Porady

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

0 (0 opinii)

Skuteczna ochrona posesji to nie wszystko – czasami, poza walorami praktycznymi, warto także postawić na niską cenę. Ogrodzenie panelowe to jedno z najlepszych, najbardziej ekonomicznych i zarazem także przystępnych rozwiązań. Składa się z gotowych, pojedynczych fabrykatów – przęseł oraz akcesoriów, w tym furtek czy bram. W wielu osobach strach wywołuje jedynie montaż ogrodzenia panelowego. Czy to faktycznie tak trudne? Sprawdzamy!

Czym są ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenia panelowe to w praktyce nie jest jeden produkt – to cały system, który opiera się na kilku elementach, które składa się samodzielnie w gotowe ogrodzenie. Należą do nich przede wszystkim przęsła, czyli elementy widoczne już na pierwszy rzut oka, a także pojedyncze elementy montażowe i akcesoria instalacyjne, za pomocą których można umieścić przęsła w wybranym przez siebie miejscu.

Ogrodzenia panelowe nie bez powodu zyskują na popularności i stają się coraz częstszym widokiem wśród prywatnych domów, obiektów przemysłowych, obiektów użyteczności publicznej i parków. Mnóstwo zalet sprawia, że coraz chętniej sięgamy gotowe prefabrykowane elementy i montujemy je w liczbie odpowiedniej do naszych potrzeb. Jest ku temu kilka powodów.

  • Oszczędności – gotowe i prefabrykowane przęsła oraz akcesoria dodatkowe są znacznie tańsze, niż produkty robione na zamówienie przez rzemieślnika bądź wyspecjalizowaną firmę. Wynika to przede wszystkim z procesu produkcyjnego, gdyż producent ze względu na wykorzystanie jedynie kilku form może znacznie obniżyć cenę jednostkową.
  • Bezpieczeństwo – elementy prefabrykowane „schodzą” z linii produkcyjnej w zasadzie przez cały czas i przez wieloletni proces produkcyjny oraz dotychczasowe opinie klientów zostały dopracowane do perfekcji. Co to oznacza? Pełne bezpieczeństwo eksploatacji, które wynika np. ze ścisłego, precyzyjnego dopasowania przęsła do słupka.
  • Ogromny wybór – producenci, chcąc zapewnić swoim klientom jak największy wybór, a sobie rozgłos, stawiają na nowoczesne, piękne rozwiązania przęseł, które każdy może z łatwością dobrać do siebie, swoich wymagań oraz dostępnej aranżacji. Różnice występują w zakresie budowy panelu – 2D oraz 3D, a także w kwestii długości oraz wysokości.

Klient może każdy system dopasować do swoich oczekiwań, wybrać liczbę przęseł, uzupełnić je furtką bądź bramą panelową, jak i zdecydować o ich wysokości. W efekcie dobrze zamontowany system stanowi prawdziwą alternatywę dla ogrodzenia na miarę – jest jednak znacznie tańszy i pewniejszy w codziennej eksploatacji.

Montaż ogrodzenia panelowego – samodzielnie czy z firmą?

Wielu potencjalnych klientów najbardziej przeraża montaż ogrodzenia panelowego, czy jednak faktycznie te obawy mają jakikolwiek sens? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Montaż ogrodzenia panelowego można zawrzeć w dwóch krokach – zamów, zamontuj – gdyż tak naprawdę cały proces sprowadza, przynajmniej w teorii, do instalacji i połączenia ze sobą wszystkich podzespołów w prawidłowy sposób. To niestety tylko teoria. W praktyce pojedyncze elementy, w tym przęsła oraz słupki, łączą się idealnie same ze sobą, to w końcu istota ogrodzeń panelowych, lecz już osadzenie ich na gruncie wymaga nieco więcej zachodu i energii, a przy tym także dostępu do kilku narzędzi.

Wszystko warto rozpocząć od przygotowania gruntu i terenu pod słupki. To kluczowy i zarazem także najtrudniejszy krok, gdyż błędne wypoziomowanie gruntu może spowodować brak możliwości połączenia się pojedynczych elementów ze sobą. Da się to jednak zrobić samodzielnie – wystarczy wynająć zagęszczarkę i ubić ziemię, wcześniej ją jak najdokładniej poziomując i usuwając humus oraz wszystkie głazy, kamienie i luźne śmieci.

