Filodendron pnący
Philodendron hederaceum (Jacq.) Schott.
Nazwa i pochodzenie filodendronu pnącego
Filodendron pnący jest jednym z najłatwiejszych w uprawie pnączy z rodziny obrazkowatych. Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi z języka greckiego i można ją przetłumaczyć jako „przyjaciel drzewa”. Ma to związek ze sposobem życia rośliny, która w swoich ojczystych tropikalnych lasach wspina się na drzewa, a długie korzenie powietrzne zwieszaj aż do ziemi. Epitet gatunkowy nawiązuje do podobieństwa pnącza do bluszczu (Hedera). Ten gatunek filodendrona występuje w stanie naturalnym w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Wyspach Karaibskich. Rośnie często na skalistych zboczach na wysokości do 1500 m. Od 1793 roku jest znany w Europie i cieszy się dużą popularnością, jako roślina doniczkowa.
Jak wygląda filodendron pnący?
Filodendron pnący może osiągnąć wysokość do 5 m, albo też rosnąć w doniczce ze zwisającymi pędami. Podobny jest do gatunku Philodendron jacquinii Schott, który wyróżnia się jednak owłosionymi ogonkami liściowymi i łodygą, dużymi żyłkami na spodniej stronie liści i cieńszymi blaszkami liści. W młodości liście filodendrona pnącego są małe i mocne, w formie serca. Z czasem osiągają długość 20-30 cm. Są jasno- do ciemnozielonych, a długość ogonków dochodzi do 7 cm.
Kwiaty i owoce
W uprawie doniczkowej filodendron pnący zakwita raczej rzadko. Jeśli już rozwinie kwiaty, są to typowe dla rodziny obrazkowatych kolby otoczone białą spatą. Żeńska część kwiatostanu ma 3,5 do 6 cm długości i 1,5 cm średnicy u podstawy, jest brązowa, ciemnoczerwona albo fioletowa. Odcinek męski kolby o długości 5-10 mm ma kolor kasztanowaty. Owocami są zielonawobiałe jagody z jajowatymi nasionami o średnicy 2,5-4 mm.
Komentarze