Porady

Jak utrzymać nawierzchnię tarasu w dobrym stanie?

0 (0 opinii)

Taras to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Wiosną lubimy na nim wypić poranną kawę z cynamonem, latem chętnie zasiadamy do wspólnego posiłku z bliskimi czy spędzamy długie wieczory, rozmawiając ze znajomymi przy lampce dobrego wina. Jesienią okryci kocem i z kubkiem gorącej herbaty przysiadamy na tarasie, aby przyglądać się kolorowym liściom spadającym z drzew.

Dobry taras to przede wszystkim przyjemne miejsce, integralne z otoczeniem. Jeśli chcesz, aby był on wiecznie „piękny” i „młody”, powinieneś pamiętać o jego pielęgnacji. Jak utrzymać nawierzchnię tarasu w dobrym stanie? Oto kilka praktycznych porad.

Pomysłów na tarasy jest wiele. Mają różne kształty i wielkości. Są otwarte lub zadaszone. Skonstruowane według tradycyjnych pomysłów lub stworzone designersko, zgodnie z najnowszymi trendami. Zbudowane wreszcie z różnych materiałów: od drewna, przez płytki ceramiczne, aż po niekonwencjonalne materiały typu płyty ze szkła hartowanego.

Dobrze dobrana nawierzchnia tarasu doda charakteru otoczeniu i zarazem będzie jego dopełnieniem. Źle wybrana może natomiast niekorzystnie wpłynąć na estetykę przydomowej przestrzeni. Stąd warto przemyśleć rodzaj materiału, z którego stworzy się nawierzchnię tarasu.

Olejowanie chroni drewno m.in. przed utratą koloru
Olejowanie chroni drewno m.in. przed utratą koloru

Materiały na nawierzchnie tarasowe:

  • beton,
  • drewno,
  • drewniane deski kompozytowe,
  • gres,
  • kamień,
  • kostka granitowa,
  • kostka kamienna,
  • klinkier,
  • płyty kamienne,
  • płytki ceramiczne,
  • niekonwencjonalne materiały; np. deski z włókien drewnianych, ocynkowana blacha, posadzka z żywicy czy płyty ze szkła hartowanego.

Beton, kamień czy kostka granitowa bardzo dobrze sprawdzają się na gruncie. Gres, kostka kamienna, płytki ceramiczne czy kamienne natomiast śmiało można położyć na wylewce betonowej. Deski są doskonałe do konstrukcji szkieletowych. Z kolei niekonwencjonalne materiały to propozycja dla tych wszystkich osób, które chcą czegoś zupełnie innego w swoim otoczeniu.

Mówiąc o nawierzchniach tarasowych, trzeba też choć słowem wspomnieć o kosztach. A są one bardzo różne. Najdroższe są np. nawierzchnie z egzotycznego drewna. Natomiast jednymi z najtańszych są materiały imitujące kamienie.

Beton

To jeden z rodzajów nawierzchni, który tak naprawdę nie wymaga pielęgnacji. Najprościej czyścić beton i płyty betonowe przy pomocy myjki ciśnieniowej. Zanieczyszczenia usuwamy specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do czyszczenia tarasów z elementami betonowymi. Impregnat warto stosować co 3–5 lat. Taras betonowy można wykończyć na kilka sposobów. Na przykład postawić na rozwiązanie tanie i proste, czyli zdecydować się na zwykłe płytki – ważne, aby były mrozoodporne i wodoodporne. Można zdecydować się na coś droższego i położyć nawierzchnię z płytek ceramicznych. Opcją jest także zastosowanie specjalnej farby do betonu.

Przed olejowaniem drewno trzeba dokładnie oczyścić
Przed olejowaniem drewno trzeba dokładnie oczyścić

Drewno

Zagrożeniem dla drewnianych tarasów jest przede wszystkim wilgoć i niskie temperatury. Jeśli chcesz utrzymać taką nawierzchnię w dobrym stanie, musisz liczyć się z regularną konserwacją. W praktyce będzie to olejowanie raz w roku. Ponadto zabieg ten chroni drewno przed utratą koloru.

