Filodendron podwójniepierzasty

Philodendron bipinnatifidum Schott ex Endl.

Pokrój:
rozłożysty wzniesiony
Wysokość:
1-1,5 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
4,5-5,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
marzec kwiecień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:

Nazwa i pochodzenie

Jest to wieloletnia roślina wiecznie zielona z rodziny obrazkowatych i rodzaju Philodendron. Nazwa gatunkowa pochodzi od łacińskich słów: bi- = „dwukrotnie”, pinnatus = „pierzasty, skrzydlaty”, fidus = „rozszczepiać”. W naturze rośnie w wilgotnych lasach tropikalnych, na podmokłych terenach Boliwii, Brazylii (południe), Argentynie (północ) i Paragwaju na wysokości do 200-300 n.p.m. Do 1900 roku filodendron podwójniepierzasty (Philodendron bipinnatifidum) oraz filodendron Selloa (Philodendron selloum) były uważane za dwa różne gatunki. Jednak badania prowadzone przez Simona Mayo z Kew Gardens doprowadziły do wniosku, że są to różnorodne formy tego samego gatunku.

Jak wygląd filodendron podwójniepierzasty?

Filodendron podwójniepierzasty tworzy rozłożysty, wzniesiony pokrój. Dorasta do 100-150 cm wysokości. Krótki, zdrewniały pień jest gładki ze śladami po opadłych liściach. Te jasne owalne plamy tworzą u starszych egzemplarzy efektowny rysunek. Mnóstwo powietrznych korzeni służy roślinie jako podpora, a także do pobierania z gleby wody i składników odżywczych. Liście mają długie, elastyczne ogonki. Charakterystyczne dla tego gatunku są bardzo duże liście, podwójnie pierzaste, skórzaste i ciemnozielone z lekko szarawym odcieniem. Mają 60 do 90 cm długości, są z obu stron lekko owłosione.

Kwiatostan filodendrona

Kwiaty tego filodendrona, jak wszystkich jego krewnych, są zebrane w kwiatostan w formie kolby otoczony spatą. Biała kolba ma 16-18 cm długości, męskie kwiaty znajdują się w górnym odcinku kwiatostanu, a żeńskie, oddzielone płonnymi, męskimi kwiatami – na dole. Duński botanik Eugen Warming (1841-1924) zauważył ciekawe zjawisko, zachodzące w okresie kwitnienia filodendrona podwójniepierzastego. Otwarciu spaty towarzyszy podwyższenie temperatury pylników o 12,5°C w porównaniu z temperaturą otoczenia, która utrzymuje się na tym poziomie w okresie żeńskiej fazy kwitnienia. Wysoka temperatura nasila odurzający zapach kolby, wabiąc owady zapylające. Zapylaniem kwiatów tego filodendrona zajmują się chrząszcze z rodzaju Cyclocephala. Podczas formowania się owocostanu, górna część kolby więdnie i opada, dolna zaś, z zawiązkami owoców, rozwija żółte jagody. Kwaśno-słodkie owoce są roznoszone przez zwierzęta, głownie przez nietoperze oraz małpy.

Komentarze