Fasola szparagowa

Phaseolus vulgaris L.

Pokrój:
krzaczasty wzniesiony
Wysokość:
2-3 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
owoce
Kwitnienie:
Owocowanie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Laura’ ‘Polka’ ‘Lucyna’ ‘Bis’ ‘Libra’ ‘Gracja’ ‘Wena’ ‘Blauhilde’ ‘Atlas’ ‘Batuta’

Fasola szparagowa to odmiana fasoli zwykłej

Fasola szparagowa jest grupą odmian fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris). W odróżnieniu od innych odmian uprawianych głownie dla nasion, strąki fasoli szparagowej są wykorzystywane do celów spożywczych w całości. Pod względem botanicznym fasola należy do rodziny bobowatych (motylkowych). Fasola zwykła występuje wyłącznie w uprawie. Najstarsze znaleziska w Peru i Chile wskazują, że uprawiano tę roślinę już 6000-7000 lat temu. W czasach prekolumbijskich fasola była jednym z podstawowych źródeł pożywienia tamtejszych Indian. Za pośrednictwem portugalskich handlarzy niewolników trafiła fasola przez Afrykę do Europy w XVI wieku.

Jak wygląda fasola szparagowa?

Fasola zwykła uprawiana na strąki, tzw. fasola szparagowa, jest jednoroczną rośliną zielną. Łodyga jest słabo rozgałęziona o wysokości zależnej od odmiany. Odmiany karłowe dorastają do 20-60 cm, natomiast tyczne mogą osiągać 2-3 m, owijając się dookoła podpór (w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara – patrząc z góry). Liście są trójlistkowe, jasno- albo ciemnozielone, w zależności od odmiany. Korzeń palowy sięga na głębokość ok. metra, jest mocno rozgałęziony w górnej warstwie. Jak wszystkie rośliny motylkowe, fasola tworzy symbiozę z bakteriami brodawkowatymi, korzystając dzięki nim z azotu atmosferycznego.

Strąki fasoli szparagowej 

Kwiaty są zebrane w grona po kilka sztuk. Mogą być białe, liliowe, fioletowe albo czerwone. Kwiaty motylkowe, z jedną płaszczyzną symetrii, mają do 2 cm długości. Zwykle następuje samozapylenie, chociaż możliwe jest też zapylenie obce. Odmiany europejskie fasoli wykazują obojętny fotoperiodyzm, to znaczy kwitną niezależnie od długości dnia i nocy, byle ilość ciepła była dla nich wystarczająca. Owocami są wydłużone strąki. Kolor fasoli szparagowej jest zielony, żółty albo fioletowy.

Podobne rośliny

Komentarze