Klon zwyczajny
Acer platanoides L.
Nazwa i pochodzenie
Klon zwyczajny jest drzewem z rodziny mydleńcowatych, a więc ma wielu znanych krewnych, jak choćby liczi chińskie, jagodzian rambutan albo kasztanowiec. Botaniczna nazwa gatunkowa platanoides pochodzi od łacińskich słów oznaczających „zbliżony do platanu”, co ma związek z podobieństwem liści klonu zwyczajnego i platanu. Ten gatunek klonu jest rozprzestrzeniony na obszarze od Europy Zachodniej i południowej Skandynawii do Uralu i Kaukazu. Występuje też w Azji Mniejszej i na północy Iranu. Jest drzewem równin, pagórków i niskich gór. Brakuje go natomiast na dużej części Francji oraz w północno-zachodnich Niemczech.
Jak wygląda klon zwyczajny?
Dzika forma klonu zwyczajnego rośnie jako średniej wielkości drzewo o pojedynczym pniu. Dorasta do 20-30 m wysokości i rozwija koronę o szerokości ponad 20 m. W młodości klon rośnie bardzo szybko i może w ciągu roku zwiększyć wysokość 40 do 60 cm. Z daleka jest rozpoznawalny po swojej wydatnej, zaokrąglonej, rozłożystej i gęstej koronie. Może żyć do 200 lat. Kora klonu zwyczajnego jest w młodym wieku gładka i jasnobrązowa. Z wiekiem staje się ciemnobrązowa albo szara, a jej struktura jest podłużnie płytko spękana. Pięcioklapowe liście mają długość 10 do 18 cm, są nagie, ciemnozielone, na dolnej stronie jaśniejsze z ostrymi klapami. Ogonki liściowe posiadają przewody mleczne. Jesienią liście klonu zwyczajnego przybierają piękną barwę żółtozłotą i są częściowo zaznaczone czerwonawo.
Kwiaty i owoce klonu zwyczajnego
Klon zwyczajny jest jednym z pierwszych drzew, które wiosną rozwijają swoje kwiaty. Pąki otwierają się w kwietniu na krótko przed rozwojem liści. Małe, zielonkawożółte kwiaty są zebrane w baldachogrona i wyglądają na drzewie bardzo efektownie. Owocami są skrzydlaki o szerokich skrzydełkach tworzących kąt 120°. Klonowe orzeszki dojrzewają we wrześniu, w październiku opadają i rozpadają się. Drzewo rosnące na otwartej przestrzeni zaczyna owocować w wieku 10-20 lat, natomiast w drzewostanie dopiero po 25-40 latach. Nasiona mają dużą zdolność kiełkowania (do 90%), przed siewem wiosennym muszą być stratyfikowane, ponieważ inaczej będą przelegiwać.
Komentarze