Hortensja ogrodowa ‘Diva fiore’ 

Hydrangea macrophylla 'Diva fiore'

Pokrój:
Wysokość:
80 cm-1,5 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:

Jak wygląda hortensja ogrodowa 'Diva fiore'?

Ta odmiana hortensji ogrodowej jest wspaniałą nowością i absolutnym przebojem pośród krzewów ozdobnych. Pokrój rośliny jest kompaktowy, rozgałęziony. Dorasta do wysokości 80 do 150 cm przy szerokości korony 60 do 120 cm. W ciągu roku przyrasta, w zależności od warunków, od 5 do 20 cm. Świeża zieleń liści stanowi piękne tło dla efektownych kwiatostanów. Liście są owalne z ostrym zakończeniem, ząbkowane na krawędzi.

Kwitnienie hortensji

Okres kwitnienia hortensji ‘Diva fiore’ rozciąga się od maja do listopada. W przeciwieństwie do wielu innych klasycznych hortensji, ta odmiana rozwija kwiaty na nowych pędach. To czarujące zjawisko można obserwować przez cały sezon. Do późnej jesieni pojawiają się wciąż nowe, duże kule kwiatowe (o średnicy powyżej 10 cm). Mogą być w kolorze różowym, niebieskim albo fioletowym.

Właściwości hortensji

Hydrangea macrophylla 'Diva fiore' jest jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną nowością na rynku hortensji. Jest remontantem, czyli rośliną, która powtarza w ciągu sezonu kwitnienie. Zwykle hortensje wytwarzają kwiaty na ubiegłorocznych pędach. Wiele odmian traci pąki kwiatowe po mroźnej zimie. ‘Diva fiore’ rozwija kuliste kwiatostany na starych i nowych pędach. Ogrodnik ma dwie możliwości: albo przyciąć przekwitłe pędy do połowy, albo zaniechać cięcia. Po wykonanym zabiegu rozwiną się nowe pędy, a na nich nowe kwiaty. Bez cięcia natomiast, obok przebarwionych już starych kwiatostanów, powstaną świeże. Na dodatek, tej cennej ogrodowej piękności nie szkodzi mróz, nie ma też szczególnych wymagań hodowlanych, a jej remontantowy charakter pozwala zdobić ogród przez długi okres. Mrozoodporność zawdzięcza odmiana ‘Diva fiori’ swoim przodkom. Jest udaną hybrydą hortensji ogrodowej z japońską hortensją piłkowaną.

Najlepszym dla niej miejscem jest stanowisko półzacienione. Najbardziej intensywny kolor kwiatów przybiera przy wartości pH od 6,0 w górę. Dla utrzymania swoich ogromnych, pięknych kwiatostanów, potrzebuje dużo wody.

Zastosowanie 'Diva fiori'

Hortensja ogrodowa ‘Diva fiori’ nadaje się doskonale na rabaty, nasadzenia grupowe albo do uprawy doniczkowej.

Komentarze