Klon zwyczajny

Acer platanoides L.

Pokrój:
rozłożysty wzniesiony
Wysokość:
20-30 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
3,7-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
kwiecień maj
Owocowanie:
wrzesień październik
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
'Almira' 'Globosum' 'Crimson King' 'Drummondii' 'Cucullatum' 'Faassen’s Black' 'Lorbergii' 'Stollii' 'Schwedleri' 'Reitenbachii' ‘Cleveland’ ‘Columnare’

Nazwa i pochodzenie

Klon zwyczajny jest drzewem z rodziny mydleńcowatych, a więc ma wielu znanych krewnych, jak choćby liczi chińskie, jagodzian rambutan albo kasztanowiec. Botaniczna nazwa gatunkowa platanoides pochodzi od łacińskich słów oznaczających „zbliżony do platanu”, co ma związek z podobieństwem liści klonu zwyczajnego i platanu. Ten gatunek klonu jest rozprzestrzeniony na obszarze od Europy Zachodniej i południowej Skandynawii do Uralu i Kaukazu. Występuje też w Azji Mniejszej i na północy Iranu. Jest drzewem równin, pagórków i niskich gór. Brakuje go natomiast na dużej części Francji oraz w północno-zachodnich Niemczech.

Jak wygląda klon zwyczajny?

Dzika forma klonu zwyczajnego rośnie jako średniej wielkości drzewo o pojedynczym pniu. Dorasta do 20-30 m wysokości i rozwija koronę o szerokości ponad 20 m. W młodości klon rośnie bardzo szybko i może w ciągu roku zwiększyć wysokość 40 do 60 cm. Z daleka jest rozpoznawalny po swojej wydatnej, zaokrąglonej, rozłożystej i gęstej koronie. Może żyć do 200 lat. Kora klonu zwyczajnego jest w młodym wieku gładka i jasnobrązowa. Z wiekiem staje się ciemnobrązowa albo szara, a jej struktura jest podłużnie płytko spękana. Pięcioklapowe liście mają długość 10 do 18 cm, są nagie, ciemnozielone, na dolnej stronie jaśniejsze z ostrymi klapami. Ogonki liściowe posiadają przewody mleczne. Jesienią liście klonu zwyczajnego przybierają piękną barwę żółtozłotą i są częściowo zaznaczone czerwonawo.

Kwiaty i owoce klonu zwyczajnego

Klon zwyczajny jest jednym z pierwszych drzew, które wiosną rozwijają swoje kwiaty. Pąki otwierają się w kwietniu na krótko przed rozwojem liści. Małe, zielonkawożółte kwiaty są zebrane w baldachogrona i wyglądają na drzewie bardzo efektownie. Owocami są skrzydlaki o szerokich skrzydełkach tworzących kąt 120°. Klonowe orzeszki dojrzewają we wrześniu, w październiku opadają i rozpadają się. Drzewo rosnące na otwartej przestrzeni zaczyna owocować w wieku 10-20 lat, natomiast w drzewostanie dopiero po 25-40 latach. Nasiona mają dużą zdolność kiełkowania (do 90%), przed siewem wiosennym muszą być stratyfikowane, ponieważ inaczej będą przelegiwać.

Podobne rośliny

Komentarze