.

Niezapominajka - roślina kwitnąca całe lato

Okres kwitnienia niezapominajki błotnej trwa od maja do września. Kwiaty zebrane są w kwiatostan zwany sierpikiem, który w czasie wzrostu prostuje się, ustawiając świeżo rozwinięte kwiaty na szczycie. Obupłciowe kwiaty są symetryczne w kilku płaszczyznach. Błękitne niczym niebo płatki tworzą pięciopłatkowe, płaskie kwiaty o średnicy od 4 do 12 mm.

Komentarze