Porady

Siarczan magnezu w uprawie ogrodu – co musisz o nim wiedzieć?

0 (0 opinii)

Większość osób, które uprawiają ogródek, zdaje sobie sprawę z konieczności nawożenia warzyw i owoców. Bez tego uzyskanie obfitego (a czasem – jakiegokolwiek) plonu jest niemożliwe. Jednym z bardziej popularnych i uniwersalnych nawozów stosowanych w ogrodnictwie jest siedmiowodny siarczan magnezu. Co musisz o nim wiedzieć?

Co to jest siedmiowodny siarczan magnezu?

Siedmiowodny siarczan magnezu kryje się pod różnymi nazwami, a każda z nich mówi co nieco o jego właściwościach albo pochodzeniu (sól Epsom, sól angielska, epsomit czy sól gorzka). Związek ma postać krystaliczną. Z chemicznego punktu widzenia to substancja o wzorze MgSO4·7H2O. Wynikają z tego dwie bardzo ważne rzeczy:

  • na jedną cząsteczkę siarczanu magnezu przypada 7 cząsteczek wody,
  • dostarcza roślinom dwóch bardzo ważnych pierwiastków – siarki i magnezu.

Dlaczego siarczan magnezu ma dużą wartość w uprawie ogrodu?

Wysoka zawartość wody w soli gorzkiej sprawia, że minerały ulegają efektywnemu rozprowadzeniu po całym roślinnym organizmie (razem z prądem transpiracyjnym). Dzięki temu magnez zostaje szybko wykorzystany do syntezy chlorofilu – zielonego barwnika roślinnego, bez którego nie może zajść fotosynteza. To proces kluczowy i dla Ziemi (zostaje wytworzony tlen), i dla ogrodnika (bez niego roślina nie może się rozwijać ani owocować).

Drugi pierwiastek, czyli siarka, wpływa na przyswajalność azotu. Jeśli roślina nie ma dostępu do wystarczającej ilości siarki, w jej liściach zaczynają gromadzić się azotany, a uzyskany plon ma gorszą jakość pod względem odżywczym (czyli wyhodowana w Twoim ogródku piękna, zielona sałata nie jest tak zdrowa, na jaką wygląda). Poza tym siarka bierze udział w syntezie niektórych białek oraz zapobiega rozwojowi chorób grzybowych.

Jak stosować siarczan magnezu w ogrodzie?

Siarczan magnezu (dostępny tutaj) można stosować:

  • doglebowo (fertygacja) dla długotrwałego wzbogacenia gleby,
  • nalistnie (oprysk) dla szybkich efektów.

Co ważne, nawożenie przyniesie najlepsze rezultaty przy ustabilizowanym pH w okolicach 5-6. Poza tym należy uwzględnić pogodę, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na oprysk. Najlepsze warunki to:

  • temperatura 15-20°C,
  • brak wiatru (do 5 km/s),
  • dość niska wilgotność (ok. 70%),
  • brak opadów przez dobę po nawożeniu.

Siarczan magnezu – zastosowanie interwencyjne w uprawie ogrodu

Przed zastosowaniem siarczanu magnezu warto zbadać zawartość tych pierwiastków w glebie. Niedobór magnezu objawia się chlorozą międzyżyłkową (zażółcieniem brzegów i wierzchołów liści), pojawianiem się czerwonej poświaty na starszych liściach, a w najgorszych przypadkach zamieraniem i brązowieniem liści. Z kolei brak siarki sprawia m.in., że łodygi u młodszych okazów są cienkie i karłowate.

Siarczan magnezu w ogrodzie – profilaktyka

Profilaktyczne stosowanie siarczanu magnezu należy dostosować do konkretnych gatunków roślin, a także terminów nawożenia. Informacji o zalecanych dawkach szukaj na etykiecie nawozu.

Jakie gatunki można nawozić siedmiowodnym siarczanem magnezu?

Jak już wspomniano, sól Epsom do dość uniwersalny nawóz. Najlepiej sprawdza się w uprawie:

  • roślin psiankowatych (np. ziemniaków, pomidorów, papryki, bakłażanów),
  • roślin jagodowych (np. truskawek),
  • dyniowatych (zwłaszcza ogórki pod osłonami),
  • drzew i krzewów owocowych (np. jabłoni),
  • marchwi.

Siedmiowodny siarczan magnezu można stosować również w uprawie „niejadalnych” roślin. Ten nawóz „lubią” róże, winorośle, iglaki, trawy czy rośliny ozdobne hodowane w szklarniach i pod osłonami. Epsomit nadaje się także do zwalczania mszyc i ślimaków atakujących np. rabatki kwiatowe.

0 (0 opinii)