Basen ogrodowy, leżaki, meble wypoczynkowe... Zaplanuj strefę relaksu w swoim ogrodzie
Ogród to doskonałe miejsce do wypoczynku. Bezpośrednie obcowanie z naturą przynosi wiele korzyści i nawet kilka chwil spędzonych na świeżym powietrzu skutecznie poprawia nastrój. Miłe doznania można przenieść na wyższy poziom dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni i przydatnym akcesoriom. Od czego zacząć? Poniżej przydatne wskazówki.
Aranżacja strefy relaksu – najważniejsze zasady
Urządzenie miejsca wypoczynku warto zacząć od określenia jego stylu. Wygląd prywatnej „oazy” powinien współgrać z resztą otoczenia, czyli ogrodem i domem lub altaną. Projekt nie musi się jednak opierać na sztywnych zasadach aranżacyjnych, ponieważ w modzie są też nietypowe połączenia. Strefa relaksu w stylu boho prezentuje się okazale zarówno w towarzystwie budynku nowoczesnego, jak i klasycznego.
Planując wystrój kącika wypoczynkowego, trzeba też wziąć pod uwagę dostępną powierzchnię. W niewielkim ogrodzie warto postawić na elegancki minimalizm. Z kolei duża przestrzeń pozwala na wyznaczenie stref tematycznych. Wśród nich można wydzielić np. stanowisko do spożywania posiłków i organizacji spotkań, miejsce do odpoczynku czy uprawiania sportu.
Meble ogrodowe, czyli podstawa
Podstawą wyposażenia ogrodowej strefy relaksu są oczywiście meble. W tej przestrzeni królują krzesła, leżaki, kanapy, stoliki kawowe, stoły jadalniane oraz huśtawki lub hamaki. Prezentują się doskonale w altanie, wśród drzew lub na utwardzonej nawierzchni. Występują solo lub jako gotowe zestawy, które są jednolite pod względem stylu, koloru, wielkości itp.
Z czego powinny być wykonane meble ogrodowe? Do wyboru jest kilka opcji:
- meble plastikowe – są lekkie, tolerują niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak deszcz czy śnieg i łatwo je utrzymać w czystości,
- meble metalowe – są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ocynkowane modele mogą stać na zewnątrz nawet zimą,
- meble rattanowe – wyróżniają się ciekawą fakturą i ozdobnymi detalami, jednak pod wpływem wilgoci mogą się łatwo zniszczyć,
- meble technorattanowe – łączą w sobie elegancję rattanu i wytrzymałość tworzyw sztucznych,
- meble drewniane – są eleganckie, jednak wymagają odpowiedniej konserwacji.
Kącik wypoczynkowy może stać się jeszcze przyjemniejszy, jeśli pojawią się w nim ozdoby. Warto zainwestować w klimatyczne latarenki, poduszki, narzuty czy dekoracyjne donice. Przydadzą się też praktyczne dodatki, takie jak parasole lub markizy, które zapewnią schronienie przed palącym słońcem.
A może… basen ogrodowy?
Najlepszym sposobem na ochłodę w upalne dni, jest oczywiście relaks w wodzie. Jednak budowa stacjonarnego basenu jest kosztowna, a jego montaż wymaga dużej powierzchni. Alternatywnym rozwiązaniem są baseny przenośne. Można tu wyróżnić modele dmuchane, rozporowe lub stelażowe. W modzie są również baseny ogrodowe z jacuzzi, które oferują dodatkowy poziom odprężenia. Czym charakteryzują się poszczególne warianty?
- Basen dmuchany – zazwyczaj występuje w niewielkich rozmiarach, ponieważ jest przeznaczony głównie dla dzieci. Jest lekki, a jego rozstawienie zajmuje kilka minut. Niestety łatwo go uszkodzić, np. poprzez przebicie. To najtańsza opcja pośród wszystkich basenów przenośnych.
- Basen rozporowy – jest doskonałą opcją zarówno dla młodszych, jak i starszych członków rodziny. Nie ma metalowych elementów, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Poza tym jest lekki, łatwo się rozkłada, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Konstrukcja modelu rozporowego jest o wiele odporniejsza od dmuchanego odpowiednika, ponieważ do jej produkcji używa się grubego i wytrzymałego tworzywa, najczęściej polichlorku winylu.
- Basen stelażowy – charakteryzuje się dużymi rozmiarami, a niektóre modele umożliwiają nawet pływanie. Dużą zaletą produktu są usztywniane ściany, dzięki czemu konstrukcja jest stabilna. Wadą jest natomiast długi czas rozkładania basenu – ok. 60 minut. Inną przeszkodą może być cena produktu, która znacznie przewyższa cenę modelu rozporowego.
- Jacuzzi – regularne korzystanie z wanny z hydromasażem niesie wiele korzyści zdrowotnych. Niestety trzeba się liczyć z tym, że cena basenu oraz koszty eksploatacyjne są dosyć wysokie. Innym utrudnieniem jest instalacja urządzenia, która wymaga podłączenia układu hydraulicznego i uziemienia. Konieczne jest również regularne czyszczenie i konserwacja basenu.
Uwaga! Basen ogrodowy powinien stać na równej powierzchni. Przed jego montażem należy usunąć z podłoża gałęzie, kamienie i inne elementy, które mogłyby przedziurawić powłokę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na umiejscowienie otworu do wypompowywania wody. Dopiero później można przejść do nalewania wody.
W przypadku dużych modeli z pewnością przyda się jeszcze drabinka, pompa z filtrem, analizator jakości wody oraz specjalna osłona do przykrycia konstrukcji.
Czas na relaks
Spokojne miejsce w ogrodzie może stać się prywatną strefą relaksu. Warto wyposażyć ją w sprzęty, które umilą błogie chwile odpoczynku. Przydadzą się np. krzesła, leżaki, stolik i huśtawka. Latem nieoceniony będzie też basen, który można z łatwością dopasować do wielkości ogrodu i potrzeb domowników. Akcesoria i meble warto wybrać w jednym stylu, ale dozwolony jest też twórczy eklektyzm. Ważne, aby w urządzonej przestrzeni czuć się komfortowo i swobodnie!
Materiał partnera
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.