Porady

Grill w ogrodzie: stacjonarny czy przenośny?

5 (2 opinie)

W grillowaniu nie chodzi przede wszystkim o jedzenie, ale także o wspólne spędzenie czasu. Tego rodzaju potrawom nie można odmówić wyśmienitego smaku i niepowtarzalnego zapachu – to ich ogromny atut. Jeśli akurat poszukujesz grilla dopasowanego do twoich potrzeb i oczekiwań – ten artykuł jest właśnie dla ciebie!

Polacy kochają grillować. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na wspomniany wcześniej smak i zapach tego typu dań, np. szaszłyków, kiełbasek czy kurczaka. Po drugie, kiedy na niebie pojawia się słońce a temperatury na zewnątrz zaczynają być przyjemne, o wiele milej jest gotować na świeżym powietrzu niż w kuchni. Po trzecie grillowanie to fajny sposób spędzenia wolnego czasu z rodziną i znajomymi. Po czwarte – grillować można praktycznie wszędzie, np. na balkonie, w ogródku czy na działce. I po piąte – to banalnie proste!

Możemy wybrać urządzenie na węgiel, gazowe lub elektryczne. Do najpopularniejszych i zarazem najtańszych należą grille na węgiel. 

Większość osób udając się do sklepu ma problem z wyborem konkretnego modelu grilla. Kiedy przed naszymi oczami ukazują się dziesiątki możliwości czasem po prostu nie jesteśmy w stanie zdecydować się na cokolwiek. Nie wiemy, co będzie lepsze, co się bardziej opłaca, czy dany element jest niezbędny, czy raczej to niepotrzebny i kosztowny bajer. Dzieje się tak zazwyczaj z prostej przyczyny – nie przemyśleliśmy podstawowych kwestii związanych z grillowaniem.

Zanim kupisz grill, zadaj sobie kilka pytań:

  • Gdzie będę grillować? Na balkonie, w ogrodzie, a może na działce? Miejsce przygotowywania dań z rusztu to bardzo ważna sprawa. Grill na balkon powinien być odpowiednio dostosowany do swojego przeznaczenia i posiadać np. specjalny zaczep. Ten, który masz zamiar spakować do bagażnika auta i zabrać ze sobą na działkę na drugi koniec kraju, najlepiej jeśli będzie łatwo i szybko składać się oraz zajmować mało miejsca. W przypadku modeli przeznaczonych do ogródków warto zwrócić uwagę np. na kółka, które ułatwiają przemieszczanie grilla.
  • Dla ilu osób będę grillować? To drugie pytanie, ale wcale nie mniej ważne. Jeśli zazwyczaj będziesz przygotowywać porcje dla ok. dziesięciu osób, zwróć uwagę na wielkość paleniska. Małe sprawi, że ty i twoi bliscy zamiast cieszyć się smakiem potraw będziecie całą wieczność czekać na posiłek. Z kolei grillując tylko dla dwójki osób nie opłaca się inwestować w model bardzo duży. Myśl realnymi potrzebami.
  • Ile razy w ciągu roku będę grillować? To także istotna kwestia. Jeśli masz zamiar grillować raz czy dwa razy w ciągu roku, nie ma sensu rozglądać się za sprzętem z górnej półki. W innej sytuacji jest osoba, która zamierza grillować od wiosny do jesieni. Zakup najtańszego modelu nie jest dla niej najlepszą opcją, bowiem małe pieniądze przekładają się na niską jakość wykonania takiego urządzenia. Podczas częstej eksploatacji tani grill może szybko odmowić współpracy.
  • Czy interesują mnie także dodatkowe opcje - np. wędzenie? Jeśli jesteś zainteresowany czymś więcej, niż ma do zaoferowania tradycyjny grill, to w takim przypadku powinieneś na poważnie przemyśleć kwestię zakupu np. grilla z wędzarnią.

Mając sprecyzowane oczekiwania, możesz przejść do następnego etapu, czyli uświadomienia sobie cech, którymi powinien charakteryzować się dobry grill.

