Jodła koreańska

Abies koreana

Pokrój:
płaskokulisty
Wysokość:
3-5 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
4-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
'Oberon' 'Aurea' 'Blauer Eskimo' 'Brillant' 'Silberlocke' 'Tundra' 'Silberzwerg'

Jest to jeden z 40 (albo 47) gatunków jodły, zimozielone drzewo z rodziny sosnowatych. Jak wskazuje nazwa gatunkowa, pochodzi z górskich lasów Korei Południowej, gdzie występuje do wysokości 1000 m n.p.m. Przed stu laty została sprowadzona do Wielkiej Brytanii, skąd znalazła drogę do innych krajów Europy.

Jodła koreańska do ogrodu?

Zwykle powinno się przestrzegać przed sadzeniem jodły w ogrodzie. Szybko staje się zbyt duża, zagraża działce sąsiada i po kilkunastu latach nie pozostaje nic innego, jak sprowadzić straż pożarną albo specjalistyczną ekipę do jej usunięcia. Wyjątkiem jest tutaj jodła koreańska, która wprawdzie za życia jednego pokolenia może osiągnąć wysokość 3 do 5 m, ale rośnie bardzo wolno i przyrasta w ciągu roku zaledwie 10-15 cm. Jodła koreańska tworzy zwykle szeroką stożkową koronę z piętrami poziomo ustawionych gałęzi. Kora na pniu jest połyskująca, ciemnobrązowa do czarnej. Gałęzie natomiast są jasnobrązowe do odcienia szaroróżowego. Jajowate pączki początkowo jasnobrązowe stają się żywiczne i białe. O długości 1 do 2 cm płaskie igły jodły koreańskiej wyrastają wzdłuż gałązek otaczając je dookoła. Są połyskujące, ciemnozielone z wierzchu i ozdobione dwoma białymi paskami pod spodem.

Kwiaty i szyszki jodły - charakterystyka

W maju i czerwcu otwierają się piękne kwiaty żeńskie w kolorze fioletu albo ciemnej czerwieni. Składają się z licznych łusek tworzących walce i stoją pionowo na gałęziach, niczym choinkowe świeczki (w przeciwieństwie do zwisających szyszek świerkowych). Żółtawe albo czerwonobrązowe, niepozorne kwiaty męskie wyrastają na pędach bocznych.Jednopienna jodła koreańska zyskała dużą popularność głównie dzięki swoim szyszkom. Mają one długość do 7 cm i średnicę 2-3 cm oraz zachwycający ciemnoniebieski kolor, który pięknie kontrastuje z żółtawym brązem odgiętych łusek. W odróżnieniu od innych gatunków jodły, koreańska bardzo wcześnie zaczyna wytwarzać szyszki. Pierwsze pojawiają się już na młodych drzewach, które mają około metra wysokości.

Komentarze