Porady

Lato w ogrodzie - harmonogram

5 (2 opinie)

Latem ogród jest najpiękniejszy: najbardziej dostojny, kolorowy, pachnący i przede wszystkim magiczny. Czaruje wszystko: pszczoły pracowicie fruwające nad kwiatami, barwne motyle unoszące się nad rabatami czy ptaki ćwierkające w koronach drzew.

Błękitny nieboskłon i złociste słońce. Najwyższe temperatury w ciągu roku. Noc Świętojańska. Szkolne wakacje i urlopy. Błogi odpoczynek pod gruszą. Liczne kolory i zapachy. Róże dostojne rozłożone i bujnie kwitnące na pergolach. Pięknie ukwiecone rabaty, zielone trawniki, urocze oczka wodne i cudownie szumiące drzewa. Latem ogród cieszy nasze zmysły swoim wyglądem, zapachami i odgłosami. Staje się oazą odpoczynku, ale i miejscem, które wymaga od nas pracy. Pora przygotować się na prace w letnim ogrodzie!

Ogród powinien być podlewany o poranku lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia
Ogród powinien być podlewany o poranku lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia

Bądź przygotowany na suszę

Kiedy przychodzi lato, temperatury mocno skaczą w górę, zaczynają nam towarzyszyć fale upałów. Piękna pogoda – błękitny nieboskłon i słońce prażące na niebie przez całe dnie – to marzenie większości urlopowiczów. Niestety, ta sama piękna pogoda jest często tożsama z długimi okresami suszy, które nie służą najlepiej roślinom w ogrodzie.

Nawadnianie

Po pierwsze należy pamiętać o poprawnym nawadnianiu. Podlewaj tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. W ten sposób nie uzależnisz roślin od dużej wilgoci, co na pewno pomoże im lepiej przejść przez okres suszy.

Pomyśl nad zainstalowaniem linii kropkujących na rabatach, automatycznego zraszacza czy po prostu zainwestuj w taki zraszacz, który dokręcisz do końcówki węża ogrodowego. Pozostaje też tradycyjne ręczne podlewanie konewką. Ważne, aby robić to o wczesnym poranku lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia. W przypadku roślin w doniczkach pomocne są m.in.: podłoże z hydrożelu, dozowniki wody czy automatyczne konewki. Najważniejsze jest jednak to, by po prostu regularnie podlewać wszystkie rośliny w ogrodzie.

W miejscach, w których gleba jest narażona na nadmierne parowanie wody, warto przykryć ją ściółką.

Ściółkowanie gleby

Jeśli w twoim ogrodzie znajduje się zakątek, w którym gleba jest wyjątkowo narażona na nadmierne parowanie wody, warto pomyśleć nad jej ściółkowaniem. W tym celu zastosuj warstwę organicznego lub nieorganicznego materiału. Możesz do tego użyć np. kory, drobnych kamieni czy agrowłókniny. Świetnym pomysłem jest też zasadzenie roślin okrywkowych – utrzymują dłużej wilgoć i są ozdobą ogrodu. Przykładem może być np. rogownica o romantycznych małych kwiatuszkach z charakterystycznymi zielonosrebrzystymi listkami.

Rośliny odporne na suszę

W twoim ogrodzie przez większość dnia jest duże nasłonecznienie? Pomyśl nad zasadzeniem roślin odpornych na suszę. Są to różne byliny, rośliny o srebrzystym ulistnieniu lub z woskowym nalotem. Z dużym nasłonecznieniem bardzo dobrze radzą sobie również ozdobne trawy. Z krzewów sprawdzą się np. jaśminowce, jałowce oraz kosodrzewiny.

W czasie suszy istotne jest nie tylko podlewanie, ale również odpowiednie nawożenie
W czasie suszy istotne jest nie tylko podlewanie, ale również odpowiednie nawożenie

Nawożenie

W czasie suszy istotne jest również odpowiednie nawożenie. Używajmy do tego celu różnego rodzaju nawozów z zawartością potasu, który buduje odporność roślin o tej porze roku.