Grille gazowe są droższe od węglowych, ale nie sprawiają problemów z rozpalaniem, a po grillowaniu nie zostaje popiół i niedopalony węgiel
Grille gazowe są droższe od węglowych, ale nie sprawiają problemów z rozpalaniem, a po grillowaniu nie zostaje popiół i niedopalony węgiel

W jakie elementy powinien być wyposażony dobry grill?

  • dobre palenisko,
  • półeczkę do położenia lub powieszenia różnych akcesoriów (w tym miejscu postawisz miskę z przyprawami czy położysz widelec),
  • stojak zapewniający stabilność urządzenia,
  • kółka - to element, na który warto zwrócić uwagę, bowiem ułatwia przetransportowanie urządzenia z jednego miejsca w inne. Grill powinien też być solidnie wykonany.

Wybór modeli dostępnych na rynku jest bardzo duży. Możesz wybrać przenośne urządzenie lub zdecydować się grill stacjonarny – czyli postawić na coś bardziej efektownego i zarazem stałego. Ceny też są bardzo zróżnicowane. Najprostsze grille kosztują kilkanaście złotych, a cena nowoczesnych urządzeń może sięgnąć nawet kilkanastu tysięcy złotych. 

Grille przenośne

Ich wielkim atutem bez wątpienia jest to, że są niewielkie. Idealnie nadają się do małych ogródków czy na działkę. To także racjonalny wybór dla każdej osoby, która nie zamierza często grillować. Ponadto ze względu na fakt, iż wiele z nich można złożyć, stanowią znakomitą opcję dla osób często podróżujących. Warto więc podkreślić ich lekkość i mobilność.

Mały mobilny grill można ustawić prawie wszędzie
Mały mobilny grill można ustawić prawie wszędzie

Wśród nich można wyróżnić grille typu: hitachi (prostokątne proste palenisko z rusztem), kuliste, kominowe, paleniska czy ceramiczne. Konkretne modele różnią się między sobą kształtem, materiałem wykonania oraz wielkością.

Grille przenośne możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • na węgiel: nadal najpopularniejsze. Ich plusem jest to, że niektóre modele można kupić za niewielkie pieniądze,
  • gazowe: atutem jest tu niewątpliwie fakt, że szybko je rozpalisz i nie musisz pilnować, by ogień nie zgasł. Minusem jest natomiast to, że są droższe od węglowych. By móc grillować potrzebna nam butla z gazem. Przemawia za nimi też to, że jedzenie przyrządzone na nich smakiem praktycznie nie różni się od tych z grillów węglowych. Co więcej, po grillowaniu nie zostaje popiół i niedopalony węgiel,
  • elektryczne: przede wszystkim z reguły są nieduże. Do grillowania potrzebne jest jedynie podłączenie do zasilania. Są wygodne i bezpieczne.

Grille stacjonarne

W tym przypadku należy mieć na uwadze, że miejsce do grillowania będzie stałe. Zaletą grilla stacjonarnego może być nietuzinkowy wygląd (fantazyjne kształty czy wyszukane materiały) oraz możliwość ciekawego wkomponowania w przestrzeń ogrodu. Sporo osób umieszcza je np. przy altankach, tworząc przytulne i urocze zakątki. Atutami jest także solidność, trwałość oraz oczywiście duże palenisko.

W umieszczonej pod dachem kuchni letniej można grillować nawet podczas deszczu
W umieszczonej pod dachem kuchni letniej można grillować nawet podczas deszczu

Czym charakteryzuje się grill stacjonarny?

  • dekoracyjnością,
  • nietuzinkowym wyglądem,
  • dużym paleniskiem,
  • solidną i trwałą konstrukcją,
  • kominem,
  • możliwością umieszczania rusztu na kilku poziomach.

Warto podkreślić, że wiele osób decyduje się na grill stacjonarny ze względu na jego walory dekoracyjne. Czasem to po prostu wyłącznie ozdoba. Sam w sobie może być bowiem upiększeniem przestrzeni ogrodu lub stać się ważnym elementem zakątka, w którym razem z bliskimi spędza się wolny czas. Grille stacjonarne zapewniają także różne możliwości. Do wyboru są m.in.: gotowe modele z betonowych prefabrykatów, imitujące budowle z kamienia, ceglane i drewniane.

5 (2 opinie)