Eustoma wielkokwiatowa

Eustoma grandiflorum

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
30-60 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,1-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Stanowisko:
Odmiany:
'Papillon' 'Mazurka' 'Little Summer' 'Advantage' 'Adom' 'Echo Lavender' 'Minuet Dark Purple' 'Super Magic Yellow' 'Milac Shadow' 'Mariachi Misty Pink'

Według informacji z bazy danych The Plant List, rodzaj eustoma, należący do rodziny goryczkowatych, liczy trzy gatunki, z których najbardziej popularna jest eustoma wielkokwiatowa. Nazwa pochodzi od greckich słów eu = dobry i stoma = usta. Wcześniejsza nazwa rodzajowa Lisianthus znaczy po łacinie „gorzki kwiatek”. Nazywana też bywa „teksańskim dzwonkiem” albo „preriową goryczką”.

Eustoma pochodzi z pustyni i prerii Teksasu, Kolorado, Nebraski i Meksyku. Do Europy trafiła dopiero na początku XIX wieku.

Wygląd, liście i kwiaty eustomy

Eustoma jest krótkowieczną byliną (w uprawie zwykle jako roślina jednoroczna) o wzniesionych i rozgałęzionych pędach. Dorasta do 60 cm wysokości. Liście ma ciemnozielone, często z ciekawym odcieniem niebieskawym. Są ustawione naprzemianlegle, mają kształt jajowaty do lancetowatego i długość 8 do 10 cm.

Od czerwca do sierpnia, a czasem aż do września rozwija eustoma swoje efektowne, duże, dzwonkowate kwiaty. Mogą mieć kolor biały, różowy, niebieski, fioletowy, żółty albo czerwony. Bywają odmiany o kwiatach dwukolorowych, pełnych albo pojedynczych. Są osadzone na długich (40-60 cm) łodygach, dzięki czemu są szczególnie atrakcyjne do wazonu. Eustoma kwitnie bardzo bujnie; na jednej roślinie tworzy się ok. 20 kwiatów. Ich wielkość waha się od 5 cm do 15 cm w zależności od odmiany. Rozwijają się stopniowo w miarę kwitnienia, dzięki czemu roślina bardzo długo zachowuje piękny wygląd. 

Eustoma w ogrodzie i w doniczkach

Eustoma wielkokwiatowa może być uprawiana zarówno na rabatach w ogrodzie, jak i w doniczkach w mieszkaniu. W gruncie uprawia się zwykle eustomę, jako roślinę jednoroczną. Aby zachować roślinę na przyszły sezon, należy wykopać ją z ziemi i posadzić do doniczki, w której przezimuje w pomieszczeniu.

Komentarze