Pięknie ukwiecony ogród

Jeśli chcesz, aby rośliny ozdobne w twoim ogrodzie obficie kwitły i zdrowo rosły, pamiętaj o wspomnianym już właściwym nawożeniu. Warto mieć na uwadze, że rośliny dzielą się na te o małych (np. pelargonia), średnich (np. begonia) i dużych (np. lwia paszcza) potrzebach pokarmowych.

Do wielogatunkowych rabat najprościej stosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy z pełną gamą makroelementów i mikroelementów. Zaleca się jednak używanie preparatów specjalistycznych dedykowanych do konkretnych grup.

Co ważne, do początku kwitnienia dostarczamy azot. Po pojawieniu się kwiatów stosujemy nawozy wieloskładnikowe bogate w fosfor i potas – to one stymulują kwitnienie.

Nie można zapomnieć o potrzebach roślin w donicach i pojemnikach. Zasilajmy je regularnie, raz w tygodniu, nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących.

Systematycznie usuwajmy też przekwitłe kwiatostany. W ten sposób pobudzimy kwiaty do pięknego kwitnienia.

Twój zakątek do wypoczynku w ogrodzie

Nawet najmniejsze ogródki mają takie miejsce, w którym można odpocząć po dniu pracy, usiąść w sobotnie popołudnie, wypić lemoniadę o poranku czy po prostu poleniuchować, kiedy ma się wolne.

Zakątek do wypoczynku w ogrodzie to taki nasz mały raj, oaza spokoju, maleńkie królestwo. Wystarczy stolik, parasol i krzesełka. Niektórzy aranżują to miejsce umieszczając w jego sercu altankę, pergolę z ławeczką obsadzoną pięknym pnączem lub pnącą różą, okazały fantazyjny grill wykonany z kamienia, bajkową fontannę lub tworząc niepowtarzalne oczko wodne. Do drzewek można przyczepić fantazyjne lampiony, na stoliku postawić romantyczne świece i świeczki, w ziemi umieścić ledowe świetliki.

Ogród jest najpiękniejszy latem
Ogród jest najpiękniejszy latem

Terminarz letnich prac w ogrodzie:

  • przycinamy krzewy kwitnące w drugiej połowie wiosny,
  • przycinamy przekwitłe rośliny. Część z nich nieco obficiej zakwitnie w naszym ogrodzie jesienią,
  • usuwamy dzikie pędy na roślinach szczepionych,
  • usuwamy przekwitłe kwiatostany kwiatów,
  • regularnie odchwaszczamy glebę wokół krzewów,
  • systematycznie odchwaszczamy rabaty,
  • stawiamy podpory wysokim roślinom rabatowym (np. malwa),
  • podwiązujemy kwiatostany wysokich bylin,
  • przez całe lato możemy dzielić byliny kwitnące wiosną (np. żagwin czy aster alpejski), aby je rozmnażać. Unikajmy jednak największych okresów suszy,
  • sprawdzamy czy na nowych roślinach nie ma szkodników. Jeśli cokolwiek zauważmy, od razu stosujemy specjalistyczne środki ochronne,
  • zazwyczaj jeszcze w czerwcu wykopujemy cebule tulipanów i przechowujemy je w suchym miejscu do jesieni, kiedy to wsadzamy je z powrotem do gleby,
  • wykopujemy cebulki czosnku ozdobnego, hiacyntów, narcyzów czy szafirków,
    do początku lipca wysiewamy rośliny jednoroczne (np. nagietek) czy dwuletnie (np. stokrotka),
  • pod koniec lipca – do połowy sierpnia sadzimy cebule zimowitów,
  • od końca czerwca do połowy lipca nawozimy trawnik specjalistycznym nawozem. Najlepiej zrobić to po skoszeniu trawy w pochmurny dzień, tuż przed deszczem,
  • do drugiej połowy sierpnia systematycznie podcinamy żywopłoty,
  • druga połowa lata (połowa sierpnia – połowa września) to dobry czas na sadzenie roślin iglastych i przesadzanie roślin zimozielonych,
  • w oczku wodnym regularnie uzupełniamy poziom wody, zwalczamy glony i pilnujemy, aby rośliny w zbiorniku nadmiernie nie rozrosły się.
5 (2 opinie)