Hoja różowa

Hoya carnosa (L.f.) R.Br.

Pokrój:
zwisający
Wysokość:
2-6 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Krimson Queen’ ‘Krimson Princess’ ‘Compacta’ ‘Variegata’ ‘Exotica’ 'Tricolor' 'Chelsea' 'Sweet-heart' ‘Compacta Regalis’

Nazwa i pochodzenie

Hoja różowa jest rośliną z rodziny toinowatych i nie ma nic wspólnego z woskownicą (Myrica L.), jak bywa czasem nazywana. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia Thomasa Hoy’a, a epitet gatunkowy carnosa pochodzi od łacińskiego carnosus = mięsisty, soczysty, a o kolorze: lekko różowy, cielisty, co ma związek z wyglądem kwiatów tego gatunku. Hoja różowa ma szeroki obszar występowania, ciągnący się od Indii, południowych Chin, Japonii i Tajwanu do Queensland w Australii oraz wysp Fidżi. Spotyka się ją w tropikalnych i subtropikalnych lasach deszczowych, gdzie rośnie jako półepifit (korzysta z podpory drzewa) i częściowy parazyt, wnikający korzeniami w korę drzew. W uprawie doniczkowej znana jest od ponad 200 lat.

Jak wygląda hoja różowa?

Hoja różowa jest wiecznie zieloną rośliną epifityczną pnącą, dorastającą do 6 m wysokości. Tworzy słabo sukulentowe pędy o gładkiej, jasnoszarej i nagiej powierzchni, które wiją się i wspinają. Pędy początkowo miękkie, z czasem stają się zdrewniałe. Liście ma skórzaste, ciemnozielone z drobnymi jasnymi plamkami z wierzchu i jaśniejsze od spodu. Ogonki liściowe mają długość 1 do 1,5 cm. Blaszki liściowe są szerokojajowate do lancetowatych o długości 3,5 do 13 cm i szerokości 3 do 5 cm. Ich powierzchnia jest gładka i woskowana.

Jakie kwiaty ma hoja różowa?

Niewielkie kwiaty hoi różowej są zebrane w baldachowate kwiatostany. Są one zwieszone albo mniej lub bardziej wzniesione, wyrastają w kątach liści na specjalnych wyrostkach. W następnym sezonie kwiaty pojawiają się na tych samym miejscu, dlatego nie powinno się ich uszkadzać, ani usuwać. Szypułka kwiatostanu ma ok. 4 cm. Pojedyncze kwiatki są również szypułkowe; ich szypułki mierzą 2 do 4 cm. Kwiaty są charakterystyczne dla hoi: w formie podwójnej gwiazdy. Dolna gwiazda jest większa od górnej, która ma dodatkowo czerwoną plamkę w środku. Kwiaty są bardzo aromatyczne, wydzielają też słodki nektar, wabiący owady. Owoce są wrzecionowate i mają wymiary 6 do 10 na 0,5 do 1,5 cm. Cienkie nasiona mają kępkę włosków.

Podobne rośliny

Komentarze