Gerbera miniaturowa 

Gerbera

Pokrój:
Wysokość:
20-30 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:

Gerbera jest rodzajem wieloletnich roślin zielnych z rodziny astrowatych – niezwykle bogatej w rodzaje i gatunki. Raczej nieczęsto się zdarza, aby nazwa botaniczna roślina była taka sama, jak używana potocznie, a w przypadku gerbery tak właśnie jest. Holenderski botanik Jan Frederik Gronovius nazwał w 1737 roku pewną roślinę ozdobną, znaną wcześniej jako „afrykański aster”, nazwiskiem swojego niemieckiego kolegi Traugotta Gerber’a. Wkrótce potem Linneusz przyjął ją do nomenklatury botanicznej.

Gerbera pochodzi ze słonecznej Afryki południowej, Azji i Madagaskaru. Pośród ponad 30 gatunków istnieje kilka, które nadają się do uprawy doniczkowej w mieszkaniu. Poza tym prawie wszystkie uprawiane dzisiaj w mieszkaniu gerbery są międzygatunkowymi hybrydami i kultywarami. Setki dostępnych odmian wyhodowano przeważnie jako krzyżówki Gerbera jamesonii i Gerbera viridifolia, ale też innych gatunków. Z tego względu używane czasem określenie „gerbera miniaturowa” odnosi się wyłącznie do wielkości rośliny.

Gerbery chętnie uprawiane są w doniczkach.

Gerbera - roślina o efektownych kwiatach

Kolorowe gerbery rozwijają dosyć grube, bezlistne łodygi kwiatowe i skupione w rozetkach liście. Są one lekko owłosione, równowąskie do odwrotnie jajowatych, czasem pierzastoklapowate albo prawie okrągłe z falistymi albo piłkowanymi krawędziami. Ciemnozielone liście gerbery robią wrażenie pergaminowych albo skórzastych.

Gerbera zakwita prawie we wszystkich kolorach: od jasnej do ciemnej żółci, pomarańczy, różu do ciemnej czerwieni i wielu różnych odcieni, z wyjątkiem tylko błękitu i fioletu. Kwiaty rozwijają się na szczycie pędu kwiatowego tworząc właściwe dla rodziny astrowatych płaskie koszyczki kwiatostanów. Na obrzeżach koszyczków ulokowane są długie i wąskie kwiaty języczkowate, a centrum wypełniają kwiaty rurkowate. Istnieją odmiany o bardzo atrakcyjnych kwiatach dwukolorowych, półpełnych i pełnych. Gerbery miniaturowe mają kwiaty o średnicy 6 do 8 cm, podczas gdy w grupie olbrzymów można spotkać wspaniałe kwiaty o średnicy 15 cm.

Komentarze