Malwa różowa

Alcea rosea

Pokrój:
kępiasty kolumnowy
Wysokość:
1-3 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Odmiany:
'Double Rose' 'Double Scarlet' 'Double White' 'Charters Rosa' 'Nigra' 'Summer Carnival' 'Majorette'

Malwa różowa jest najpopularniejszym przedstawicielem swojego botanicznego rodzaju, który liczy około 60 gatunków i należy do rodziny ślazowatych. Malwy pochodzą ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego, ale już od dawna zadomowiły się w Europie i Azji. Rośliny były używane głównie w celach medycznych oraz do barwienia żywności. Malwa różowa jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. Już w starożytnym Rzymie ceniono malwę za jej właściwości lecznicze. Tam otrzymała też łacińską nazwę Alcea od greckiego althea = leczyć.

Malwa różowa - charakterystyka

Malwa różowa jest rośliną dwuletnią, a czasem krótkowieczną byliną zielną. Pojedyncza, prosta i gruba łodyga osiąga wysokość od 1 do 2 metrów, a bywa i do 3 m. Nadziemna część rośliny jest gęsto porośnięta szorstkimi włoskami. W pierwszym roku rozwija rozetkę liści. Są one prawie okrągłe, wieloklapowe, jasnozielone i mają do 16 cm średnicy. W drugim roku malwa rozwija łodygę kwiatową.

Piękne, kwitnące latem kwiaty malwy

Mocne i duże kwiaty pojawiają się od lipca do września. Mogą być pojedyncze albo pełne, w szerokiej palecie barw od bieli, brzoskwini, różu i czerwieni do fioletu i prawie czarnej purpury. Bardzo efektowne kwiaty są promieniście symetryczne, mają krótkie szypułki i na łodydze tworzą kłosowy kwiatostan o długości do jednego metra. Kwiaty osiągają średnicę od 6 do 10.

Zastosowanie malwy w ogrodach

Malwa różowa jest ulubionym kwiatem w ogrodach wiejskich, nasi zachodni sąsiedzi nazywają ją nawet „chłopską różą”. Ze względu na dużą wysokość łodyg, potrzebuje na rabatach odpowiednich podpórek. Szczególne wrażenie robią malwy posadzone przed jasną ścianą, murem albo wzdłuż płotu. Stanowią atrakcyjne tło dla bylin i kwiatowych rabat. Posadzone w grupach dają barwne akcenty zawieszone wysoko w powietrzu. W romantycznych wiejskich ogrodach malwy mogą towarzyszyć ostróżkom, słonecznikom, różom i floksom.

Komentarze