Później należy w wyznaczonych miejscach, czyli po linii przęseł, zamontować podmurówkę, czyli betonowy bloczek, który umożliwi stabilne osadzenie przęseł w wybranych miejscach. Nie jest to co prawda koniecznie, jednak warte przemyślenia ze względu na większe bezpieczeństwo eksploatacji. Podmurówka występuje w dwóch formach – jako gotowy element lub jako beton wylewany do formy w miejscu przeznaczenia. Ten pierwszy wariant z całą pewnością jest łatwiejszy w montażu.

Sam montaż rozpoczyna się od rozlokowania miejsc montażu słupków – to na nich będą montowane kolejne przęsła, dlatego ich umieszczenie warto przemyśleć w jak najmniejszych szczegółach. Do wykopania otworów o głębokości około 0,5 m pod słupki wystarczy tak naprawdę sama łopata. Otwory należy zalać betonem z ustawionym wewnątrz słupkiem – to kluczowy moment, gdyż słupek musi stać idealnie pionowo.

W kolejnym etapie wystarczy zamontować ogrodzenie panelowe do słupka za pomocą elementów montażowych, w tym śrub oraz obejm, które z reguły pasują do większości paneli ogrodzeniowych dostępnych na rynku.

I tyle – odpowiedź na pytanie, jak zamontować panele ogrodzeniowe, jest jedna – dość prosto, szybko i stosunkowo bezpiecznie, liczy się jednak jak nic innego pełna precyzja w trakcie pracy oraz użycie wyspecjalizowanych narzędzi, w tym betonu dobrej klasy.

Montaż ogrodzenia panelowego – cena usługi

Decydując się na montaż ogrodzenia panelowego, cena za usługę w większości miast w naszym kraju mieści się w zakresie od około 50,00 do nawet 100,00 złotych za metr bieżący. Kwota oczywiście może się zmienić w zależności od trudności wynikających z procesu pracy. Kłopotliwe równanie terenu jest skomplikowane i może wymagać użycia ciężkiego sprzętu, w tym niewielkiej koparki, jak i czasami skorzystania z usług geodety. Kosztów może być jednak znacznie więcej i z całą pewnością większość z nich będzie nieprzewidywalna.

Oznacza to, że przy stumetrowym ogrodzeniu zapłacimy nawet 10 000,00 złotych za sam montaż, do tego dochodzi koszt zakupu, jak i dodatkowe opłaty wynikające z utrudnień i problematycznych kwestii.

Ogrodzenie panelowe – montaż się opłaca samodzielnie?

Jak się okazuje – koszt robocizny jest na tyle duży, że z reguły większość osób decyduje się na montaż ogrodzenia panelowego samodzielnie. To dobry krok w stronę oszczędności, lecz warto wiedzieć, że nie da się tego zrobić zupełnie za darmo. Do kosztów dojdzie cena za materiały pomocnicze, w tym np. wynajem niektórych narzędzi, w tym np. skoczka, jak i czasami operatora, który będzie w stanie go obsłużyć w odpowiedni sposób. To jednak cena, którą trzeba byłoby zapłacić także w razie skorzystania z usług profesjonalisty. Oszczędności są zatem ogromne – im dłuższa linia ogrodzenia, tym także większe oszczędności.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe, aby efekt długo cieszył oko?

Warto wiedzieć, że ogrodzenie panelowe można uznać za atrakcyjne wizualnie rozwiązanie mimo dość minimalistycznego, surowego wyglądu. Akcesoria te są wykonane z drutu stalowego w formie 2D – bez dodatkowych przetłoczeń, oraz 3D – z przetłoczeniami i dodatkowymi zagięciami. Drut zabezpiecza się ocynkiem ogniowym, co w zasadzie całkowicie niweluje ryzyko powstania ognisk korozji, a poszczególne modele różnią się kolorem. Zachęcamy do montażu samodzielnego, z tą jednak uwagą, że czasami warto skorzystać z usług profesjonalisty w przypadku najbardziej wymagających prac.

0 (0 opinii)