Bardzo ważne, aby olejowanie wykonać w sposób prawidłowy. Ten zabieg pielęgnacyjno-ochronny wykonujemy tylko na surowym i starannie oczyszczonym drewnie. Jeśli np. deski na tarasie są stare – zakup papier ścierny i starannie przetrzyj nim ich powierzchnię. Kiedy natomiast taras był pomalowany (np. farbą), najpierw czeka cię jej usunięcie, później dokładne oczyszczenie drewna, a dopiero na końcu możesz przystąpić do olejowania.

Beton, kamień i kostka granitowa bardzo dobrze sprawdzają się na gruncie. Gres, kostka kamienna, płytki ceramiczne oraz kamienne można natomiast położyć na wylewce betonowej. Deski są doskonałe do konstrukcji szkieletowych.

Drewniane deski kompozytowe

Deski kompozytowe zapewniają podobny efekt wizualny do drewna. Ich plusem są mniejsze koszty, mniejsza wrażliwość na wilgotność oraz duża trwałość. Ogromnym atutem przy zdecydowaniu się na takie rozwiązanie jest również fakt, że nie wymagają częstego impregnowania. Warto natomiast regularnie je czyścić. Tego rodzaju nawierzchnię oczyszczamy za pomocą szczotki czy myjki wysokociśnieniowej. W przypadku pojawienia się zacieków po deszczu stosujemy wełnę stalową. Trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń pozbywamy się za pomocą specjalnego preparatu do czyszczenia desek kompozytowych (można też spróbować użyć w tym celu płynu do naczyń).

Kostka kamienna nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji
Kostka kamienna nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji

Kamień

Ten rodzaj nawierzchni ładnie się starzeje. Nie wymaga żadnych nadzwyczajnych zabiegów pielęgnacyjnych czy ochronnych. Co ważne, nie trzeba go impregnować. Warto jednak wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są profesjonalne środki do jego czyszczenia – usuwające naturalne zabrudzenia, zielone naloty, mchy czy wykwity.

Kostka granitowa i kamienna

Łatwo utrzymać je w czystości. Ponadto nie wymagają specjalistycznej i regularnej pielęgnacji. Co ciekawe, w sprzedaży są dostępne kostki zaimpregnowane fabrycznie. Oczywiście nawet tego rodzaju nawierzchnia wymaga od nas odrobiny poświecenia uwagi i pracy, jeśli chcemy, aby zawsze zachwycała. Mech i porosty usuwamy przy pomocy myjki ciśnieniowej i profesjonalnych środków myjących. Bujnie porastających chwastów pozbywamy się przy pomocy specjalistycznych preparatów chwastobójczych. Biały osad, tzw. wykwit wapienny, usuwamy specjalistycznym środkiem do tego rodzaju problemów. Plamy i zabrudzenia odplamiamy olejowo. Ponadto na rynku są dostępne specjalne impregnaty wydobywające wyblakły kolor kostki, nabłyszczające ją oraz neutralne.

Płytki ceramiczne można zabezpieczyć profesjonalnym impregnatem
Płytki ceramiczne można zabezpieczyć profesjonalnym impregnatem

Klinkier

Ta jedna z najbardziej estetycznych nawierzchni tarasowych jest bardzo łatwa w konserwacji. Kiedy pojawiają się glony – usuwamy je przy użyciu szczotki z włosia. Pozbędziemy się ich również, stosując wodę z octem. Na biały osad, tzw. wykwity wapienne, stosujemy specjalistyczne środki, które pomogą nam się ich pozbyć. Jeśli chodzi o profesjonalną pielęgnację, można zastosować impregnat przeznaczony do płytek z klinkieru.

Płytki ceramiczne

Czyścimy je, myjąc wodą z dodatkiem środka do pielęgnacji tego rodzaju powierzchni. Poważniejsze zabrudzenia łatwiej usunąć przy użyciu myjki ciśnieniowej. Ubytki w fudze (po wcześniejszym jej oczyszczaniu) uzupełniamy specjalną fugą do stosowania na zewnątrz domu. Pęknięte lub bardzo zniszczone płytki po prostu wymieniamy. Ten rodzaj nawierzchni tarasowej nie wymaga konserwacji, ale jeśli mamy taką potrzebę, można ją zabezpieczyć profesjonalnym impregnatem do płytek ceramicznych.

0 (0 opinii)