Filodendron czerwieniejący

Philodendron erubescens K.Koch & Augustin

Pokrój:
pnący
Wysokość:
3-6 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,7-6,8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty liście/igły
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Burgundy’ ‘Pink Princess’

Nazwa i pochodzenie filodendronu

Filodendron czerwieniejący jest wieloletnią rośliną z rodziny obrazkowatych. Jego ojczyzną są wilgotne lasy tropikalne na zboczach gór w Kolumbii. Naukowa nazwa rodzajowa rośliny pochodzi od greckich słów philei = „kocha” i dendron = „drzewo”, co ma związek z częstą formą życia filodendronów z wykorzystaniem żywych podpór. Epitet gatunkowy erubescens znaczy tyle, co „zaczerwienić się, zarumienić”.

Jak wygląda filodendron czerwieniejący?

Filodendron czerwieniejący jest wieloletnim, wiecznie zielonym pnączem, który idealnie nadaje się do szybkiego stworzenia w mieszkaniu małej dżungli. Wymaga minimalnej temperatury +15°C. Dorasta do wysokości 3-6 m, jednak w uprawie doniczkowej nie więcej, niż 2-3 m. Roślina skutecznie pochłania z powietrza toksyny, a szczególnie formaldehydy (do 75%). Nie zaleca się jednak ustawiać jej w zasięgu małych dzieci i domowych zwierząt, jako że prawie wszystkie części filodendrona są trujące i mogą powodować podrażnienie skóry przy kontakcie z sokiem. Pęd jest gruby i sztywny, zielony z czerwonawymi międzywęźlami. U starych roślin pęd staje się szary. Duże, strzałkowe liście mają długość 20 do 25 cm i szerokość 14 do 17 cm. Górna strona liści jest połyskująca i zielona, dolna zaś matowa z charakterystycznym czerwonawym odcieniem. Czerwone u podstawy ogonki liściowe mają długość 22-24 cm. Korzenie powietrzne wyrastają z każdego węzła, owijając się wokół podpory.

Kwiaty i owoce filodendronu

Kwiaty filodendrona czerwieniejącego tworzą kolbę w kolorze białym albo kremowym. Dekoracyjna spata, otaczająca kwiatostan, jest koloru ciemnoczerwonego. Roślina jest jednopienna – u nasady kolby umieszczone są kwiaty żeńskie, a nad nimi znajduje się odcinek kwiatów męskich. Owocami są jagody zawierające nasiona.

Komentarze