Irga pozioma

Cotoneaster horizontalis

Pokrój:
płożący
Wysokość:
5-1 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
4,5-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
wrzesień październik listopad
Miejsce uprawy:
Odmiany:
'Nana' 'Variegatus' 'Perpusilla'

Irga pozioma jest krzewem z szeroko rozpowszechnionej rodziny różowatych. Naturalny obszar występowania tego gatunku, to Chiny, Tajwan i Nepal; w Europie, Australii i Ameryce występuje irga tylko w uprawie. W naturze rośnie w chłodnych i wilgotnych lasach na wysokości 1500 do 3500 m. Nazwa botaniczna rodzajowa pochodzi od cotoneum, łacińskiej nazwy pigwy i przyrostka –aster (przypominający). Epitet gatunkowy horizontalis znaczy po łacinie „poziomy” i wskazuje na formę wzrostu gatunku.

Irga pozioma - krzew ozdobny

Irga pozioma jest niskim krzewem ozdobnym, który dorasta zwykle od 50 cm do 100 cm wysokości. Gałęzie ma szeroko rozłożone na boki, prawie równolegle do ziemi. Boczne gałązki są ułożone tak regularnie, że przypominają szkielet ryby z grubymi ościami. Są czarnobrązowe, okrągłe w przekroju, początkowo lekko owłosione, później nagie. Liście są ułożone na łodydze w dwóch rzędach. Ogonki liściowe mają długość 1 do 3 mm. Blaszki liściowe są proste, szerokoeliptyczne albo okrągławe, rzadko odwrotniejajowate. Mają 6 do 14 mm długości i 4 do 9 mm szerokości, są zwykle ostro zakończone, z klinowatą podstawą. Górna strona liścia jest połyskująca i ciemnozielona, naga z mniej lub więcej zaznaczonymi żyłkami. Dolna strona jest jaśniejsza, lekko owłosiona z wyraźną żyłką środkową. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono.

Irga pozioma ma dekoracyjne kwiaty i owoce

Kwiaty jasnoróżowe z odcieniem czerwieni wyrastają pojedynczo albo po dwa, są siedzące albo na krótkich szypułkach. Mają średnicę 5 do 7 mm, kształt dzwonka i są skąpo owłosione. Pojawiają się wiosną, pod koniec maja. Jasnoczerwone owoce, kuliste albo elipsoidalne, o średnicy 3 do 7 mm dojrzewają od końca września do listopada.

Zastosowanie irgi poziomej

Irga pozioma jest często uprawianym krzewem ozdobnym ze względu na swoje bardzo dekoracyjne owoce oraz efektowne przebarwienie jesienią. Jej kwiaty dostarczają pokarmu pszczołom i innym owadom.

Komentarze